Následuje
ČT Šumavský skimaraton

Bartošák zamkl branku. Češi přetlačili Švédsko a rozjásali brněnskou arénu

Po čtvrteční porážce s Finskem 2:3 si národní tým na Českých hokejových hrách v Brně připsal vítězství 3:0 nad Švédskem. Od úvodního buly začal aktivně a v osmé minutě byl odměněn gólem Dmitrije Jaškina, který zaskočil hvězdného Henrika Lundqvista. V závěru pak trefili prázdnou branku Ondřej Palát s Jakubem Voráčkem. 

Dmitrij Jaškin (číslo 23) překonává švédského brankáře Henrika Lundqvista
zdroj: ČTK autor: Pavlíček Luboš

Češi začali mnohem lépe než v předchozím duelu proti Finům. Simon po 20 sekundách bekhendem prověřil Lundqvista. V 7. minutě pálil z dobré pozice Voráček, ale gólman "Tre kronor" byl znovu připraven.

O chvilku později ovšem Jaškin rozjásal vyprodané hlediště poté, co z úhlu sice zakončil jen do tyče, nicméně od ní se kotouč odrazil zezadu do levého Lundqvistova betonu a skončil v brance  1:0.

Zanedlouho se jako první v utkání provinil proti pravidlům Lander a moc nechybělo, aby neodseděl u trestoměřičů celé dvě minuty. Nejprve si vyjel do dobré pozice k zakončení Voráček a nebezpečně pálil bekhendem, jenže nemířil přesně. Krátce poté Gudas z kruhu pro vhazování zakončoval do odkryté branky, ale ranou bez přípravy i on těsně minul.

Poté hráli dvě přesilovky v krátkém sledu rovněž Seveřané a v 18. minutě orazítkoval obránce Ekman-Larsson střelou zápěstím od modré čáry tyčku, kotouč se odrazil do Bartošákových zad, zůstal těsně před brankovou čárou a Kolář zachránil situaci, když mohl dorážet Eriksson.

Na začátku 22. minuty našel Jaškin rozjetého Paláta, který se ocitl tváří v tvář proti Lundqvistovi, vypálil nebezpečně na jeho vyrážečku, strážce švédské svatyně však vytěsnil kotouč na pravou tyč. Jen krátce nato se vyznamenal Lundqvist při dobré Simonově teči. Na druhé straně Bartošák uchránil branku od pohromy při zakončení Nygarda.

Právě Nygard musel v polovině utkání na trestnou lavici a Češi slavili podruhé. Jenže předčasně. Rutta vypálil, Lundqvist nevěděl, kde má kotouč, na brankovišti ho důrazný Moravčík posunul směrem k Jaškinovi, který ho dotlačil za čáru. Švédská střídačka ale zareagovala výzvou, sudí přezkoumali celou situaci u videa a kvůli nedovolenému ataku gólmana Jaškinovi druhý zásah sebrali.

Trenér Říha vehementně protestoval, ze záběrů na kostce se trenérům zdál gól regulérní. "Dima tam dobře pracoval a myslím, že ten gól měl být uznaný. Asi to však rozhodčí viděli jinak, neuznali to prý kvůli bouchnutí do betonu, což mě překvapilo," uvedl asistent trenéra Robert Reichel.

"Když jsem pak viděl video, ani jsem se verdiktu nedivil. Tam bylo jasně vidět, že jsem netrefil puk, ale beton. Posunul jsem gólmana, což se nesmí," připustil Jaškin.

Další možnosti ke změně skóre nevyužili Mario Kempe a Tomáš Zohorna. Těsné vedení si tak český tým přenesl i do třetí části. V ní se vyznamenal Bartošák u šance Eliase Petterssona, jinak ale domácí přes sílící tlak úřadujících mistrů světa velmi dobře hájili těsné vedení.

V 56. minutě naopak zazvonil Hronek na tyč. Takřka dvě a půl minuty před vypršením základní hrací doby to Švédové zkusili bez Lundqvista, čehož využili Palát a po něm s ledovým klidem i Voráček.

Díky navýšení rozdílu ve skóre Češi vylepšili i svou pozici do případné minitabulky, která by jim mohla zajistit turnajový primát. Sami však musí vedle úspěchu Švédů v severském derby porazit v základní době Rusko. "Je to samozřejmě prestižní turnaj a je to doma, ale pro nás je důležité, co přijde příští týden. Tak se na to díváme," zakončil Reichel.

České hokejové hry v Brně, součást Euro Hockey Tour:

Česko - Švédsko 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 8. Jaškin (D. Sklenička), 58. Palát, 59. Voráček (Rutta). Rozhodčí: Olenin, Romasko (oba Rus.) - Brejcha, Gebauer (oba ČR). Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 7700 (vyprodáno).

Česko: Bartošák - Hronek, Kolář, Gudas, D. Sklenička, Rutta, Moravčík, Zámorský, D. Musil - J. Voráček, Simon, Frolík - Jaškin, Chytil, Palát - H. Zohorna, T. Zohorna, D. Kubalík - Tomášek, Fořt, Červený - Rousek. Trenéři: Miloš Říha, Robert Reichel a Karel Mlejnek.

Švédsko: H. Lundqvist - A. Larsson, Ekman-Larsson, E. Gustafsson, M. Pettersson, Hägg, Svedberg, Bengtsson - Hörnqvist, E. Pettersson, Bratt - Lindholm, A. Kempe, Lindblom - Nygard, Lander, L. Eriksson - M. Kempe, Krüger, Rasmussen - Wedin. Trenéři: Rikard Grönberg, Johan Garpenlöv a Peter Popovic.

Robert Reichel (asistent trenéra ČR): "Pro nás to byl dobrý test. Ověřili jsme si pár věcí, na kterých chceme pracovat. Byly tam dobré pasáže, ale byly tam i chvíle, kdy jsme měli problémy, hlavně ve druhé třetině. Myslím, že to byl pro nás dobrý zápas s dobrým výsledkem."

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy