Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
O pohár prezidenta ČTS

Krupp: Musíme se s Břízou rozhodnout, jakým směrem se ve Spartě vydáme

Dvakrát vyhrál hokejový Stanley Cup. Jednou po boku českého brankáře Dominika Haška a obránce Jiřího Šlégra. Vedl německou reprezentaci, kterou výkonnostně posunul do širší světové špičky. V posledních čtyřech sezonách trénoval přední německý klub Eisbären Berlín, se kterým v letošní sezoně prohrál finále německé ligy až v sedmém zápase. A v pondělí 30. dubna 2018 přijede Uwe Krupp do Prahy, aby se ujal vlády ve Spartě Praha. V exkluzivním rozhovoru pro web ČT sport ještě z Berlína mluví o majiteli Sparty Petru Břízovi, se kterým hrál před 24 roky v Landshutu. Také o tom, jak zná českou extraligu, Prahu.

Uwe Krupp (vpravo) na lavičce Eisbärenu Berlín
zdroj: ČT4 autor: Vít Chalupa

Od koho přišla nabídka na angažmá ve Spartě?
Petr Bříza byl mým kontaktem ve Spartě, částečně to šlo také přes agenturu, která mě zastupuje. Ale jak už to bývá, v tomto případě hrají hlavní roli osobní kontakty.

Takže si Petra Břízu vybavujete ze společného působení v Landshutu v 90. letech?
Ano, přesně. Ale nejenom z Landshutu. Také z mezinárodního hokeje, protože jsme proti sobě mnohokrát hráli.

Co vlastně víte o české extralize?
Musím přiznat, že v první řadě mě čeká poznávání a také učení se, jak to v české lize chodí. Ale samozřejmě nějaké informace mám. Sparta je velké jméno v českém hokeji, má dlouhou tradici. Vím, že právě skončená sezona pro ni nebyla příliš úspěšná a že česká liga je pořádně vyrovnaná. Už v Berlíně jsem sledoval výsledky z jiných ligových soutěží v Evropě, takže mám přehled.

Kdy se chystáte do Prahy?
Přijedu hned v pondělí 30. dubna. Budeme mít první setkání s Petrem Břízou, na které se těším, a pustíme se do práce.

Konzultoval jste nabídku Sparty s někým? Například s bývalým spoluhráčem z německé reprezentace a bývalým ligovým trenérem v českých klubech Peterem Draisaitlem?
Ne, s Peterem ne. Vím, že v Česku trénoval. Ono vlastně ani nebylo moc času, protože se vše seběhlo tak rychle.

Je nám líto, video expirovalo.
Hokejovou Spartu povede slavný Uwe Krupp

Kdy vás tedy Sparta oslovila?
Na konci základní části ligy, před začátkem čtvrtfinále play-off.

Uvědomujete si, že přicházíte do úplně jiného světa?
Ano, ale… Jasně, v různých zemích se hraje různými styly, ale dobrý hokej je dobrý hokej a jen jeden. Rozdíly, které existovaly v sedmdesátých nebo osmdesátých letech, už nejsou tak patrné. Ví se, že pokud se mluví o českém týmu nebo českém hráči, tak že má určité kvality, určité předpoklady a výchovu. Ale v hokeji neexistují velká tajemství.

Vedl jste německou reprezentaci, špičkový německý klub Eisbären Berlín. Není pro vás Sparta ústupem?
Já to tak nevidím. Naopak si myslím, že pro mě je trénovat Spartu velká čest. Vím, jakou důvěru ve mne Sparta vkládá a pokusím se ukázat to nejlepší. Sparta přece patří k nejstarším hokejovým klubům v Evropě a jen málo se s ní může měřit.

A také se nedá očekávat, že byste v Česku dostal tolik peněz jako u německé reprezentace… Hrají ve vašem životě peníze ještě roli?
Musím říct, že o tomto, tedy o penězích, se v Německu příliš nemluví. Ale ano, i v mém životě hrají peníze roli. Ale musím říct, že jsem dostal od Sparty férovou smlouvu.

Máte v plánu se jet podívat na mistrovství světa do Dánska, abyste poznal některé české hráče anebo si tam nějaké vyhlédl?
My se v první řadě zaměříme hned po mém příjezdu na každodenní práci v klubu. Aby vše fungovalo a nastartovali jsme hned kvalitní přípravu. Také se musím postarat o stěhování, protože do Prahy pojedu s celou rodinou.

Uvažujete, že si přivedete asistenta nebo nějaké hráče z Německa či z Eisbärenu Berlín?
Tyto otázky budu moci zodpovědět až poté, co budu jednat s Petrem Břízou, a rozhodneme, jakým směrem se vydáme.

Znáte Prahu jako město?
Ale samozřejmě. Nejen z hokejového pohledu, protože jsem tam několikrát hrál, ale také jsem tam byl soukromě.

Takže se vám Praha líbí?
(smích) Praha patří mezi světová města. Stejně jako Berlín. Přestože v nich panují různé kultury, tak mají svůj šarm. Praha je krásným, zvláštním a jedinečným městem ve střední Evropě.

Máte raději pivo nebo víno?
Rád piju víno, ale rád mám také pivo.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy