Následuje
Hory horempádem

Asociace hokejistů bude pomáhat Slávistům, kterým klub dluží výplaty

Praha - Po finančních patáliích se všemi příběhy kolem fotbalové Slavie jsou na obzoru problémy i v hokejovém klubu. Ten pode informací od samotných hráčů dluží výplaty za několik měsíců. Po odchodu trenéra Růžičky k reprezentaci tak může dojít po sezoně k rozprodávání kádru, přestože vedení trdí, že klub je stabilizovaný. Někteří hráči se obrátili na nedávno založenou Českou asociace hokejistů (CAIHP), aby jim pomohla. Situací by se měl brzy zabývat i hokejový svaz, čeká však na oficiální podklady.

Hráči Slavie
zdroj: ČTK/AP autor: Josef Vostárek

V hokejových kuloárech se o výrazném zpoždění platů hráčů Slavie mluví již řadu týdnů. Šéf klubu Richard Benýšek na konci února přiznal, že určité výkyvy v platbách jsou. Klub je ale podle něj ekonomicky zajištěn. Předseda asociace Marek Černošek uvedl, že se na něj několik hráčů Slavie obrátilo, aby se CAIHP pokusila situaci s vedením pražského klubu vyřešit.

"V danou chvíli nemůžeme být konkrétní a říct, o kolik hráčů jde a jaké dluhy to jsou. Momentálně dostáváme podklady od kluků, vše vyčíslujeme, abychom je mohli případně předložit ke smírčí komisi (hokejového svazu). Hlavním cílem ale je, abychom vše vyřešili dohodou," uvedl Černošek.

Až v případě, že by Slavia své závazky nechtěla splnit, obrátila by se asociace na smírčí komisi ČSLH a vše by převzali i právníci. "Se Slavií jsme v kontaktu a žádáme ji, aby se k tomu postavila čelem. Pokud k tomu nedojde, zahájí se smírčí řízení a pak už to bude v kompetenci svazu," řekl Černošek, který si je jistý, že právo je na straně hráčů. Slavia podle něho porušuje uzavřené smlouvy.

O vzniklé situaci je již informován i hokejový svaz. "O problému víme a víme i o tom, že jej řeší asociace s klubem," řekl ředitel extraligy Josef Řezníček, který je zároveň předsedou smírčí komise. Podle Řezníčka je klíčové, aby se na komisi někdo obrátil oficiálně. "O tom, že má ten nebo ten klub problém, občas slýcháme. Nemůže to být ale o tom, že jedna paní povídala. Musíme dostat písemný podklad," podotkl šéf nejvyšší soutěže.

Hráčská asociace řeší problémy slávistů

Asociace a svaz chystají společné projekty

Bez ohledu na řešení současného problému Slavie plánují CAIHP a ČSLH v budoucnosti úzce spolupracovat. Zástupci asociace hokejistů oficiálně potvrdili podepsání memoranda s Českým svazem ledního hokeje (ČSLH) o vzájemné spolupráci, díky které by například hokejisté na konci kariéry měli být více zapojování do trenérské práce v klubech.

"Teď se bavíme hlavně o zapojení hráčů, kteří mají například zkušenosti z NHL nebo z Evropy, do přípravy mládeže," řekl Černošek, podle nějž se mezi hokejisty najde řada zájemců. "Jsem přesvědčen, že takových kluků budou desítky. Bude jen dobře, když najdou cestu po konci kariéry a zůstanou u toho, co dělají celou kariéru," doplnil.

V budoucnu by navíc měla vzniknout hráčská komise na ČSLH, díky níž by sami hokejisté získali možnost ovlivnit dění. Podobně to mají v NHL nebo KHL. "Spolupráce začíná pozvolně. Svaz ale dal najevo, že má zájem využít širokou strukturu hráčů a zapojit je do procesu jako všude ve světě," uvedl Řezníček.

Asociace hokejistů podepsala memorandum s ČSLH
Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy