Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Kluby přišly s vlastním návrhem. V extralize by mělo zůstat 14 týmů a ve hře je opět baráž

Valná hromada Asociace profesionálních klubů (APK) ani jeden z navrhovaných formátů nové podoby soutěže neodsouhlasila, naopak nabídla vlastní variantu. Extraligu by mělo hrát i příští čtyři sezony vždy 14 týmů, přičemž automatický sestup by se po letošním nedohraném ročníku zrušil a místo něj by se měla vrátit baráž. Návrh nyní musí schválit svaz jakožto řídicí orgán soutěže, výkonný výbor je naplánován na 4. června.

Martin Růžička z Třince v duelu s brankářem Dominikem Frodlem z Plzně
zdroj: ČTK autor: Ožana Jaroslav

Po 52 kolech základní části by následovalo play-off v dosavadní podobě s předkolem a play-down pro kluby na 11. až 14. místě. Nejhorší mužstvo by muselo do baráže proti nejlepšímu týmu první ligy.

Do vyřazovacích bojů o titul má jít přímo nejlepší šestice z dlouhodobé fáze. Kluby na 7. až 10. místě by čekalo předkolo na tři vítězná utkání. Série čtvrtfinále, semifinále a finále by se hrály na čtyři vítězství.

Je nám líto, video expirovalo.
Rozšíření či zúžení extraligy? Ne. APK navrhuje stále 14 týmů

Družstva umístěná na 11. až 14. místě se utkají v 1. kole play-down a narazí na sebe podle dosažených bodů v základní části 11. tým se 14. a 12. celek se 13. Sehrají mezi sebou maximálně sedm zápasů (s případným prodloužením do rozhodnutí), ve hře tak bude celkem 21 bodů. Jakmile však jedno z mužstev bude mít na soupeře takový bodový náskok, který už nebude možné ve zbývajících zápasech dotáhnout, další duely se neuskuteční.

Neúspěšná mužstva v prvním kole pak mezi sebou sehrají druhé kolo play-down na čtyři vítězství. V této sérii už dosažený počet bodů v základní části nehraje roli. Poražený klub sehraje baráž s vítězem první ligy na čtyři vítězná utkání.

Předchozí návrhy se neujaly

Valná hromada odsouhlasila návrh dvoutřetinovou většinou pro výkonný výbor Českého hokeje, který navrhoval na konci dubna plán rovněž na čtyři sezony. Ten ale s ohledem na koronavirovou krizi a očekávané ekonomické dopady počítal s tím, že první dva ročníky nikdo nesestoupí, play-off si zahraje 12 týmů a soutěž se rozšíří až na 16 účastníků.

Zástupci Liberce, Plzně a Sparty pak přišli před polovinou května ještě s další variantou – extraligu navrhovali postupně zúžit na 12 týmů. Současný návrh bere vítězi první ligy možnost přímého postupu do extraligy, který byl zaveden před uplynulou sezonou. Jistotu měl mít i na nadcházející dva ročníky podle návrhu svazu.

"Většině klubů přišlo výhodné, aby ročníky soutěže byly stejné a zohledňovaly sportovní hledisko, ale zároveň aby neutrpěla kvalita extraligy a nechali ji prostupnou. Nevím, jak na to bude reagovat svaz, ale doufám, že se z toho urodí minimálně ty čtyři ročníky, které budou kvalitní, sledované a dobře hodnocené," uvedl viceprezident Asociace profesionálních klubů (APK) Prokop Beneš.

U jednání představenstva APK, které připravovalo podklady pro valnou hromadu, byl i ředitel extraligy Josef Řezníček. "Byla tři hodiny a to poslední a nejintenzivnější bylo za jeho účasti. Oceňujeme jeho nápady k play-down. Sešly se všechny názorové proudy. Kluby k tomu přistoupily velmi státnicky a státotvorně, takže jsme se zabývali variantami, které představilo představenstvo pro kluby, i tou iniciativou tří klubů i modelem svazu. Toto je výsledkem kompromisního návrhu z představenstva," prohlásil Beneš.

V čele APK zůstává vítkovický Pavlík

Prezidentem APK zůstává majitel vítkovického klubu Aleš Pavlík. Funkci bude zastávat do června 2024. Stejně jako on mají ve vedení APK důvěru na nadcházející čtyři roky viceprezident Prokop Beneš (Třinec) a další členové představenstva Aleš Kmoníček (Hradec Králové), Jan Tůma (Mladá Boleslav) a Ctibor Jech (Liberec).

Novinkou má být platové dno

Asociace profesionálních klubů zároveň navrhla, aby byly do budoucna přijaty podmínky finanční stability spočívající ve stanovení platového dna na základní odměny hráčů. Podléhalo by pravidelné trojí kontrole čerpání v průběhu sezony po kvartálech, přičemž na konci třetího kvartálu by musel klub prokázat, že na základní odměny hráčů uhradil částku alespoň ve výši 75 procent z uvedeného platového minima.

"Platové dno je průkazem finanční stability. Jde nám o zachování kvality soutěže. Kluby budou muset udržet kádry do konce sezony z důvodu dodržení platového dna," řekl viceprezident APK Prokop Beneš o možné změně v licenčním řádu, navrhované nejdříve od sezony 2021–2022.

"Důležitá je nejenom výše platového dna, ale i to, že by se jeho čerpání kontrolovalo po kvartálech. Důvod je ten, aby se neopakoval případ Chomutova: hráči tehdy dostali peníze zkraje sezony, potom ale klub posouval splatnosti odměn. Chceme tedy zabránit tomu, aby před sebou kluby valily finanční závazky," vysvětlil Beneš.

Prvoligisté mají v baráži splňovat extraligové podmínky

APK navrhla také změny licenčního řádu pro účast v extralize, podle kterého by žádný klub nemohl dostat výjimku. "Tým, který postoupí do baráže, by měl předem prokázat bankovní záruku ve výši tří milionů korun, účinnou od 1. května do 31. července následujícího roku," podotkl Beneš.

"Všechny extraligové kluby mají bankovní garanci. Klub, který postoupil z první ligy, tuhle garanci nemá, takže je tím zvýhodněný oproti ostatním třinácti klubům. Jde tedy o narovnání podmínek," doplnil Beneš. K účasti v baráži by se měl klub prokázat vyhovujícím stadionem.

"Logika je v tom, že baráž je součástí extraligy. To není novinka. Když je to součást extraligy, navrhujeme, aby se baráž opravdu hrála na stadionu, který má extraligové parametry. Zároveň účastník z první ligy musí mít možnost odehrát zápas na jiném stadionu, který kritéria splňuje," doplnil Beneš. Celkově by pro účastníky byly jednotlivé podmínky kvality stadionu bodově ohodnoceny a bylo by nutné dosáhnout určitého procenta.

APK rovněž dokončila podklady pro převzetí extraligy zpět od svazu, který soutěž řídí od roku 2016. "Kluby se s nimi seznamují a zprávu vzaly na vědomí a připravujeme dál kroky, abychom se svazem zahájili vyjednávání o podmínkách smlouvy. Nebudu teď komentovat, co kluby chtějí a nechtějí, protože je to věc, kterou jsme svazu ještě nesdělili," dodal Beneš. Reálné jsou podle něj termíny 1. května 2021 nebo o rok později.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy