Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Za oponou 41. KOWAX Valašská rally Valmez

Češi poprvé trénovali před Švédskými hrami, Lakatoš bude hrát přesilovky

V téměř kompletní sestavě si poprvé zatrénoval národní tým před třetí akcí Euro Hockey Tour v sezoně. Kouč Kari Jalonen postrádal na pražském zimním stadionu Hvězda jen nemocného obránce Vojtěcha Mozíka, jenž se k reprezentaci případně připojí až v Malmö. Přímé přenosy zápasů Švédských hokejových her sledujte na programech ČT sport a ČT2 a také na ČT sport Plus od čtvrtka do neděle.

"Snažil se nějak odehrát ještě sobotní zápas ve Švédsku, ale už cítil, že je nemocný. Mluvili jsme s ním v neděli a dohodli jsme se, že nebude cestovat sem na tréninky, ale zůstaneme v kontaktu. Už včera hlásil, že se cítí o něco lépe. Připojí se k nám případně až ve Švédsku. Dobré je, že žije nějakých asi 70 kilometrů od Malmö, takže to nebude problém. Věřme, že bude brzy zdravý," vysvětlil Jalonen v souladu s dohodou z předchozích dnů na adresu Mozíka, obránce švédského Rögle.

Jinak finskému kouči nepřišla žádná omluvenka. "Nestává se to tak úplně často," pousmál se Jalonen. "Samozřejmě je to pro nás ale dobré. Minule nám vypadli Kempný se Sobotkou, Stezka onemocněl, těch hráčů bylo víc, co nemohli. Teď je ta situace v tomto ohledu ale příznivá. A my tady máme hráče, které jsme tu chtěli mít," pochvaloval si.

V souvislosti s reprezentační pozvánkou se hodně často skloňovalo jméno Dominika Lakatoše, kterého vedení národního týmu oslovilo přes jeho výborné výkony v dresu extraligových Vítkovic právě až při stavbě mužstva na Švédské hry.

"Já vím, že hraje opravdu dobře, ale zcela upřímně říkám, že až teď pro něho budu mít roli při přesilovkách. Předtím tomu tak nebylo. Myslím si však, že on ji potřebuje. A my potřebujeme na přesilovkách jeho, protože v té své roli při nich je jedním z nejlepších hráčů extraligy. Teď to do sebe všechno zapadá, on tu roli má a já se vážně těším na to, že ho uvidím hrát na mezinárodní úrovni. Tu příležitost si rozhodně zasloužil," řekl Jalonen.

Kapitán se určí až v Malmö

Určeného kapitána tým ještě nemá. "Zatím jsme se o tom nebavili. To rozhodnutí uděláme nejspíš až ve Švédsku," podotkl kouč.

Jedním z adeptů bude zajisté Jan Kovář, jenž si teprve zvyká na nového kouče. Naposledy byl v reprezentačním výběru na nepovedených olympijských hrách v Pekingu ještě za působení Filipa Pešána. Jazyková bariéra však není pro zkušeného útočníka problém. "Je to hodně o komunikaci. Systém je trochu jiný, takže je to o tom vědět, co a jak chceme. Pocit z toho mám dobrý. Měli jsme tady Vencu Prospala, to byl také napůl zahraniční trenér. Ten na nás také mluvil pořád anglicky, takže to změna není," uvedl s úsměvem k Jalonenovi.

Právě Kovářovu přítomnost ve výběru si Jalonen pochvaluje. "Pro mě je důležité, abych měl zase dobrý pocit z toho týmu, z jeho přístupu, z toho, jak se budou doplňovat mladí hráči s těmi staršími. Myslím, že je důležité, aby se takhle potkali v jedné kabině. A za sebe mohu říct, že tady moc rád vidím takové hráče, jako jsou Sobotka nebo Kovář, kteří teď v reprezentaci nějakou dobu nebyli," prohlásil Jalonen k cílům pro turnaj.

Z osobních důvodů scházel asistent trenéra Martin Erat a není jisté, zda odletí na sever Evropy. "Necháváme na něm, zda bude chtít cestovat s námi, nebo raději zůstat tady s rodinou. Plně bychom tomu rozuměli," uvedl Jalonen.

Ve středu bude tým ještě trénovat na Hvězdě, než se odpoledne přesune letecky do Malmö. Ve čtvrtek od 19:00 (ČT sport) tam pak Češi nastoupí proti domácímu Švédsku, v sobotu v poledne je čeká duel s Finskem a v neděli ve stejný čas zápas se Švýcarskem (oba duely na ČT2).

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články