Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Gymnastika

Český hokej je nesmyslně paralyzovaný vládními nařízeními, řekl Pešán po složité nominaci

Ještě večer před oznámením nominace mu na mobil přicházely omluvenky. S řadou komplikací se musel při skládání kádru na listopadový turnaj Karjala v Helsinkách vyrovnat trenér českých hokejistů Filip Pešán. Absenci hráčů z extraligy způsobila opatření kvůli šíření nemoci covid-19, při nichž profesionální hokejisté nemohou stejně jako ostatní sportovci trénovat už od 12. října ve vnitřních prostorech. Celý turnaj Karjaly odvysílá živě ČT sport a web ctsport.cz.

Kouč národního týmu Filip Pešán
zdroj: ČTK autor: Michal Krumphanzl

"Bohužel český hokej je z mého osobního pohledu až nesmyslně paralyzovaný vládními nařízeními. Netrénuje se a nehraje. Přesto jsem musel do široké nominace zařadit i skupinu hráčů z extraligy, byť jsem to v původních plánech vůbec neměl," řekl Pešán při nominační tiskové konferenci.

Z extraligy do finální nominace vybral jen obránce Filipa Hronka z Hradce Králové, který je oporou Detroitu. Dalších sedm hráčů působících v tuzemsku tvoří zástupci reprezentační dvacítky. Pro nominaci osmi hráčů dvacítky se rozhodl ze dvou důvodů.

Českou nominaci a dění okolo blížícího se Turnaje Karjaly rozebíral Hokej bez červené – podcast s Robertem Zárubou:

"Vládní nařízení nepovolila do této chvíle organizování velmi důležitého soustředění pro dvacítku. Jediný tento tým v porovnání s konkurencí vůbec nehraje a netrénuje. Ostatní týmy se pilně připravují na mistrovství světa, které proběhne v prosinci v zámoří. Touto nominací aspoň trošičku pomůžeme týmu se dostat na led a do hry," řekl Pešán.

"Druhým velmi důležitým faktorem byla avizovaná sestava ruského národního týmu, který nejspíš odjede na turnaj do Finska s hráči do 20 let. Chceme nominaci hráčů mladších ročníků využít k tomu, abychom zápas s Rusy sehráli s pokud možno největším množstvím hráčů spadajících do národního týmu do 20 let," prohlásil Pešán.

Prohlásil, že nominace ruské dvacítky na Karjalu degraduje turnaj i celou sérii Euro Hockey Tour. "I když to nespadá do mé kompetence, myslím si, že nominace ruské dvacítky je pouze záměr vymyslet pro ni program před mistrovstvím světa ze strany ruské federace, což není úplně fér," sdělil Pešán.

"Mohl se samozřejmě z Karjaly udělat turnaj dvacítek a pak by to bylo fér na všechny strany. Ale respektuju to. Chceme vyhrát každý zápas. Jestli porazíme Rusko, byť tam budou mít hráče z dvacítek, tak budu velmi rád," doplnil.

Původně měl nástupce Miloše Říhy v plánu dát na startu Euro Hockey Tour šanci mladým hráčům. "Bohužel nás současná situace donutila k tomu, že jsme měli téměř dvě až tři varianty sestavy na každý den, kdy se scházely omluvenky. Proto také v nominaci není spousta kvalitních krajánků," podotkl Pešán.

Pešán: U hráčů z KHL zohledním jejich vzorový přístup

Kouč, který má po boku asistenty Martina Straku a Jaroslava Špačka, si váží při současné situaci především hráčů z KHL, kteří se neomluvili. "Jsou několik měsíců v bublině bez rodin a bez dětí. Naprosto chápu, že spousta z nich potřebuje využít těchto pár dnů v pauze na cestu domů, i když ta pravidla cestování jsou všelijaká. Nikoho jsem nepřemlouval a u těch, kteří souhlasili s nominací, v dalších turnajích a nominacích zohledním jejich vzorový přístup. Chápu, že to pro ně není jednoduché," uvedl Pešán.

Původně chtěl využít více hráčů z NHL a AHL. "Ostatní hráči kromě Martina Kauta, který odešel do MODO, jsou ve stejné situaci jako celá česká extraliga a český hokej. Netrénujou, nehrajou a já si nemůžu dovolit je nominovat nejen z výkonnostních, ale i ze zdravotních důvodů, protože si nedovedu představit, že po několika týdnech bez ostrého zápasu by nastoupili přímo do zápasu se Švédskem. K tomu se připojila velmi těžká jednání ohledně jejich uvolňování," prohlásil.

Pešán je rád, že se turnaj koná, přestože čeští reprezentanti jsou oproti ostatním účastníkům ve výrazně horší situaci. "My v Čechách teď nemáme vůbec hokej. Pro nás z pohledu českého hokeje má velký smysl pořádat Euro Hockey Tour, protože je to jediná šance, jak dostat kluky na led a do zápasu. Bohužel. Když jsem viděl nadšení Filipa Hronka, že nebude muset zametat listí na Dobříši a může hrát se Švédy, tak tam se mi ten smysl potvrdil," uvedl Pešán v narážce, že několik klubů využívá pro trénink venkovní kluziště v Dobříši.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy