Následuje
Čtyřka sport

Eliáš si jako sedmý Čech zahraje 1000. zápas v NHL

Newark (USA) - Jako sedmý český hokejista dosáhne útočník Patrik Eliáš z New Jersey v dnešním duelu s Floridou na magickou hranici 1 000 utkání v NHL. Počin pětatřicetiletého dvojnásobného vítěze Stanleyova poháru je výjimečný, docílí toho totiž v dresu jediného klubu. Druhý nejproduktivnější Čech v historii slavné soutěže za nedostižným Jaromírem Jágrem se na jubilejní zápas hodně těší.

Hráči New Jersey Zach Parise a Patrik Eliáš
zdroj: AP autor: H. Rumph Jr.

V dresu Devils odehráli více utkání než Eliáš pouze dva hokejisté - Ken Daneyko (1 283) a Martin Brodeur (1 155). "Samozřejmě je to tím výjimečnější. Na zápas přijedou moji nejbližší přátelé a lidi, kteří mi fandili a pomáhali během kariéry. A samozřejmě u toho bude rodina. Bude to hezké," řekl Eliáš po čtvrtečním tréninku zámořským médiím.

Eliášovi blízcí včetně ženy Petry Eliáš-Volákové a třináctiměsíční dcery Sophie Gabrielly si budou zápas vychutnávat v Prudential Center v luxusní lóži. Na ledě bude mít Eliáš po boku Petra Sýkoru, se kterým prožil společné chvíle v týmu Devils od vstupu do NHL až do roku 2002 a v této sezoně načali novou kapitolu. "Patrik má spoustu rekordů a podobných úspěchů. Myslím, že ten tisící zápas pro něj bude znamenat to samé jako prolomení všech těch met," uvedl Sýkora, který si před sezonou vybojoval návrat do New Jersey a oživili s Eliášem spolupráci, která vedla v roce 2000 i k zisku Stanley Cupu.

Do klubu českých tisícovkařů následuje Romana Hamrlíka (1 345 zápasů), Roberta Holíka (1 314), Jágra (1 306), Radka Dvořáka (1 157), Petra Svobodu (1 028) a Václava Prospala (1 016). A další na řadě bude právě Sýkora, jemuž chybí 26 utkání. V kádru Devils se navíc vytvořil zajímavý útok, protože Eliášův a Sýkorův parťák Danius Zubrus si připsal tisícovku utkání ve slavné soutěži také v této sezoně. V polovině listopadu slavil jubileum na ledě Buffala.

Prezident New Jersey Lou Lamoriello o Patriku Eliášovi:

"Je to ryzí Ďábel. Draftovali jsme jej, strávil dvě sezony v nižší soutěži, vyvíjel se a stal se z něj skvělý hokejista. A podle mého názoru nejen u Devils, ale jedním z nejlepších všestranných hráčů, kteří hokej kdy hráli."

Osud Eliáše s New Jersey se spojil v roce 1994, kdy si jej Devils vybrali ve druhém kole jako celkově 51. v pořadí. O rok později zamířil za oceán z extraligového Kladna a v devatenácti se dočkal premiéry v NHL. Nastoupil 7. prosince 1995 proti Torontu v jediném utkání v sezoně, na které byl povolán z farmy v Albany.

Poté se stal ikonou New Jersey. Po trefě 17. prosince v Montrealu se stal nejlepším střelcem v historii klubu (nyní 348 branek). Už déle drží rekordy Devils v základní části s největším počtem asistencí (502), bodů (850), branek v přesilovkách (96), bodů v přesilovkách (272), vítězných gólů (77), branek v prodloužení (15) a hattricků (8). V play-off vládne s góly (40), asistencemi (77), body (117), trefami v početních výhodách (19) a body v přesilovkách (50). O prvenství se dělí i se šesti vítěznými brankami.

Patrik Eliáš střílí gól Michalu Neuvirthovi
zdroj: ČTK/AP autor: Bill Kostroun

"Prožil jsme skvělé časy a skvělé sezony s úžasnými hráči a také byly sezony, které byly nepodařené a člověk bojoval s nepřízní osudu. Ale to je všechno součástí té cesty a člověk se tím vyvíjí. Poznáte, o čem je život hokejisty a také běžný život člověka. Je to o tom, jak člověk čelí výzvám během kariéry a já jsem rád, že to tak může pořád být a bude to tak i po tom tisícím zápase," dodal Eliáš.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy