Následuje
SP Německo

Rusky si poradily s Rumunkami a budou hrát o zlato s Francií

Obě místa pro finále mistrovství světa už jsou jasná. Prvními finalistkami šampionátu se nejprve staly ruské házenkářky, které zdolaly Rumunsko 28:22. Olympijské vítězky z Ria dotáhlo k vítězství především třináct branek Anny Vjachirevové. Soupeřkami Rusek budou domácí Francouzky, které zdolaly nizozemské soupeřky 27:21.

Ruské házenkářky
zdroj: ČTK/AP autor: Michel Euler

Rumunkám v semifinále chyběla největší hvězda týmu Cristina Neaguová, která si v posledním utkání čtvrtfinálové skupiny s Maďarskem zranila koleno. Přesto si její spoluhráčky dokázaly vypracovat tříbrankový náskok, Rusky ho ale ještě do poločasu vymazaly a samy se ujaly vedení.

Po změně stran ruský celek rychle zvýšil na 19:15 a už deset minut před koncem měl prakticky jistotu, že si poprvé od roku 2006 zahraje finále ME. Tehdy Rusky podlehly Norsku, o dva roky později dosáhly ještě na bronz, od té doby mezi nejlepším evropským kvartetem chyběly.

Úřadující mistryně světa Francouzky vedly nad Nizozemskem už v první půli o čtyři branky, definitivně však o premiérovém postupu do finále ME rozhodly až desetiminutovým úsekem krátce po změně stran, který vyhrály 7:1. Nizozemky tak neobhájí stříbrné medaile, naopak Francouzky v domácím prostředí vylepší předloňský bronz.

Páté místo v Paříži obsadilo Norsko po výhře 38:29 nad Švédskem. Norky se poprvé od roku 2000 neprobojovaly do semifinále, na osmi následujících evropských šampionátech vždy získaly zlato nebo stříbro.

Mistrovství Evropy házenkářek v Paříži:

Rusko - Rumunsko 28:22 (16:15)

Nejvíce branek: Vjachirevová 13, Seňová 4 - Dragutová 4.

Francie - Nizozemsko 27:21 (12:11)

Nejvíce branek: Nze Minková 6, Dembeleová a Flippesová po 4 - Abbinghová 7.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy