Následuje
Panorama

Další naděje na dohodu padla, řešení sporu v nedohlednu

New York - Nový pokus o záchranu zbytku sezony kanadsko-americké NHL skončil v New Yorku krachem. Stanoviska NHL a hráčské asociace jsou vzdálenější než kdykoli dříve, server zámořské televize TSN označil výsledek jednání za "krok zpět". Naděje, s níž byly v posledních dvou dnech spojeny některé nové návrhy na řešení sporu, se nenaplnily.

Sidney Crosby a Donald Fehr
zdroj: ČTK/AP

Výkonný ředitel hráčské asociace Donald Fehr nejprve oznámil, že stanoviska obou stran se sbližují, ale po chvíli se vrátil s prohlášením, že NHL odmítla všechny návrhy, které hráčská asociace NHLPA předložila. Zatímco v předchozích dvou dnech rokovali hráči v čele s hvězdným Sidneym Crosbym a majitelé celkem 17 hodin, čtvrteční jednání trvalo jen hodinu. "Hráči přitom urazili velmi, velmi dlouhou cestu," prohlásil Fehr.

Hráči kromě jiného navrhovali, aby nová kolektivní smlouva platila osm let, přičemž obě strany by měly možnost ji po šesti letech vypovědět. Liga přitom vyžaduje desetiletou smlouvu s možností vypovězení až po osmi letech, což opřela o názory z průzkumu mezi fanoušky a hlavními sponzory.

"Jsem k neuvěření zklamán," komentoval výsledek komisionář NHL Gary Bettman, podle něhož optimismus po slibném úterku už ve středu odpoledne "téměř nevysvětlitelně" zmizel. Bettman připomněl, že vlastníci klubů ve středu usilovně pracovali na tom, aby se podařilo dosáhnout dohody, ale hráčská unie prý odpověděla "šokujícím tichem". "Zásadně jsme se pohnuli; připravujeme dlouhodobý systém, který hráčům přinese během své platnosti miliardy a miliardy dolarů, ale musíme mít systém, který funguje správně," prohlásil Bettman. "Jsem zklamaný tím, kde jsme. Musíme se teď zhluboka nadechnout a pustit se do toho zase znovu," doplnil Bettman.

Šance na start soutěže klesla na minimum

Největší česká hvězda současnosti Jaromír Jágr přitom před začátkem posledního jednání uvedl, že pokud se obě strany nedohodnou nyní, bude šance na start soutěže malá. "Myslím si, že byl dobrý krok, že jednali jen majitelé a hráči. Přece jenom, hvězdy mančaftu a jejich majitelé mají lepší vztah než náš zastupitel a Bettman. Prostě vím, že hvězda mančaftu je vždycky s majitelem zadobře, což jinak nejde, protože hráč je součástí jeho byznysu," uvedl Jágr pro iSport.cz.

NHL je ve výluce už od 15. září a přišla o více než třetinu sezony. Pokrok nepřineslo ani dvoudenní jednání za účasti federálních prostředníků v minulém týdnu. Odbory se s kluby přou zejména o záležitosti týkající se hráčských smluv a také o rozdělení výnosů z ligy, které v minulé sezoně činily 3,3 miliardy dolarů. Majitelé chtějí okamžitě snížit podíl hokejistů ze současných 57 procent na padesát, NHLPA chce k rovnoměrnému rozdělení dojít postupně.

Nové jednání se neuskuteční dřív než v sobotu, čas k urovnání sporu je minimální, ale konkrétní datum dalších rozhovorů nebylo stanoveno. "Vypadá to, že spor se v nejbližší budoucnosti nevyřeší," prohlásil Fehr. "A nevím, kdy se jednání znovu obnoví," dodal.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy