Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP Česko

Bělorusko protestuje proti zásahu IIHF. Všechno jsme splnili, říkají organizátoři

Bělorusové nesouhlasí s odebráním hokejového MS. Krok, k němuž přikročilo vedení IIHF, označil tamní organizační výbor za bezdůvodný. Podle běloruské strany takové rozhodnutí vytváří precedens. Šéf běloruského hokeje Dmitrij Baskov ujistil, že národní tým se přesto světového šampionátu zúčastní.

Finále Česko - Bělorusko na zimním evropském olympijském festivalu mládeže
zdroj: ČTK/ABACA

"Sportovní soutěže, jejichž cílem je sjednotit země a národy, podporovat nastolení míru a porozumění v duchu olympijských principů, se takto mohou proměnit v nástroj sváru a nátlaku v zájmu politiků," uvedl organizační výbor v prohlášení na webu běloruské vlády.

"Od svého zvolení organizátorem mistrovství světa v roce 2021 Bělorusko pečlivě plnilo všechny smluvní závazky týkající se organizace turnaje a odvedlo v tomto směru spoustu práce," stojí dále v prohlášení.

Odebrání spolupořadatelství MS Bělorusku rozebíral Hokej bez červené – podcast s Robertem Zárubou:

V něm pořadatelé argumentují, že v posledních letech se Bělorusko etablovalo jako spolehlivý partner mezinárodních federací a sportovních organizací při pořádání významných akcí. "Svědčí o tom pořádání druhých Evropských her v roce 2019, které naše země pohostinně přijala na žádost evropských olympijských výborů."

Je nám líto, video expirovalo.
Jaké jsou výhody Bratislavy jako potenciálního pořadatele MS 2021?

IIHF čelila dlouhodobě tlaku, aby Bělorusku šampionát odebrala kvůli situaci v zemi. Autoritářský prezident Alexandr Lukašenko po loňském znovuzvolení do funkce ve volbách, jež byly podle opozice zmanipulované, násilně potlačoval masové protesty. Občanské nepokoje v zemi stále trvají.

Hokejový šampionát se v květnu a červnu uskuteční buď jenom v Rize, která měla být druhým dějištěm, nebo IIHF najde nového spolupořadatele.

Běloruská reprezentace na turnaji chybět nebude. "Velice si vážíme práce sportovců a víme, jak ji ocenit. Zřejmě proto nemáme morální právo chovat se jako naši oponenti - sebrat sportovcům jejich sen a fanouškům jejich oblíbený tým," uvedl na webu běloruské hokejové federace Baskov, který je podezřelý z účasti na násilném útoku na aktivistu Romana Bondarenka, jenž zranění hlavy nepřežil.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy