Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Judo

První liga by měla po nadcházející sezoně zeštíhlit na 16 týmů

Extraligové kluby se zúžením soutěže nepočítají, celky z první ligy však v novém návrhu ano. Z celkového počtu 19 týmů by měly tři sestoupit přímo a jeden další by měl obhajovat účast v baráži s vítězem druhé ligy. Tento formát schválil aktiv klubů první ligy a bude předložen výkonnému výboru Českého hokeje, který se koná 4. června.

Tomáš Čachotský z Jihlavy v utkání proti Havířovu
zdroj: ČTK autor: Pavlíček Luboš

Podle původních předpokladů mělo hrát druhou nejvyšší soutěž v nadcházející sezoně 17 účastníků. Nakonec ji ale po předčasném ukončení sezony kvůli pandemii koronaviru rozšířilo místo jediného vítěze druhé ligy trio nejlepších celků základních částí všech tří skupin – Kolín, Šumperk a Vrchlabí.

V novém systému soutěže se podle návrhu utkají celky dvoukolově každý s každým a sehrají 36 utkání. Před druhou částí se rozdělí na desetičlennou lepší a devítičlennou horší skupinu. V první desítce, která bude mít jistou účast v play-off, se bude hrát dvoukolově a půjde o dalších 18 zápasů. O 11. až 19. místo půjde při stejném systému o 16 duelů.

Čtyři nejlepší celky z první skupiny by postoupily přímo do čtvrtfinále play-off. Celky na 5. až 10. místě s nejlepšími dvěma z druhé skupiny by hrály předkolo. Nejhorší dva by naopak sestoupily přímo do druhé ligy. Celky ze 4. až 7. místa druhé skupiny by hrály o udržení systémem play-down, přičemž nejhorší z nich by sestoupil přímo a druhý nejhorší by obhajoval účast v baráži s vítězem druhé ligy.

Přehled účastníků první hokejové ligy pro ročník 2020–2021:

Draci Šumperk, HC AZ Havířov 2010, HC Baník Sokolov, HC Benátky nad Jizerou, HC Dukla Jihlava, HC Frýdek-Místek, HC RT Torax Poruba 2011, HC Slavia Praha, HC Stadion Litoměřice, HC Stadion Vrchlabí, HC Zubr Přerov, Hokej Ústí nad Labem, LHK Jestřábi Prostějov, Piráti Chomutov, Rytíři Kladno, SC Kolín, SK Horácká Slavia Třebíč, SK Trhači Kadaň, VHK Robe Vsetín.

Další návrhy neuspěly

"Na aktivu Chance ligy se projednávaly tři návrhy systému soutěže. První byl svazový a dva z řad mužstev. Ten druhý byl rozdělení do dvou skupin a třetí hrát v základní části tříkolově," řekl pro HokejkaTV ředitel první ligy Pavel Setikovský.

"Já i všichni jako předkladatelé si myslíme, že jakýkoliv systém, který je rozdělen do skupin, je nespravedlivý. A to z toho důvodu, že ta mužstva nejsou schopná se mezi sebou potkat. Při sestupu tří by ta šance nebyla stejná pro všechny. Zároveň si to myslím i o tříkolovém systému, kdy je domácí mužstvo zvýhodněno a spravedlnost tím trošku uniká," doplnil Setikovský.

Nový ročník má začít v sobotu 12. září. Hracími dny by měly zůstat středa a sobota s vloženými pondělky. Podle webu prvoligového nováčka Šumperku ale výkonný výbor bude rozhodovat také o protinávrhu, kdy by se první liga hrála v pátek a v neděli a s vloženými středami.

Pokud by některý z devatenácti celků, které využily práva se do první ligy přihlásit, nesplnil licenční podmínky, systém ve skupinách by se změnil. V sezoně 2021–2022 má podle prosincového rozhodnutí výkonného výboru Českého hokeje nastupovat v první lize 16 týmů.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy