Chytil se v NHL trefil po roce a půl. Slavili i Vladař nebo Hertl

Filip Chytil vstoupil do letošního ročníku NHL jedním gólem, kterým pomohl svému New Yorku Rangers k drtivému vítězství 6:0 v Pittsburghu. V lize se prosadil po roce a půl. Brankář Daniel Vladař pomohl Calgary k vítězství na ledě Vancouveru 6:5 v prodloužení, v domácí sestavě měl asistenci Filip Hronek. Přihrávku zapsal i Tomáš Hertl a přispěl k vysoké výhře Vegas 8:4 nad Coloradem.

Filip Chytil (vlevo)
zdroj: Reuters

Kroměřížský rodák Chytil z druhé vlny pohotově dorazil střelu Willa Cullyeho a byla to branka na 4:0. Celkem vystřelil pětkrát. V NHL po potížích s otřesem mozku skóroval poprvé od loňského března. "Potřebujeme každého v týmu, aby hrál na sto procent každý zápas. Myslím si, že dnes se nám tom povedlo. Byla to skvělá výhra," řekl český útočník.

Vladař odchytal celé utkání a inkasoval pětkrát z 25 střel. Další Čech v sestavě Flames Adam Klapka nebodoval. Hosté vyrovnali třemi góly v poslední dvacetiminutovce.

Hertl rozehrál akci, po níž poslal Vegas do vedení 5:3 v přesilovce Victor Oloffson. Za hosty nastoupil poprvé v historii NHL hráč, který má stejné jméno i příjmení: Ivan Ivan. Odehrál necelých deset minut, bodově nepřispěl. Finský spoluhráč českého hokejisty Mikko Rantanten zaznamenal hattrick.

Po utkání odeslalo vedení Avalanche Ivana zpět na farmu do mužstva Colorado Eagles, odkud si ho vytáhlo před zápasem do prvního týmu. V AHL během minulého ročníku nasbíral odchovanec Vítkovic v 70 utkáních včetně play off 32 bodů za 13 branek a 19 asistencí.

Brankář Samuel Montembeault předvedl 48 zákroků, vychytal střelce Toronta a dovedl Canadies k výhře 1:0. Branku nedokázal v úvodním utkání sezony vstřelit ani tým, který si zahrál v posledním finále Stanley Cupu. Edmonton s hvězdami Connorem McDavidem a Leonem Draisaitlem nevyzrál na gólmana Winnipegu Connora Hellebuycka a prohrál doma 0:6.

Výsledky NHL:

Montreal – Toronto 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

Branka: 8. Caufield. Střely na branku 27:48. Diváci: 21 105. Hvězdy zápasu: 1. Montembeault (Montreal), 2. Stolarz (Toronto) 3. Caufield (Montreal).

Pittsburgh  NY Rangers 0:6 (0:3, 0:1, 0:2)

Branky: 20. a 52. Kreider, 3. Carrick, 18. Lafreniere, 30. Chytil, 57. Trocheck. Střely na branku: 29:41. Diváci: 18 190. Hvězdy zápasu: 1. Kreider, 2. Šesťorkin,3. Lafreniere (všichni New York).

Edmonton  Winnipeg 0:6 (0:2, 0:3, 0:1)

Branky: 15. Lowry,19. Appleton, 25. Kupari, 25. Samberg, 30. Connor, 55. Scheifele. Střely na branku: 30:19. Diváci: 18 347. Hvězdy zápasu: 1. Hellebuyck, 2. Appleton, 3. Morrissey (všichni Winnipeg).

Vancuver  Calgary 5:6 v prodl. (4:1, 0:1, 1:3  0:1)

Branky: 12. a 18. Boeser, 10. Sprong (Hronek), 13. Garland, 59. Miller  16. Mantha, 38. Andersson, 43. Pospíšil, 49. Weegar, 51. Huberdeau, 62. Zary. Střely na branku: 25:26. Daniel Vladař odchytal za Calgary 61:33 minut, z 25 střel inkasoval pětkrát a úspěšnost zákroků měl 80 procent. Diváci: 18 850. Hvězdy zápasu: 1. Zary, 2. Mantha (oba Calgary), 3. Boeser (Vancouver).

Vegas  Colorado 8:4 (3:1, 2:2, 3:1)

Branky: 12. a 40. Olofsson (na druhý Hertl), 19. a 54. Barbašev, 19. Stone, 26. Whitecloud, 49. Stone, 60. Howden  11., 25. a 47. Rantanen, 38. Mittelstadt. Střely na branku: 21:32. Diváci: 18 388. Hvězdy zápasu. 1. Barbašev, 2. Eichel, 3. Stone (všichni Vegas).