Cyklotoulky

Češi v NHL bodovali, jejich týmům to ale k výhrám nepomohlo. Prohrálo San Jose i Boston

Dvě branky dokázal v utkání s Columbusem připravit Tomáš Hertl. Český útočník ale ani tím nezabránil prohře svého San Jose 5:6 v prodloužení. Na vítězství nestačila ani branka bostonského Pavla Zachy, která padla po asistencích Davidů Krejčího s Pastrňákem. Bruins v Chicagu padli 3:6.

Tomáš Hertl (vpravo)
zdroj: Profimedia

Hertl se podílel na prvních dvou gólech San Jose. Na začátku deváté minuty se zapojil do akce před úvodní brankou, kterou z dorážky vstřelil Alexandr Barabanov. Druhý bod si pražský rodák připsal v polovině utkání, kdy Williamu Eklundovi připravil premiérovou trefu v NHL. Hertl se v ročníku dostal na hranici 55 bodů (19+36) a je třetím nejproduktivnějším Čechem v lize.

Vítězství Columbusu zařídil Johnny Gaudreau v 65. minutě. Americký útočník v zápase zaznamenal celkem pět bodů za dva góly a tři asistence a vylepšil svoji sezonní bilanci na 62 bodů. "Jsem rád, že jsem po dlouhé době dal víc než jeden gól a pomohl jsem k výhře," řekl Gaudreau po prvním pětibodovém večeru v NHL.

Blue Jackets i přes výhru zůstávají nejhorším týmem celé ligy. Na San Jose, které se v Západní konferenci propadlo na chvost, ale ztrácí pouhé dva body. Před Sharks se po překvapivé výhře nad Bostonem posunulo Chicago. Blackhawks získali skalp lídra NHL díky skvěle zvládnuté třetí třetině, v níž vstřelili čtyři branky.

Když v úvodu třetí části Zacha 17. gólem v sezoně zakončil spolupráci s Krejčím a Pastrňákem a posunul Boston do vedení 3:2, zdálo se, že si suverén ročníku dojde pro další výhru. Blackhawks ale byli proti a nedlouho poté dvěma góly v rozmezí tří minut skóre otočili a v závěru favorita dorazili. Chicago vyhrálo teprve druhý zápas z posledních devíti, Boston nebodoval ve třetím ze čtyř duelů.

Pastrňák měl v čase 58:36 skvělou příležitost ke zdramatizování závěru zápasu. Za stavu 3:5 zahrával trestné střílení, při forhendovém blafáku mu ale sjel puk z čepele a nedostal se ani k zakončení.

Smolný zápas má za sebou také Petr Mrázek. Český gólman sice za 29 minut na ledě kryl všech 16 střel Bruins, těsně před polovinou základní hrací doby ale musel za stavu 1:0 kvůli zranění třísel přenechat místo v brankovišti náhradníkovi Alexi Stalockovi.

"Obnovil si zranění, s kterým v sezoně již dvakrát laboroval, podle všeho by to ale nemělo být nic vážného. Petra jsme stahovali spíš z preventivních důvodů, aby si náchylná třísla neporanil ještě víc," objasnil trenér Chicaga Luke Richardson.

Carolina zabrala po dvou prohrách a osamostatnila se na druhém místě Východní konference. Na vedoucí Boston ztrácí devět bodů. Zápas nevyšel českému gólmanovi Davidu Rittichovi, jenž v brance Winnipegu inkasoval čtyři branky z 24 střel a chytal s úspěšností 83,3 procenta.

Nedařilo se ani Vítku Vaněčkovi. Ten obdržel čtyři góly z 30 pokusů a neodvrátil domácí prohru New Jersey 1:4 s Tampou Bay. Poprvé v kariéře se proti Tampě postavil Ondřej Palát. Útočník, který v dresu floridského celku získal dva Stanley Cupy, odehrál 16 minut a jednou ohrozil gólmana Andreje Vasilevského.

"Neodehráli jsme povedený zápas. Nemělo by se to stávat, ale je to tak. Hned ve čtvrtek proti Tampě hrajeme znovu, takže máme šanci na dnešní výkon rychle odpovědět," řekl obránce Devils Jonas Siegenthaler.

Nejlepší tým Západní konference Vegas porazil Philadelphii 5:3 a navýšil vedení na tři body, protože druhý Dallas prohrál ve Vancouveru 2:5. Na Stars se dotáhli hokejisté Los Angeles. Kings porazili New York Islanders 5:2 a vyhráli šestý z posledních sedmi zápasů.

Výsledky NHL:

New Jersey - Tampa Bay 1:4 (1:1, 0:3, 0:0)

Branky: 6. Severson - 17. Cirelli, 29. Hagel, 34. Killorn, 40. Kučerov. Střely na branku: 23:30. Vítek vaněček odchytal za New Jersey celý zápas, inkasoval čtyři branky z 30 střel a úspěšnost zásahů měl 86,7 procenta. Diváci: 15 622. Hvězdy zápasu: 1. Hagel, 2. Kučerov, 3. Cirelli (všichni Tampa Bay).

NY Rangers - Washington 5:3 (3:1, 1:1, 1:1)

Branky: 5. a 15. Zibanejad, 19. P. Kane, 25. Trouba, 58. Vesey - 15. Aube-Kubel, 33. Irwin, 52. Dowd. Střely na branku: 36:31. Diváci: 17 467. Hvězdy zápasu: 1. Zibanejad, 2. P. Kane, 3. Šesťorkin (všichni NY Rangers).

Philadelphia - Vegas 3:5 (0:1, 1:2, 2:2)

Branky: 29. Sanheim, 49. Seeler, 51. Frost - 22. a 59. Barbašev, 9. Dorofejev, 32. Blueger, 44. Marchessault. Střely na branku: 30:33. Diváci: 17 192. Hvězdy zápasu: 1. Marchessault (Vegas), 2. Frost (Philadelphia), 3. Barabašev (Vegas).

Pittsburgh - Montreal 4:6 (2:4, 2:0, 0:2)

Branky: 1. a 39. Guentzel, 5. Malkin, 31. Letang - 6. Hoffman, 8. Ylönen, 12. Gurjanov, 20. Edmundson, 44. Richard, 60. Jos. Anderson. Střely na branku: 43:21. Diváci: 17 185. Hvězdy zápasu: 1. Richard (Montreal), 2. Guentzel, 3. Letang (oba Pittsburgh).

Carolina - Winnipeg 5:3 (1:0, 2:1, 2:2)

Branky: 29. a 60. Kotkaniemi, 5. Slavin, 21. Skjei (Nečas), 50. Drury - 21. DeMelo, 45. Ehlers, 56. Niederreiter. Střely na branku: 25:24. David Rittich za Winnipeg odchytal 58 minut a 51 vteřin, inkasoval čtyři branky z 24 střel a úspěšnost zákroků měl 83,3 procenta. Diváci: 18 680. Hvězdy zápasu: 1. Kotkaniemi, 2. Skjei, 3. Drury (všichni Carolina).

San Jose - Columbus 5:6 v prodl. (1:1, 2:3, 2:1 - 0:1)

Branky: 8. Barabanov (Hertl), 31. Eklund (Hertl), 40. Couture, 46. Labanc, 52. Knyžov - 13. a 65. J. Gaudreau, 26. a 38. Jenner, 22. K. Johnson, 43. L. Foudy. Střely na branku: 32:47. Diváci: 10 127. Hvězdy zápasu: 1. J. Gaudreau (Columbus), 2. Couture (San Jose), 3. Jenner (Columbus).

Chicago - Boston 6:3 (1:0, 1:2, 4:1)

Branky: 44., 57. a 60. T. Raddysh, 15. Entwistle, 37. Joey Anderson, 47. Katchouk - 35. H. Lindholm, 40. Frederic, 44. Zacha (Krejčí, Pastrňák). Střely na branku: 29:42. Diváci: 20 188. Hvězdy zápasu: 1. T. Raddysh, 2. Katchouk, 3. Joey Anderson (všichni Chicago).

Edmonton - Ottawa 6:3 (2:2, 3:0, 1:1)

Branky: 13. a 37. Draisaitl, 3. Ryan, 26. Nugent-Hopkins, 40. Bjugstad, 58. McDavid - 19. a 46. Stützle, 7. B. Tkachuk. Střely na branku: 33:32. Diváci: 18 347. Hvězdy zápasu: 1. Draisaitl (Edmonton), 2. Stützle (Ottawa), 3. Nugent-Hopkins (Edmonton).

Vancouver - Dallas 5:2 (2:0, 1:2, 2:0)

Branky: 2. Di Giuseppe, 6. Kuzmenko, 32. Beauvillier, 45. Brisebois, 57. J. Miller - 21. W. Johnston, 40. Jamie Benn. Střely na branku: 19:27. Diváci: 18 794. Hvězdy zápasu: 1. Brisebois, 2. Boeser, 3. J. Miller (všichni Vancouver).

Arizona - Calgary 4:3 v prodl. (1:1, 1:1, 1:1 - 1:0)

Branky: 10. a 43. Keller, 21. Maccelli, 64. Boyd - 9. Backlund, 23. Duehr, 55. Huberdeau. Střely na branku: 25:45. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. Keller, 2 Boyd, 3. Hayton (všichni Arizona).

Los Angeles - NY Islanders 5:2 (0:1, 4:1, 1:0)

Branky: 22. Lizotte, 27. Doughty, 28. Iafallo, 33. Moore, 60. Byfield - 12. Engvall, 38. Pageau. Střely na branku: 37:28. Diváci: 15 989. Hvězdy zápasu: 1. Lizotte, 2. Arvidsson, 3. Gavrikov (všichni Los Angeles).

Nashville - Detroit 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)

Branky: 31. Sherwood, 43. Novak - 58. Chiasson. Střely na branku: 16:29. Diváci: 17 644. Hvězdy zápasu: 1. Sherwood, 2. Saros, 3. Novak (všichni Nashville).