Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Tisková konference k nominaci na hokejový Turnaj Karjaly

Brněnské hry nebudou ani v náhradním termínu. Akce byla zrušena kvůli pandemii koronaviru

České hry se ani v náhradním srpnovém termínu v Brně neuskuteční. Český hokej akci zrušil kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím opatřením. Původně se mělo hrát na přelomu dubna a května. Zrušeny byly i další akce připravované na srpen.

Trénink české hokejové reprezentace
zdroj: ČTK autor: Kamaryt Michal

V Euro Hockey Tour se tak odehrály jen tři díly série – listopadový turnaj Karjala v Leksandu a Helsinkách, Channel One Cup v Plzni a Moskvě a Švédské hry v Helsinkách a Stockholmu. Český tým, na jehož střídačce Filip Pešán nahradil Miloše Říhu, jenž měl kontrakt do letošního rovněž zrušeného mistrovství světa, vévodil průběžné tabulce po devíti zápasech s 16 body o skóre před Švédskem a o dva body před třetím Finskem.

Zásadní krok udělal svaz i s ohledem na nedávný výskyt nákazy mezi členy mládežnických výběrů a následná karanténní opatření. Zrušeny byly vedle Českých her (Carlson Hockey Games) také přípravné kempy, zápasy a turnaje mládežnických reprezentací.

"Reprezentačních akcí se účastní hráči z různých klubů a v situaci, kdy výskyt nákazy u jediného člena týmu zpravidla znamená čtrnáctidenní karanténu pro celé mužstvo a někde i uzavření zimního stadionu, jsou v ohrožení klubový hokej i nadcházející ročník soutěží," připustil svaz.

Je nám líto, video expirovalo.
České hokejové hry byly zrušeny

Mezinárodní sezonu komplikují i další omezení. Za stávajících podmínek by se Českých her nemohlo zúčastnit Rusko a omluvit se museli i hokejisté Finska, které by po návratu čekala povinná čtrnáctidenní karanténa bez možnosti přípravy v klubech.

"Je to škoda. Podobný turnaj, navíc v domácím prostředí, by byl pro vstup do sezony ideální. Ale situace je složitá a někteří soupeři by přijet nemohli, takže jsme turnaj museli zrušit. V ještě horší situaci byl koneckonců Miloš Říha, který přišel o mistrovství světa. Nezbývá než věřit, že se situace zlepší. A já doufám, že v listopadu se již před finským turnajem Karjala sejdeme," uvedl Pešán.

Složitost situace při boji s nemocí covid-19 potvrdil prezident Českého hokeje Tomáš Král. Při nynějších karanténních opatřeních by podle jeho názoru soutěžní sezona nejspíš nemohla vůbec proběhnout.

"S představiteli státních institucí denně jednáme, jak situaci klubů organizačně a ekonomicky řešit. Usilovně na tom pracujeme, ale zatímco s jinými omezeními bychom si poradit dokázali, bez hráčů, tréninků a zápasů soutěžit nemůžeme," prohlásil Král.

Vývoji situace a otázce možnosti zahájení soutěžní sezony se budou věnovat jednání výkonného výboru svazu v srpnu a počátkem září. Řešit se budou i případné úpravy termínového kalendáře, herních řádů a modelu soutěží.

Svaz bude i nadále v pravidelném kontaktu s vedoucím skupiny pro rozvolňování epidemiologických opatření Rastislavem Maďarem a předsedou Národní sportovní agentury Milanem Hniličkou. Společně se zástupci státních institucí a dalších sportovních svazů hledají možnosti, jak sezonu zahájit a odehrát. "Nějaký čas stále máme a děláme všechno, aby se to podařilo," ujistil Král.

Pandemie výrazně narušila už závěr předchozí sezony, nedohrála se žádná z předních hokejových lig v Evropě. O titul se bojovalo pouze v Bělorusku. V březnu byl zrušen i světový šampionát ve Švýcarsku. Otevřená byla dlouho otázka dohrání NHL; nejlepší liga světa předčasně ukončila základní část a za účasti 24 týmů bude při nastavení mimořádných podmínek restartována v sobotu.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy