Dohráno

Česká dvacítka má jisté čtvrtfinále, k postupu jí pomohli Švédové

Montreal - Českým hokejistům pomohl k postupu do čtvrtfinále výsledek duelu mezi Finskem a Švédskem. V severském střetnutí byli úspěšnější Švédové a úřadující mistři světa tak potřetí v řadě prohráli. Češi zatím drží v tabulce třetí příčku s pěti body. Výběr Tří korunek je na šampionátu bez ztráty a s předstihem si zajistil vítězství ve skupině A.

Radost českých hokejových juniorů z vítězství
zdroj: ČTK/AP/Graham Hughes

Český tým uzavře základní část v sobotu na Silvestra zápasem se Švédy (19:00 SEČ) a i podle výsledků Švýcarska s Dánskem a Finskem může skončit na druhém až čtvrtém místě. Finům po triumfu na minulém šampionátu hrozí, že budou muset hrát o udržení. Navíc už situaci nemají ve svých rukou a musejí spoléhat na zaváhání Švýcarů.

Nad Švédy sice vedli od 17. minuty po přesilovkové trefě Aapeliho Räsänena, ale ve druhém dějství vyrovnal Lias Andersson a dvěma góly v poslední dvacetiminutovce rozhodl Alexander Nylander. Ve skupině B zůstávají suverénní domácí Kanada a Spojené státy americké, které čeká v sobotu od 21:30 SEČ souboj o první místo.

Kanaďané rozdrtili outsidera Lotyšsko 10:2, pěti body za čtyři branky a jednu asistenci zazářil Taylor Raddysh. Američané zdolali Rusko 3:2 a rozhodující náskok získali ve druhé třetině Colin White s Troyem Terrym. V 38. minutě už jen zkorigoval výsledek nejproduktivnější hráč turnaje Kirill Kaprizov. Na kontě má ze tří duelů osm bodů a s pěti trefami je společně s Raddyshem i nejlepším střelcem.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Kanadě:

Skupina A (Montreal):

Finsko - Švédsko 1:3 (1:0, 0:1, 0:2) Branky a nahrávky: 17. Räsänen (Tolvanen, Juolevi) - 33. Andersson (A. Nylander), 42. A. Nylander (Grundström, Eriksson Ek), 59. A. Nylander. Rozhodčí: Hribik (ČR), Kubuš (SR) - Davis (USA), Haurum (Dán.). Vyloučení: 0:4. Využití: 1:0. Diváci: 9062.

Skupina B (Toronto):

Rusko - USA 2:3 (1:1, 1:2, 0:0) Branky a nahrávky: 12. Urakov (Trenin, Zborovskij), 38. Kaprizov (Rykov, Vorobjov) - 5. Keller (Anderson, Fitzgerald), 25. White (McAvoy, Keller), 32. Terry (Foley, Laczynski). Rozhodčí: Stricker (Švýc.), Salonen - Suominen (oba Fin.), Vanoosten (Kan.). Vyloučení: 5:3. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 13 759.

Lotyšsko - Kanada 2:10 (0:3, 1:5, 1:2) Branky a nahrávky: 38. Krastenbergs (Tralmaks, E. H. Jansons), 48. Dzierkals - 11. Barzal (Myers), 12. Roy (Myers, Clague), 20. Raddysh (Chabot, Strome), 30. Raddysh (Strome, Dubois), 33. Raddysh (Joseph, Clague), 33. Barzal (Raddysh, Clague), 34. Cirelli (Dubé, Speers), 35. McLeod (Strome, Fabbro), 43. Raddysh (Juulsen, Joseph), 59. Gauthier (Dubois, Strome). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Lemelin (USA) - Fluri (Švýc.), Goljak (Běl.). Vyloučení: 7:10. Využití: 0:3. V oslabení: 1:1. Diváci: 13 796.