Následuje
Studio fotbal - Dohráno Plus

Hokejovým Pardubicím město půjčilo další miliony. Situace je kritická, říká primátor

Další půjčka přijde na konto hokejových Pardubic. Extraligový klub Hockey Club Dynamo Pardubice od města obdržel 15 milionů korun, aby mohl splatit dluhy vůči Rozvojovému fondu Pardubice, který vlastní hokejovou arénu. Finanční stav klubu je dokonce natolik bídný, že podle ekonomických hledisek splňuje podmínky pro podání návrhu na insolvenci.

Dušan Salfický
zdroj: ČTK/Vostárek Josef

"Situace je kritická, ale klub přežil i horší stavy," řekl primátor Martin Charvát. Půjčka je úročena sazbou 2,55 procenta ročně, splácet se bude do roku 2025. Zajištěna bude majetkem společnosti.

V lednu Pardubice získaly většinový podíl v extraligovém klubu, když od tehdejšího majoritního vlastníka společnosti Romana Šmidberského odkoupily za 9,36 milionu korun 38,8 procenta akcií a mají nyní celkově 73,6 procenta. Po 6,5 procenta akcií získali bývalý hokejista Dušan Salfický a stále aktivní hráč Petr Čáslava. Dalším akcionářem je Jaroslav Šuda. Město chce později svůj podíl opět prodat strategickému partnerovi.

Podle v srpnu přijatého stabilizačního plánu se měli na finanční pomoci pardubickému hokeji podílet všichni akcionáři. Měli navýšit kapitál až o deset milionů korun, z toho pět milionů mělo být formou příplatku a o stejnou sumu se mělo zvýšit základní jmění.

Menší vlastníci to však odmítli, proto nyní muselo situaci zachraňovat město. Pro novou půjčku hlasoval i Salfický, který je radním města, zaměstnancem klubu a menšinovým akcionářem. Před hlasováním prohlásil, že se necítí být zaujatý.

Klub skončil v sezoně 2016/17 ve ztrátě asi 14 milionů korun, kumulovaná ztráta převyšuje 40 milionů. Při koupi majoritního podílu v lednu přitom byly zastupitelům předloženy informace, že klub skončí s výsledkem mezi minus pěti a plus dvěma miliony korun.

Za akcie město zaplatilo skoro deset milionů korun, zavázalo se rovněž k převzetí půjčky deset milionů korun, kterou podnikatel Šmidberský prostřednictvím své firmy klubu poskytl. Zároveň Dynamu zastupitelé schválili půjčku pět milionů korun. Klub dluží městu i další miliony z minulosti.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy