Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
MONETA Czech Open 2021

Extraliga se nadechuje k velkolepému finiši, návštěvnost atakuje rekordy

Praha – Hokejovou extraligu čekají v poslední čtvrtině základní části velké věci. Je totiž vskutku o co hrát, vždyť mezi týmy od třetího do dvanáctého místa není větší než čtyřbodový rozestup. A ve hře je ještě plných 39 bodů, s tím se dají dělat velké věci. Atraktivita závěru základní části navíc zřejmě přispěje k rekordnímu návštěvnímu průměru na zápas. Extraliga je očividně v nebývalé formě.

Brno - Sparta
zdroj: ČTK autor: Václav Šálek

Ve špičce tabulky to na moc velký souboj nevypadá. Liberec dominuje s desetibodovým náskokem před Spartou a nezdá se, že by z tempa hodlali slevit. Obdobně je na tom druhá Sparta. Na třetí Hradec má dokonce dvanáctibodový náskok, byť mají Východočeši zápas k dobru. Dále však začíná nebývalá skrumáž, která dává jistotu snad jen v tom, že to bude do konce základní části ještě zajímavý boj.

Kupříkladu do rozdílu mezi druhou Spartou a třetím Hradcem se bodově vejde počínaje Hradcem hned sedm celků. Extrémní vyrovnanost širšího středu tabulky zapříčiňuje zejména výrazná nevyrovnanost výkonů jednotlivých týmů. Hradec, Plzeň, Olomouc, Boleslav, Chomutov, Zlín, Brno, každý z mančaftů si v sezoně zažil období výsledkově euforické i období silnějšího útlumu.

Většina ze jmenovaných si však play-off, třebaže v podobě předkola, užije. Jak se totiž odpoutává silné duo v čele, tak se též odpoutává duo outsiderů ve chvostu tabulky. Karlovy Vary i Litvínov už příliš šancí vyhnout se play-out nemají, a tak se zdá, že spíše budou hrát o co nejlepší pozici k vyhnutí se ošidné baráži.

Do play-out mají momentálně nakročeno i týmy Pardubic a Vítkovic, avšak jejich ztráta na desáté místo ještě není nikterak dramatická a do boje o udržení při lepší sérii zápasů mohou klidně poslat Třinec nebo Brno. A obzvláště Kometa v posledních zápasech ukazuje, že na tom herně není dobře.

Je nám líto, video expirovalo.
Extraliga po 39. kole: Suverénní Liberec a trápení mistra

Návštěvnost je rekordní

Velká vyrovnanost extraligy zřejmě bude jedním z faktorů, které přispěly k prozatím rekordním číslům návštěvnosti extraligy. Ve třech čtvrtinách soutěže chodí na zápasy průměrně 5361 fanoušků a diváků. Vzhledem k tomu, že v závěru základní části návštěvnost obvykle ještě roste, dá se očekávat, že bude sezona 2015/2016 rekordní. A to poměrně výrazně. Dosavadní nejvyšší průměr ze sezony 2009/2010 je totiž o více než sto diváků na zápas nižší – 5240.

Důvodů celkem výrazného nárůstu návštěvnosti je hned několik. Velkou měrou přispěly zápasy Brna s Plzní a Spartou pod otevřeným nebem, které přitáhly rekordní návštěvy. Pomohlo i stěhování Sparty do O2 areny, díky čemuž na Pražany chodí průměrně o tisíc návštěvníků na zápas více, než tomu bylo loni. A pomáhá i fakt, že i týmy, kterým se příliš nedaří, vykazují solidní návštěvnost. Ukázkový případ je to zejména u Pardubic, které, ač okupují třetí místo od konce, mají druhou nejvyšší návštěvnost hned za Brnem. Extraliga zkrátka skvěle šlape, což je před jejím letošním vrcholem výtečná zpráva.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy