Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Věra Růžičková

Čeští hokejisté začali zbrojit na Rusy, chybějí jen Salák a Kolář

Praha – Hokejová reprezentace se sešla před dvojzápasem s Ruskem. Oproti původní nominaci musel Růžička udělat čtyři změny. Omluvili se mu brankář Jan Kovář, obránce Lukáš Krajíček a útočníci Roman Červenka s Jakubem Klepišem. Na jejich místa byli pozváni gólman Šimon Hrubec z Třince, bek Jakub Nakládal z TPS Turku a forvardi Michal Vondrka ze Sparta s Tomášem Zohornou z Pardubic. V Praze dnes ještě chyběli brankář Alexander Salák a obránce Jan Kolář. Dvojice krajánků z Kontinentální ligy hrála zápas ve Vladivostoku, s týmem tak budou trénovat až ve středu.

Vladimír Růžička
zdroj: ČTK autor: Michal Kamaryt

"Nějaké změny jsme museli udělat, ale myslím si, že se nic neděje. Mužstvo je pořád silné a jsou tady hráči, které jsme si vybrali," řekl Růžička, který se na rozdíl od předešlých akcí rozhodl tentokrát povolat zkušenější hráče. S ohledem na blížící se mistrovství světa v Praze a Ostravě už nechce tolik zkoušet.

"Méně zkušení hráči v žádném případě nezklamali. Bojovali a byl jsem s jejich výkony spokojený. Ale blíží se mistrovství a potřebujeme vidět i hráče, se kterými trochu počítáme," podotkl Růžička, pod jehož vedením národní tým v této sezoně ještě nevyhrál. "Jak už jsem říkal, tím, že je šampionát u nás, musí být tým trochu zkušenější, protože mám obavu, že u mladého týmu by nervozita mohla rozhodovat," vysvětlil.

I proto se dnes na srazu hlásil například obránce Rostislav Klesla z Třince, který nereprezentoval od světového šampionátu v Rusku 2007. Ještě delší dobu v národním týmu absentoval olympijský vítěz z Nagana a trojnásobný mistr světa Martin Ručinský. Třiačtyřicetiletý útočník naposledy hrál v únoru 2006 na Olympijských hrách v Turíně.

Ručinský na to stále má

"Jsem přesvědčený, že Martin na mezinárodní hokej stále má a v zápasech proti Rusku to ukáže. Stále je to jeden z nejlepších hráčů v extralize. Viděl jsme ho hrát v řadě zápasů a vždy je nejlepší na ledě. A nejen z týmu Litvínova. Jen doufejme, že bude v pořádku," řekl Růžička na adresu Ručinského, jehož přínos vidí i v kabině. "Takového hráče, který by mužstvo stmelil, tady nemáme," podotkl.

Je nám líto, video expirovalo.
Hokejisté se sešli před Ruskem. Nechyběl ani Ručinský

KHL komplikuje nominaci

Nominaci komplikuje skutečnost, že Kontinentální liga nemá přestávku a řada klubů nechtěla hráče pustit. Zřejmě proto nepřijeli brankář Jakub Kovář ani obránce Krajíček, útočník Červenka se omluvil ze zdravotních důvodů. Zatímco Švédové nebo Finové řeší potíže s pokračující KHL od začátku sezony, Růžička až nyní. Na první turnaj dopředu plánoval pozvat mezinárodně méně zkušené hráče, kteří v létě absolvovali tréninkové kempy, a na Channel One Cupu v Soči chtěli elitní hráče i Rusové, takže většina klubů přestávku měla.

I hokejisté, kteří jsou nyní v týmu, ale přiznali, že od jejich zaměstnavatelů byl tlak, aby se omluvili. "Řešili jsme to až do poslední chvíle. Prezident klubu o tom nechtěl ani slyšet, protože v úterý hrajeme na CSKA, což je pro nás hodně důležitý zápas. Trenéři chtěli mít všechny hráče pohromadě, což chápu," řekl útočník Jiří Novotný, který působí v Jaroslavli.

Nynější složení týmu:

Brankáři: Šimon Hrubec (Třinec), Alexander Salák (Novosibirsk/KHL).

Obránci: Michal Kempný (Kometa Brno), Rostislav Klesla (Třinec), Petr Čáslava (Pardubice), Ondřej Němec (CSKA Moskva/KHL), Jan Kolář (Vladivostok/KHL), Petr Zámorský (Espoo/Fin.), Martin Ševc (Skelleftea/Švéd.), Jakub Krejčík (Örebrö/Švéd.), Jakub Nakládal (TPS Turku/Fin.).

Útočníci: Ondřej Roman, Vladimír Svačina (oba Vítkovice), Lukáš Radil, Tomáš Zohorna (oba Pardubice), Martin Adamský (Třinec), Martin Ručinský (Litvínov), Dominik Simon (Plzeň), Michal Vondrka (Sparta Praha), Jiří Novotný (Jaroslavl/KHL), Vladimír Sobotka (Omsk/KHL), Martin Zaťovič (Togliatti/KHL), Petr Koukal (Jokerit Helsinky/KHL), Jan Kovář (Magnitogorsk/KHL), Radek Smoleňák (MODO Hockey/Švéd.), Milan Gulaš (Färjestad/Švéd.).

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy