Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
MS v ledním hokeji mužů 2024 Česko

Daňo: Rozhodla pevná vůle a týmový duch. Věřím, že další milník přepíšeme ve finále

Nebýt jeho gólu pouhých 55 sekund před koncem základní hrací doby, kdy byl ve správný čas na správném místě, sobotní hokejový maraton mezi Spartou a Třincem by se dost možná vůbec nekonal. Slovenský útočník Marko Daňo se ale opět ukázal jako klíčový hráč Ocelářů při jejich mimořádném obratu v sérii. Nyní podle něj touží Slezané po dalším milníku – vyrovnání Vsetína v počtu pěti titulů v řadě.

Marko Daňo se spoluhráči z Třince
zdroj: ČTK/Profimedia autor: Ondřej Deml

"Rozhodla naše pevná vůle, ochota nepolevovat z našeho nastavení. Když nás zatlačili, stáhli jsme se a ubránili se nebo to nějakým způsobem vyblokovali. Káca (Ondřej Kacetl) to pochytal. A když přišla naše šance, zatlačili jsme my. Bylo to nahoru dolů. V prodloužení jsme měli víc šancí my, mohli jsme to rozuzlit dřív, sám jsem tam měl šanci, ale protihráč mi zablokoval hokejku," hodnotil po zápase Daňo.

"Přišlo mi, že všechna prodloužení hodně rychle utekla. Člověk naskočil na led, něco tam udělal, dostal puk ven a šel zase střídat. A pak přišla nádherná akce od Maja Adámka, našel na slotu Miloše Romana a všem nám spadl kámen ze srdce," popsal.

Pevným základem pro dokonání úžasného obratu Ocelářů byla neutuchající víra, nevzdali se nikdy a za žádných okolností. Nejlépe to dokumentovali dvěma góly v poslední minutě základní hrací doby zápasů číslo šest a sedm. Ve čtvrtek v Třinci se Daniel Voženílek prosadil pouhých 0,2 sekundy před sirénou, Daňo v sobotu v O2 areně překonal Jakuba Kováře 54,7 sekundy před závěrem třetího dějství.

"V základní hrací době jsme věřili, že vyrovnáme. Byl jsem rád, že se mi na konci třetí třetiny poštěstilo zůstat před bránou sám. A že to tam padlo. Poté už to bylo jen o vůli, o týmovém duchu. Káca toho pochytal neskutečně moc, měl tam obětavé zákroky. Vytrvali jsme a věřili ve vítězství. Pokud člověk chce, jde po boku každého svého spoluhráče a bojuje jeden za druhého, máme možnost vyhrát," pokračoval.

"Těší nás, že jsme první mužstvo, které dokázalo otočit z 0:3 na 4:3, přepsali jsme historii. Jak na začátku pronesl Vilko Čacho – kdo jiný než my to měl dokázat? Jsme rádi, že se jeho slova potvrdila," pochvaloval si Daňo.

Devětadvacetiletý útočník se zkušenostmi z NHL přiznal, že vítězný gól byl s ohledem na odehraný čas úlevou. Hráči tou dobou měli v nohách porci dvou zápasů namísto jednoho. Navíc v obrovské intenzitě.

"Stihli jsme toho během jednoho dne odehrát fakt dost. (...) Tam už člověk ani neví, jestli mu nohy dovolí dojet do rohu a radovat se, anebo nespadne na půli cesty za slavícími spoluhráči. Dík patří našim kustodům a masérům, kteří nám zabezpečili pizzu a Coca-Colu, které nás během prodloužení držely při životě. Na konci panovala čistá euforie a my jsme rádi, že jsme ti šťastnější. Bylo dopřáno nám zápas urvat a do finále jdeme my. Ale klobouk dolů i před Spartou, byla to super série. Teď si musíme rychle oddychnout a jdeme dál," ocenil Daňo soupeře.

Pro Pražany byl přitom v průběhu celé série trnem v oku. Zejména kvůli náznakům filmování. Ale i tuhle výzvu uchopil za správný konec. "Z jejich strany tam byly nějaké popichovačky, patří to k tomu. Já to akceptoval. Věřím, že jsem jim odpověděl na ledě," podotkl Daňo.

V první třetině ho navíc tvrdě dohrál Aaron Irving. Přestože zůstal nějakou dobu ležet na ledě, rozhodčí tvrdý hit u hrazení, při němž utrpěl i zásah do hlavy, nepotrestali. "Vytočil jsem se od obránce, přišel třetí hráč do souboje. Měl jsem za to, že sudí budou aspoň zkoumat zákrok u videa, když mají tu možnost a bylo to do hlavy. Naštěstí jsem se z toho oklepal a pomohl mužstvu vyrovnávacím gólem," řekl Daňo.

Třinečtí obratem nabídli další důkaz, že se s nimi musí počítat vždy a za všech okolností. Bez ohledu na to, zda jsou favoritem, či nikoliv. "V kabině máme sílu, věříme jeden druhému, pomáháme si navzájem. Není to tak, že si o tom vykládáme jako o klišé, je to skutečnost. Jsem vděčný, že můžu být součástí tohoto týmu. Věřím, že další historický milník přepíšeme ve finále," připomněl Daňo nadvládu Vsetína, který v letech 1995 až 1999 triumfoval pětkrát v řadě.

K tomu, aby zlatou sérii natáhli i Slezané, potřebují položit na lopatky posledního soka – vítěze základní části Pardubice. Východočeši budou ve finále – stejně jako po celou sezonu – v roli favorita. Navíc odpočatého favorita. Zatímco Oceláři mají v nohách už 14 zápasů a mimořádně náročnou sérii se Spartou, Dynamo jich hrálo devět. V semifinále skolilo Litvínov jasně 4:0.

"Tlak bude na nich. Vyhráli základní část, měli super sezonu a v play-off šli dominantně. My si to trochu prodloužili, ale i tak věřím, že můžeme ještě překvapit. Od pondělka na to znovu jdeme, cestujeme do Pardubic. Bude to velmi rychlé, ale já věřím, že síla v mužstvu je a že se zvládneme na finále připravit na sto procent. Zaledujeme šrámy a jdeme dál. Po tomhle historickém obratu nebude čas myslet na únavu. Máme odmakáno, natrénováno a já věřím, že to zvládneme," uvedl Daňo.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články