Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
STRABAG Cup 2020 Zadov

Chára: Hrát ve městě, které znáte, je příjemnější

Praha - Slovenský obránce Zdeno Chára se po šestnácti letech vrací do města, kde udělal jeden z kroků do "velkého" hokeje. Pětatřicetiletý kapitán Bostonu, nová posila nováčka Kontinentální ligy Lva Praha, totiž v sezoně 1995/96 působil ve Spartě. A právě znalost prostředí hrála roli v jeho rozhodování, jak přiznal po svém příletu do Prahy.

Zdeno Chára s dresem pražského Lva
zdroj: ČTK autor: Stanislav Zbyněk

"Je o hodně příjemnější, když jste ve městě, které znáte a je to blízko domova. Svým způsobem tu máte i rodinu a přátele," řekl Chára. Vítěz Stanleyova poháru z loňského roku se tak stal třetí posilou Lva z NHL, již dříve pražský klub angažoval Jakuba Voráčka z Philadelphie a Jiřího Hudlera z Calgary, který už ale ve Lvu předčasně skončil.

Na start v KHL už se s 206 centimetry nejvyšší hráč zámořské NHL těší. "Určitě je to kvalitní liga, Lev má i kvalitní tým. Chtěl jsem hrát v nejlepší lize v Evropě, což KHL je," uvedl Chára, který se doposud připravoval v Bostonu i s dalšími spoluhráči. Zda nastoupí již v sobotu proti Petrohradu, ale krátce po příletu do Evropy potvrdit nechtěl. "Uvidíme," řekl Chára.

V souvislosti s kapitánem slovenské reprezentace se mluvilo i o jeho možném startu za Slovan Bratislava, který stejně jako Lev letos do KHL premiérově vstoupil. Chára ale přiznal, že konkrétní nabídku od Slovanu nedostal. "Slovan podepsal dva jiné obránce a pak už asi nemohli udělat v obraně další místo. Bylo by to pěkné, ale oni neudělali špatné rozhodnutí, mají super mužstvo," dodal Chára. Sám dostal řadu nabídek. Vážně prý zvažoval, že by stejně jako při minulé výluce v sezoně 2004/05 působil ve Švédsku.

Je nám líto, video expirovalo.
Chára v Praze

Chára se rozhodl vstoupit do soutěžních zápasů na začátku října proto, že v zámoří zařídil potřebné věci. Důležité bylo, že se mu podařilo vyřešit pojistku jeho vysoké smlouvy. V příštích sedmi letech má garantovaný příjem 45,5 milionu dolarů. "To nebylo moc jednoduché. Bez toho ale žádný hráč nemůže nastupovat. Pro mě to byla priorita číslo jedna," přiznal rodák z Trenčína.

Jak dlouho v Evropě a ve Lvu Praha Chára vydrží, nyní netuší. Přestože se považuje za optimistu, NHL podle něj v nejbližších dnech nezačne. "Těžko se to tipuje. Každý den se to může změnit. Pozitivní je, že obě strany jednají a nestojí to na mrtvém bodě. Momentálně se ale neřeší ekonomické věci, jen ty vedlejší," uvedl Chára, který je předním představitelem hráčské asociace NHLPA. "Jen tak se ale hrát nebude," předpokládá. I proto se rozhodl začít hrát, neboť chce být v případě startu NHL připraven.

Podobný krok jako on už udělala většina hráčů Bostonu. Mezi posledními i David Krejčí, který bude hrát za Pardubice. "Hodně z nás se v Bostonu sešlo už před plánovaným začátkem tréninkového kempu a po týdnu dvou už jsme začali dostávat nabídky, takže bylo jasné, že se jen tak nezačne hrát. Poslední týden nás tam bylo tak pět šest," uvedl Chára.

Urostlý obránce si bude muset rychle zvykat na větší evropská kluziště i mezinárodní pravidla. Nebude moct hrát důrazně do těla jako v NHL. "Je potřeba se přizpůsobit. Je to tady více postavené na poziční hře a není to tak rychlé. Podstata je ale stejná. Musíte si plnit svoje úkoly a trochu více brát ohled na prostor," řekl pravidelný účastník mistrovství světa, který má ve sbírce stříbra z let 2000 a 2012.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy