Následuje
Hanácké pohár, Kostelec na Hané

Čeští hokejisté začali zbrojit na Rusy, chybějí jen Salák a Kolář

Praha – Hokejová reprezentace se sešla před dvojzápasem s Ruskem. Oproti původní nominaci musel Růžička udělat čtyři změny. Omluvili se mu brankář Jan Kovář, obránce Lukáš Krajíček a útočníci Roman Červenka s Jakubem Klepišem. Na jejich místa byli pozváni gólman Šimon Hrubec z Třince, bek Jakub Nakládal z TPS Turku a forvardi Michal Vondrka ze Sparta s Tomášem Zohornou z Pardubic. V Praze dnes ještě chyběli brankář Alexander Salák a obránce Jan Kolář. Dvojice krajánků z Kontinentální ligy hrála zápas ve Vladivostoku, s týmem tak budou trénovat až ve středu.

Vladimír Růžička
zdroj: ČTK autor: Michal Kamaryt

"Nějaké změny jsme museli udělat, ale myslím si, že se nic neděje. Mužstvo je pořád silné a jsou tady hráči, které jsme si vybrali," řekl Růžička, který se na rozdíl od předešlých akcí rozhodl tentokrát povolat zkušenější hráče. S ohledem na blížící se mistrovství světa v Praze a Ostravě už nechce tolik zkoušet.

"Méně zkušení hráči v žádném případě nezklamali. Bojovali a byl jsem s jejich výkony spokojený. Ale blíží se mistrovství a potřebujeme vidět i hráče, se kterými trochu počítáme," podotkl Růžička, pod jehož vedením národní tým v této sezoně ještě nevyhrál. "Jak už jsem říkal, tím, že je šampionát u nás, musí být tým trochu zkušenější, protože mám obavu, že u mladého týmu by nervozita mohla rozhodovat," vysvětlil.

I proto se dnes na srazu hlásil například obránce Rostislav Klesla z Třince, který nereprezentoval od světového šampionátu v Rusku 2007. Ještě delší dobu v národním týmu absentoval olympijský vítěz z Nagana a trojnásobný mistr světa Martin Ručinský. Třiačtyřicetiletý útočník naposledy hrál v únoru 2006 na Olympijských hrách v Turíně.

Ručinský na to stále má

"Jsem přesvědčený, že Martin na mezinárodní hokej stále má a v zápasech proti Rusku to ukáže. Stále je to jeden z nejlepších hráčů v extralize. Viděl jsme ho hrát v řadě zápasů a vždy je nejlepší na ledě. A nejen z týmu Litvínova. Jen doufejme, že bude v pořádku," řekl Růžička na adresu Ručinského, jehož přínos vidí i v kabině. "Takového hráče, který by mužstvo stmelil, tady nemáme," podotkl.

Hokejisté se sešli před Ruskem. Nechyběl ani Ručinský

KHL komplikuje nominaci

Nominaci komplikuje skutečnost, že Kontinentální liga nemá přestávku a řada klubů nechtěla hráče pustit. Zřejmě proto nepřijeli brankář Jakub Kovář ani obránce Krajíček, útočník Červenka se omluvil ze zdravotních důvodů. Zatímco Švédové nebo Finové řeší potíže s pokračující KHL od začátku sezony, Růžička až nyní. Na první turnaj dopředu plánoval pozvat mezinárodně méně zkušené hráče, kteří v létě absolvovali tréninkové kempy, a na Channel One Cupu v Soči chtěli elitní hráče i Rusové, takže většina klubů přestávku měla.

I hokejisté, kteří jsou nyní v týmu, ale přiznali, že od jejich zaměstnavatelů byl tlak, aby se omluvili. "Řešili jsme to až do poslední chvíle. Prezident klubu o tom nechtěl ani slyšet, protože v úterý hrajeme na CSKA, což je pro nás hodně důležitý zápas. Trenéři chtěli mít všechny hráče pohromadě, což chápu," řekl útočník Jiří Novotný, který působí v Jaroslavli.

Nynější složení týmu:

Brankáři: Šimon Hrubec (Třinec), Alexander Salák (Novosibirsk/KHL).

Obránci: Michal Kempný (Kometa Brno), Rostislav Klesla (Třinec), Petr Čáslava (Pardubice), Ondřej Němec (CSKA Moskva/KHL), Jan Kolář (Vladivostok/KHL), Petr Zámorský (Espoo/Fin.), Martin Ševc (Skelleftea/Švéd.), Jakub Krejčík (Örebrö/Švéd.), Jakub Nakládal (TPS Turku/Fin.).

Útočníci: Ondřej Roman, Vladimír Svačina (oba Vítkovice), Lukáš Radil, Tomáš Zohorna (oba Pardubice), Martin Adamský (Třinec), Martin Ručinský (Litvínov), Dominik Simon (Plzeň), Michal Vondrka (Sparta Praha), Jiří Novotný (Jaroslavl/KHL), Vladimír Sobotka (Omsk/KHL), Martin Zaťovič (Togliatti/KHL), Petr Koukal (Jokerit Helsinky/KHL), Jan Kovář (Magnitogorsk/KHL), Radek Smoleňák (MODO Hockey/Švéd.), Milan Gulaš (Färjestad/Švéd.).

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy