Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
a EURO s Petrem Ševčíkem

Bakoš ukončil gólové čekání v pravou chvíli. Nejdůležitější branka kariéry, smál se

Praha – Zatímco v průběhu play-off se mu střelecky i bodově dařilo, ve finálové sérii na první zápis do statistik dlouho čekal. Martin Bakoš se však dočkal v tu nejlepší možnou chvíli. V čase 85:09 se prosadil povedenou střelou přes obránce Juraje Mikuše a vítěznou trefou zajistil Bílým Tygrům premiérový titul. Šestadvacetiletý slovenský reprezentant, který v roce 2012 získal zlato i ve slovenské hokejové extralize se Slovanem Bratislava, těžko hledal slova, jak radost popsat.

Zleva Branko Radivojevič, Martin Bakoš a brankář Ján Lašák z Liberce se radují z titulu
zdroj: ČTK autor: Petrášek Radek

"Sám nevím, vůbec si to ještě neuvědomuju. Je to nádhera, druhé prodloužení, rozhodnuto, krásná sezona, prostě nádhera. Důležitější gól jsem určitě ještě nedal. Viděl jsem, jak bek přede mnou couvá, tak jsem zkusil zpoza něj vystřelit a vyšlo to," řekl Bakoš.

Na cestě do finále nasbíral za osm zápasů sedm bodů za čtyři trefy a tři asistence, ale pak přišel finálový půst. "Je pravda, že jsem čekal docela dlouho, ale přišlo to v pravý čas," oddechl si.

Liberec v druhém nejdelším finálovém zápase v historii české extraligy přestřílel Spartu na jejím ledě 45:20 a v prodloužení se tlačil za titulem. "Bylo to těžké od začátku až do konce. Stále jsme ale věděli, že zatímco my můžeme, Sparta vyhrát musí. Snažili jsme se si nebrat ten tlak. V druhém prodloužení už docházely síly, ale bylo potřeba tam udržet hlavu. Právě to rozhoduje," uvedl Bakoš.

Cítil, že má Liberec víc síly než Sparta. "V hlavě jsem si to tak vykládal. Říkal jsem si, že já už sice moc sil nemám, oni jich ale musejí mít ještě méně," prohlásil.

Podle něj bylo ve finálové sérii nejdůležitější, že Liberec dokázal uklidnit po porážce ve třetím duelu na Spartě za stavu 1:2 na zápasy přehnané emoce. Od té doby třikrát vyhrál. "To bylo to úplně nejdůležitější. Titul jsme tak strašně chtěli, ale do té doby jsme štěkali po sobě i rozhodčích. Uvědomili jsme si, že tohle není cesta, uklidnili jsme se a soustředili jen na sebe. My jsme si v klidu sedli, vyříkali si věci. Na trenérovi (Filipu Pešánovi) obdivuji, že to vzal v klidu, jednoduše ty věci řekl a my jsme si je vzali k srdci," popsal zlomový okamžik.

Do Liberce přišel v roce 2014 ze Slovanu Bratislava, hrajícího KHL, a po loňském 12. místě takový vzestup nečekal. "Titulu bych asi před sezonou nevěřil," podotkl Bakoš.

Po čtyřech letech od triumfu se Slovanem si může opět vychutnávat oslavy. "Každý titul je úžasný. I se Slovanem jsme rozhodli v prodloužení, takže jsem cítil stejnou radost. Myslím, že jsme si titul zasloužili. Každé play-off dokáže vyhrát jenom tým, ne jednotlivci. A my jsme byli úžasná parta, což rozhodlo," řekl Bakoš.

Velké zásluhy na vzestupu dává také trenéru Pešánovi, který si tým skládal i jako sportovní manažer. "Úplně změnil systém trénování i hry, chce hrát totální hokej. Útočit i bránit a člověka to baví. Celou sezonu bylo vidět, že jsme hráli pěkný hokej podpořený výsledky," uvedl Bakoš.

Při slavnostním ceremoniálu z ledu volal manželce do Liberce, aby se podělil o chvilky euforie. "Ona to sledovala v Liberci. Lístky nebyly, neměla ani s kým jet do Prahy, tak jsem radši chtěl, aby si to v klidu užila doma," usmíval se Bakoš a těšil se na oslavy, které pro něj prý budou krátké. "Já mám povoleno asi dvaadvacet hodin, v úterý se mám hlásit u slovenské reprezentace. Ale stejně si to užiju," dodal Bakoš.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy