Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv Z 1991: SK Sigma Olomouc - Hamburger SV

Crosby: Že vyhrajeme takto, bych nečekal. Měli jsme ale unikátní partu

Praha – S kapitánským céčkem na srdci si přijel pro pohár, dovezl ho mezi své spoluhráče, s kterými začal slavit. Sidney Crosby, hvězda kanadského týmu, si vítězství na mistrovství světa užil. On i jeho kolegové z týmu turnajem prošli suverénně, což potvrdila i finálová výhra 6:1 nad Ruskem. Sám Crosby zaznamenal ještě další úspěch, jako 26. hráč vstoupil do Triple Gold Clubu.

Kapitán Kanady Sidney Crosby s pohárem pro vítěze mistrovství světa
zdroj: ČTK/ZUMA/ autor: Joel Marklund

"Je to úžasný pocit. Měli jsme tu skvělou partu kluků, unikátní. Bylo v ní dost mladých kluků, hodně energie i hladu po úspěchu. Zvládli jsme ujít celou tu cestu a ještě k tomu mimořádným způsobem. Každý z hráčů k tomu zlatu přispěl, každý chtěl vyhrát a dřel, aby se na ten úspěch povedlo dosáhnout. To je hlavní důvod, proč jsme ho nakonec získali," řekl kapitán vítězné Kanady Sidney Crosby.

Cení si i práce, kterou odvedli trenéři v čele s Toddem McLellanem. "Není snadné připravit tým v tak krátké době, správně poskládat vše dohromady a dosáhnout toho, aby všechny formace dobře fungovaly. Ale oni odvedli fantastickou práci," prohlásil Crosby.

Kanada stihla za 10 zápasů, jež pro kolébku hokeje znamenaly 10 vítězství, nastřílet celkem 66 gólů. Inkasovala jich pouze 15. Nástrahami play-off pak proplul zámořský favorit se skóre 17:1, přičemž jediný inkasovaný gól připadá až na chvíli, kdy bylo již finále proti Rusku rozhodnuté. Svým způsobem nechali Kanaďané vzpomenout na éru takřka neporazitelného Sovětského svazu, hokejového stroje na úspěchy.

"S průběhem turnaje jsme byli lepší a lepší. A to nejlepší jsme si nechali na poslední den do finále," řekl šťastný Crosby, jenž mohl se spoluhráči slavit drtivou výhru 6:1 právě nad sbornou.

"Naším cílem bylo hrát pořád stejně, bez ohledu na to, kdo je naším soupeřem a jaký je stav. Sami sebe navzájem jsme se posouvali ke zlatu každým zápasem. Některé byly vyrovnanější než ty ostatní, ale když se ohlédneme zpátky, velkým základním dílem naší vítězné skládačky bylo utkání se Švédy. Prohrávali jsme 0:3, ale ukázali jsme charakter a ten zápas ještě otočili," připomněl Crosby výhru 6:4 v základní skupině.

Sedmadvacetiletý forvard Pittsburghu, patrně největší hvězda současného světového hokeje, přiznal, že po tomto obratu obrovsky vzrostlo sebevědomí a víra ve vlastní síly u celého mužstva. "Cítili jsme se tak, že ať už proti nám bude stát jakýkoliv tým, jakákoliv výzva, tak si s tím zvládneme poradit. To bylo něco ohromného," přiblížil Crosby.

Přesto Kanaďané dokázali udržet svou pozornost a koncentrovanost na maximu. "Když sem přijedete, očekáváte vyrovnané zápasy," uvedl Crosby. "A podívejte, jak vypadalo semifinále: 2:0. Takový zápas se může vyvinout na jakoukoliv stranu," připomněl Crosby duel s domácími Čechy.

Právě v semifinále a následně v boji o zlato ukázala Kanadu svoji skutečnou, mimořádnou sílu. "Odehráli jsme skvělý zápas, proměnili naše šance a ukázali, jak se dobře doplňujeme. Skvělý gólman, útočníci, co umí dobře bránit, ale i obránci, kteří zvládají dobře podpořit útok. Prostě týmový výkon," pochvaloval si Crosby, ačkoliv sám prý rozhodně nečekal, že by výsledek mohl být až tak jednoznačný.

"Do takového zápasu určitě nejdete s myšlenkami na to, že vyhrajete 6:1. Rusové jsou nebezpečným týmem, proti němuž nemůžete ani při vedení o dva nebo tři góly jen čekat vzadu. Bylo výborné, že jsme si vytvořili tak výrazný náskok," doplnil Crosby.

Sám mohl díky titulu oslavit i vstup do prestižního Triple Gold Clubu. Jako 26. hráč historie. Z minulosti měl na kontě již dva olympijské triumfy (2010 a 2014) a Stanley Cup s Pittsburghem (2009).

"Všichni jsme tu chtěli především vyhrát. Hrát za Kanadu je něčím výjimečným a k něčemu takovému, čeho se mi podařilo dosáhnout, musíte mít i štěstí. Někdy ho nemáte. Já to štěstí měl, hrál jsem za vynikající týmy a bylo opravdu skvělé být součástí tohoto mužstva. Jako tým jsme tu vyhráli a pro mě osobně je velkou poctou být v Triple Gold Clubu," uzavřel Crosby.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy