Češi pálili ostrými. Mezi střelce se zapsal Fleischamnn, Hertl či Hudler

New York – Povedený večer zažili v NHL čeští hokejisté. Hned tři se zapsali mezi střelce. Tomáš Fleischmann vstřelil svůj první gól v dresu Montrealu a zařídil výhru Canadiens 3:2 na ledě Pittsburghu. Podruhé v sezoně se trefili Tomáš Hertl, který přispěl k vítězství San Jose 5:0 ve Washingtonu, a také Jiří Hudler, jenž však porážku Calgary 3:4 se St. Louis neodvrátil. Bod za asistenci si připsal i Jaromír Jágr při výhře Floridy nad Carolinou 4:1.

Slavící Tomáš Hertl ze San Jose Sharks
zdroj: ČTK/AP autor: Nick Wass

Hokejisté Pittsburghu zůstávají i po třech zápasech v nové sezoně bez jediného bodu. Po prohrách v Dallasu a Arizoně se nedočkali ani v premiéře před vlastními fanoušky. Rozhodl o tom Fleischmannův gól ve 46. minutě, který zlomil nerozhodný stav 2:2.

Jednatřicetiletý rodák z Kopřivnice, který se Canadiens upsal až těsně před začátkem sezony, se dostal do rychlého protiútoku spolu s Dalem Weisem a Davidem Desharnaisem, po jehož zpětné přihrávce překonal brankáře Fleuryho přesnou střelou k tyči.

"Jsem rád, že dal tak důležitý gól a zajistil nám vítězství," řekl na Fleischmannovu adresu trenér Michel Therrien. "Když chcete být úspěšní na venkovním tripu, potřebujete, aby zahrály všechny čtyři formace a brankáři aby předvedli pár klíčových zákroků. A nám se povedlo podat dobrý týmový výkon," poznamenal Therrien.

Montreal, jehož další dva góly vstřelil Max Pacioretty, zakončil sérii úvodních čtyř zápasů na hřištích soupeřů čtvrtým vítězstvím a vyrovnal tak 38 let starý klubový rekord. Naposledy Canadiens vyhráli první čtyři utkání v roce 1977. Pittsburgh třemi prohrami v řadě na startu sezony dává vzpomenout na ročník 2005-06, kdy prohrál dokonce prvních devět utkání.

"Každý z těch tří zápasů byl úplně jiný. Někdy se nám dařilo, jindy ne. Dnes jsem byl po zhruba 80 procent zápasu spokojený s výkonem našich nejlepších hráčů. Hlavně ve druhé třetině jsme měli navrch, ale to na výsledku bohužel nic nemění," uvedl kouč Mike Johnston, jehož svěřenci dosud vstřelili dohromady jen tři góly. Bez jediného zápisu do kanadského bodování zůstává Sidney Crosby, Jevgenij Malkin má na kontě jedinou asistenci.

Neporaženým týmem zůstává vedle Montrealu také San Jose. K výhře ve Washingtonu položili Žraloci základ třemi góly v první polovině utkání. Hertl zvyšoval ve 28. minutě už na 3:0, když se prosadil pohotovou dorážkou po střele Tommyho Wingelse. Další dva góly pak hosté přidali v posledních dvou minutách třetí třetiny do prázdné branky při power-play Capitals. Ti se museli obejít bez lídra Alexandera Ovečkina, který vynechal zápas kvůli nespecifikovaným osobním důvodům.

"Těžko můžete nahradit takového hráče. Ale my se soustředili pouze na náš výkon. Nestarám se o to, koho má soupeř v sestavě," uvedl brankář San Jose Martin Jones, jenž udržel čisté konto podruhé za sebou. Dosud kapituloval pouze jednou, když nechytil hned první střelu v zahajovacím zápase proti Los Angeles. Od té doby je už 178 minut neprůstřelný.

Calgary vedlo nad St. Louis po gólu Hudlera v 18. minutě 2:1. Hosté však ve druhé třetině třemi trefami skóre otočili, když si dva premiérové góly v kariéře připsal obránce Colton Parayko. Ve třetím dějství už pak Flames dokázali pouze snížit. Dvě asistence v jejich dresu zaznamenal Michael Frolík.

"Říkám to v každém rozhovoru, o tomhle jsem snil už odmalička. Je těžké popsat, co cítím. Co je na tom nejlepší, na zápase se byli podívat rodiče, bratr i sestry. Užili si to se mnou," radoval se dvaadvacetiletý Parayko. "Asi dnešní noc na hotelu strávím tím, že si pořád budu zkoušet uvědomit, že jsem dal první gól v NHL."

Jaromír Jágr se jednou asistencí podílel na výhře Floridy 4:1 na ledě Caroliny. Panteři rozhodli o svém úspěchu třemi góly ve třetí třetině. Nejprve se v 53. minutě svým prvním gólem v NHL prosadil Connor Brickley, o 50 sekund později zvýšil na 3:1 Aleksander Barkov, který při úniku dva na jednoho dorazil střelu Jágra. Triumf hostů pak pečetil v předposlední minutě do prázdné branky při power-play Jussi Jokinen.

Jágr znovu ukázal svou jedinečnost. Při třetím gólu si ve středním pásmu elegantní přihrávkou o mantinel obhodil jednoho z obránců, nabruslil si až před branku, jeho prudkou střelu brankář Eddie Läck nedokázal dostatečně zkrotit a důrazný Barkov puk doklepl do sítě.

Třetí vítězství ve třetím zápase vybojovali hokejisté Nashvillu, kteří vyhráli 3:1 v New Jersey, a Detroit, jenž stejným výsledkem přemohl Tampu Bay.

Výsledky NHL:

New Jersey - Nashville 1:3 (0:1, 0:0, 1:2)

Branky: 59. Palmieri - 11. a 58. Josi, 60. Nystrom. Střely na branku: 23:20. Diváci: 11 117. Hvězdy zápasu: 1. Rinne, 2. Josi (oba Nashville), 3. Kinkaid (New Jersey).

NY Rangers - Winnipeg 1:4 (1:1, 0:1, 0:2)

Branky: 7. Zuccarello - 39. a 51. Little, 8. Ehlers, 58. Stuart. Střely na branku: 41:29. Diváci: 18 006. Hvězdy zápasu: 1. Hutchinson, 2. Little, 3. Ehlers (všichni Winnipeg).

Pittsburgh - Montreal 2:3 (0:1, 2:1, 0:1)

Branky: 26. Bennett, 31. Letang - 6. a 29. Pacioretty, 46. Fleischmann. Střely na branku: 33:30. Diváci: 18 626. Hvězdy zápasu: 1. Pacioretty, 2. Price (oba Montreal), 3. Bennett (Pittsburgh).

Washington - San Jose 0:5 (0:1, 0:2, 0:2)

Branky: 11. J. Thornton, 23. Brown, 28. Hertl, 59. Nieto, 60. Tierney. Střely na branku: 31:32. Diváci: 18 506. Hvězdy zápasu: 1. Jones, 2. Thornton (oba San Jose), 3. Carlson (Washington).

Detroit - Tampa Bay 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)

Branky: 38. Nyquist, 49. Zetterberg, 59. Quincey - 52. Callahan. Střely na branku: 24:21. Diváci: 20 027. Hvězdy zápasu: 1. Zetterberg, 2. Nyquist (oba Detroit), 3. Drouin (Tampa).

Dallas - Edmonton 4:2 (1:0, 1:2, 2:0)

Branky: 18., 56. a 60. Spezza (na druhou Hemský), 23. Jamie Benn - 31. Klefbom, 33. McDavid. Střely na branku: 52:28. Diváci: 16 265. Hvězdy zápasu: 1. Spezza, 2. Seguin (oba Dallas), 3. Nilsson (Edmonton).

Calgary - St. Louis 3:4 (2:1, 0:3, 1:0)

Branky: 2. Raymond (Frolík), 18. Hudler, 42. Jones (Frolík) - 25. a 40. Parayko, 17. Upshall, 23. Brouwer. Střely na branku: 18:28. Diváci: 18 632. Hvězdy zápasu: 1. Parayko (St. Louis), 2. Wideman (Calgary), 3. Brouwer (St. Louis).

Carolina - Florida 1:4 (0:1, 1:0, 0:3)

Branky: 33. Lindholm - 3. Bjugstad, 53. Brickley, 54. Barkov (Jágr), 59. J. Jokinen. Střely na branku: 23:30. Diváci: 10 901. Hvězdy zápasu: 1. Brickley (Florida), 2. Faulk (Carolina), 3. Barkov (Florida).

Los Angeles - Vancouver 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)

Branky: 26. Cracknell, 34. Edler, 58. Dorsett. Střely na branku: 15:26. Diváci: 18 230. Hvězdy zápasu: 1. Miller, 2. Edler, 3. Prust (všichni Vancouver).