Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL Gól týdne

Jágr táhne, Pardubicím diváci ubyli

Praha – Letošní ročník hokejové extraligy přinesl jednoznačné zvýšení diváckého zájmu. Hlavním tahákem je Kladno v čele s hrající legendou českého hokeje Jaromírem Jágrem, které se tradičně krčilo na konci tabulky návštěvnosti, nyní ale zažívá boom. K nárůstu diváků došlo i na dalších stadionech, kde ale netáhnou hvězdy NHL. S drobným poklesem zájmu se naopak potýkají tradiční kluby jako Sparta a Pardubice.

Jaromír Jágr a Jiří Tlustý v dresu Kladna
zdroj: ČTK autor: Roman Vondrouš

Jágr a spol. dokázali dvakrát vyprodat pronajatou pražskou O2 arenu a zaznamenali dvě nejvyšší návštěvy sezony. Nejdříve 19. září v předehrávce 10. kola proti Slavii přišlo 15 575 diváků, o týden později na duel 5. dějství proti Pardubicím rekordní návštěva extraligové sezony stoupla díky plnějšímu klubovému patru na 15 705 diváků. I díky tomu je průměrná návštěva na domácí zápasy Kladna 9 376 fanoušků, tedy o 6 919 příznivců na zápas více než v minulé sezoně.

Přes úspěch v O2 areně zůstává Kladno na většinu zápasů na svém stadionu. "Je obtížné si O2 arenu jen pronajmout, je drahá. Navíc je těžké tam vůbec najít místo," řekl Jágr v České televizi. Nájem se pohybuje okolo 400 tisíc korun na zápas, zisk ze vstupného může vyšplhat k částce přes tři miliony korun.

O2 arena se až tak nevyplatí

Rytíři ale platí další náklady, profitem ze vstupného hradí navíc drahé pojistky hráčů z NHL. "Máme smlouvu s kladenským zimákem, musíme také dostat do Prahy naše fanoušky, měnit permanentky. Ten zisk není až takový, ale už to, že se nám povedlo akci udělat a přišlo dost lidí, je skvělá zpráva," dodal Jágr.

Sparta - Litvínov
zdroj: ČTK autor: Stanislav Peška

Na 'Jágrmanii' nezareagovalo jen Kladno, které nabídlo fanouškům možnost vidět osobnosti v O2 areně, ale i zvýšilo ceny vstupenek na kladenském stadionu na úroveň play-off. Podobně zdražily lístky na Jágra i další kluby. Čtyřicetiletý nejproduktivnější Evropan v historii NHL totiž haly pravidelně vyprodává - bylo tomu tak v Chomutově, Českých Budějovicích, ve Zlíně a téměř i na Spartě. Plno bude i ve čtvrtek v Plzni a jinak tomu nebude ani při dalších vystoupeních Rytířů po dobu výluky.

Diváci chodí i bez hvězd z NHL

Nárůst zájmu jinak zaznamenali v Třinci, Zlíně, Vítkovicích, Karlových Varech a Českých Budějovicích. Nepodepsal se na tom ale příliv hráčů z NHL. Třinec má totiž v kádru jen obránce Rostislava Kleslu z Columbusu, Vítkovice zadáka Romana Poláka ze St. Louis, za českobudějovický Mountfield před plánovaným zařazením dalších posil hrál dosud jen Radek Martínek a Zlín s Kometou Brno nikoho ze zámoří neangažovaly. V Brně je možnost ještě většího zvýšení zájmu omezena kapacitou, protože všech 7 200 míst v Kajot Areně bylo vyprodaných na všech pět dosavadních zápasů.

Další kluby se ale zatím potýkají s odlivem příznivců, i když ne nijak dramatickým. V tradiční baště Pardubicích, které každoročně vládnou návštěvnosti, se ale zájem se zlepšenými výsledky a angažováním hvězd Aleše Hemského z Edmontonu a Davida Krejčího z Bostonu zvedá. Stále je však pokles v průměru oproti minulé sezoně v Pardubicích nejvyšší. Následují Liberec, Slavia, Plzeň a Litvínov, v průměru jen o pět fanoušků v minusu je Sparta, ale to díky tomu, že na její duel s Kladnem přišlo 12 589 diváků.

Utkání Slavia - Sparta
zdroj: ČTK autor: Vít Šimánek

Praha zažívá bohaté hokejové menu, protože od letošní sezony hraje také nově Kontinentální ligu Lev Praha. V období mezi 6. zářím a 9. říjnem se tak uskutečnilo v metropoli celkem 19 zápasů - osmkrát hrál doma Lev, pětkrát Sparta, čtyřikrát Slavia a dvakrát se v Praze představilo Kladno.

Slavia netáhne

Nejvíce na to doplácí právě Slavia, která měla ambice zvýšit návštěvnost v O2 areně, ale ta se naopak propadla v průměru o 432 příznivců. Na zápas 5. kola s Karlovými Vary přišel vůbec nejnižší počet 2 682 fanoušků v této sezoně extraligy. Ani posily z NHL Roman Červenka z Calgary a Vladimír Sobotka ze St. Louis větší zástup slávistických fanoušků nezlákaly.

"Je to strašný, ale bohužel s tím nic neuděláme. Musíme říct Džegrovi (Jágrovi), aby se přišel aspoň podívat," okomentoval to po zápase hořce Červenka. Průměr Slavii nezvedlo ani derby s trápící se Spartou, na které i v konkurenci zápasu fotbalistů Sparty s Bilbaem v Evropské lize zavítalo 6 771 diváků. To byl nejnižší zájem o zápas pražských 'S' od října 2006.

Aleš Hemský
zdroj: ČTK autor: Josef Vostárek

Červenka si už v brzké době může vyzkoušet atmosféru zápasů Lva, který jej láká ze Slavie poté, co získal z Omsku jeho práva pro KHL. Pražský nováček KHL v létě sice vznikl jako úplně nový klub a musel hledat fanoušky, přesto jeho návštěvnost zatím předčila obě pražská 'S'. Úterní zápas v O2 areně s Dynamem Moskva, které představilo jednu z hlavních hvězd NHL Alexandra Ovečkina, dokonce překonal s 16 317 diváky rekord Kontinentální ligy.

Zatímco Slavia se se zaplněním O2 areny potýká, Kladno v ní bude znovu útočit na divácký rekord této sezony v případě pokračující výluky NHL v úterý 23. října proti Kometě Brno. O dva dny později se největší halu v Česku pokusí zaplnit opět i Lev v zápase proti slavnému CSKA Moskva s Alexandrem Radulovem a s posilami ze zámoří Pavlem Dacjukem z Detroitu, Michailem Grabovským z Toronta nebo brankářem Iljou Bryzgalovem z Philadelphie.

V této sezoně navštívilo 71 zápasů extraligy 386 097 diváků, což je průměr 5 438. To zatím převyšuje dosud rekordní ročník samostatné české ligy 2009/10, kdy chodilo v průměru 5 240 příznivců na utkání. Podíl na zvýšení počtu diváků má i nováček Chomutov, který s průměrem 4 687 trumfuje loňská čísla sestoupivší Mladé Boleslavi (3 338).

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy