Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Za těchto pravidel je silná možnost, že se Euro nedohraje, hlásí kouč Bašný. Jeho tým je negativní

České házenkářky se na čtvrteční úvodní utkání na mistrovství Evropy v Dánsku proti Švédkám mohou chystat v plné síle. Úterní testy na covid-19 po příletu do dějiště šampionátu Herningu měl celý tým negativní.

Hala v dánském Herningu je připravena na ME
zdroj: ČTK/ZUMA autor: Ludvig Thunman

"Máme k dispozici všechny hráčky, které jsme zapojili do závěrečné a jediné přípravy. Objem přípravy byl snad vhodný, takže se žádné hráčky nezranily. Co se týká testů na covid, tam to je o náhodě. Můžete mít jakoukoliv bublinu. Samozřejmě je třeba to co nejvíc limitovat, ale hráčky přijely ze všech koutů Evropy. Po té cestě se to nedá ovlivnit," řekl český trenér Jan Bašný.

"Potom jsme se snažili limitovat možnost, že by se někdo nakazil, a hráčky byly velice zodpovědné. Dokonce víc zodpovědné, než jsem si myslel. Možná i víc zodpovědné, než jsme po nich ohledně těch základních věcí vyžadovali. To ukazuje na to, že tým se chtěl dobře připravit a odehrát turnaj v co nejlepší sestavě a formě," doplnil Bašný.

Český tým byl po úterním příletu otestován a první den strávil v izolaci na hotelových pokojích až do výsledků odběrů, které dorazily hodinu před půlnocí. V dalším průběhu turnaje národní celek podstoupí testy každé dva dny. Pokud by hrál proti týmu, u nějž by se objevil pozitivní nález, musel by až do výsledků kontrolních odběrů do izolace.

Je nám líto, video expirovalo.
Hala je parádní, bohužel ale prázdná, říká před startem ME kouč Bašný

"Ono nejde jen o nás. Zítra budeme hrát se Švédskem, a pokud bude nějaká Švédka pozitivní, druhý den po zápase budeme v izolaci a v těch problémech jsme i my. Ale je to pro všechny stejné," poznamenal Bašný.

"My máme všechny výsledky negativní, ale stačí, aby byl v hotelu jeden pozitivně otestovaný člověk a bude to problém," dodal Bašný, jehož svěřenkyně jsou v hotelu společně s dalšími účastníky skupiny.

Podle českého trenéra není vůbec vyloučené, že by se šampionát kvůli covidu-19 nemusel dohrát. "Včera večer jsme se o tom bavili. Pokud zůstanou ta covidová pravidla stejná, ta možnost je dost silná. Všichni se testovali každé dva tři dny. My jsme měli ideální možnost dopravy sem soukromou leteckou společností, ale ne všechny týmy letěly přímo, některé přestupovaly na letištích," poznamenal Bašný.

"Dělá se vše pro to, aby lidi pozitivní nebyli. Ale nikde v manuálech se nepíše, co se bude dít dál. Ví se akorát to, že když bude někdo pozitivní, zavezou ho do jiného hotelu a ostatní čekají na výsledky dalších testů. Tady to pravidlo končí, možná ze strachu. Nevím, jak by se to řešilo. Když se to rozjede tady v hotelu, tak se šampionát nedohraje. Nevěřím, že nás vyřadí a šupnou si to týmy vedle," dodal trenér.

Při nominaci na šampionát myslel i na to, pokud by nějaká hráčka kvůli koronaviru vypadla. "Pokusili jsme se do týmu vzít hráčky, které můžou hrát na více postech a jsou univerzální. Vždy je tam potřeba jedna dvě, my jich teď máme víc. Je to z tohoto důvodu," řekl Bašný.

Atmosféru v dějišti šampionátu si tým pochvaluje, mírným problémem je pouze větší vzdálenost haly od hotelu. "Na rozdíl od jiné skupiny bydlíme dál, na halu jsme jeli 40 minut. Může to být nevýhoda ne hned, ale třeba na konci třetího hracího dne. Jedete tam na tréninky, někdy jednou, někdy dvakrát, pak na zápas. To jsou celkem tři a půl hodiny ztraceného času dopravou," upozornil Bašný.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy