Následuje
Panorama

Příprava házenkářů na ME vrcholí

Praha – Čeští házenkáři již odcestovali na mistrovství Evropy, které se koná od 15. do 29. ledna v Srbsku. Český tým by rád navázal na povedené představení z evropského šampionátu 2010, kdy přes dvě těsné porážky obsadil solidní osmé místo. Nyní by stejný výsledek s vysokou pravděpodobností stačil k postupu do olympijské kvalifikace, což je hlavním cílem Čechů.

Filip Jícha
zdroj: AP

"My chceme znova tady v České republice probudit takové nadšení pro házenou, jako bylo po mistrovství Evropy 2010," deklaruje jasně hlavní hvězda Českého výběru a jeden z nejlepších házenkářů světa Filip Jícha.

Základním úkolem české reprezentace zůstává postup ze základní skupiny B, ve které se Češi utkají s Německem, Švédskem a Makedonií. To znamená neskončit ve skupině poslední. Nejsnazším soupeřem by měl být outsider skupiny z Makedonie. Ambice má český tým ale mnohem vyšší.

"Nejsme minimalisti, abychom se soustředili jen na zápas s Makedonií. Myslím, že to by bylo zbytečné tam jet. Dneska jsme v jiné situaci než před dvěma lety na šampionátu v Rakousku, máme v nominaci Horáka a Juříčka a o tyto dva hráče je silnější i naše výkonnost. Máme na to, abychom zvládli i zápasy proti Švédsku nebo Německu," řekl kouč národního týmu Martin Lipták.

Házenkáři před ME

Tým mohl Lipták tentokrát sestavit z toho nejlepšího, čím se česká házená může momentálně pochlubit. Ještě během uplynulého týdne se v rámci přípravného bloku v Zubří vznášely zdravotní otazníky nad Janem Sobolem, Pavlem Horákem a Aloisem Mrázem, ale nakonec nebude nikdo chybět.

"Je pravda, že někteří budou mít v týdnu drobné úlevy. Týká se to především Lojzy Mráze, který prodělal vážné zranění palce, ale vývoj je dobrý a měl by být připravený nastoupit," uvedl Lipták.

Hlavní hybnou silou českého výběru však bude opět Filip Jícha, hvězda a kanonýr bundesligového Kielu. Především jeho zásluhou reprezentanti dva roky zpátky v Rakousku překvapili laickou i odbornou veřejnost atraktivní hrou a osmým místem. "Ve skrytu duše bych chtěl, aby toto výborné družstvo bylo ještě lepší," podotkl Lipták.

S případným úspěchem na mistrovství Evropy jde ruku v ruce i možná účast českých házenkářů na olympiádě v Londýně. V Srbsku jsou ve hře poslední dvě volná místa v dubnové kvalifikaci. Část účastníků Eura už má jistý start, Češi ale potřebují postoupit ze skupiny a pak v celkovém pořadí neskončit v konfrontaci s Polskem, Německem, Norskem, Srbskem, Slovenskem, Makedonií, Ruskem a Slovinskem hůře než druzí.

"Tady platí, že úspěch vyrábí další úspěch. Když uspějeme na mistrovství Evropy, je tu šance na kvalifikaci. Ale my takto opravdu neuvažujeme. Nerad bych se před jednou velkou akcí zaobíral akcí, která bude následovat. Jedeme uspět na mistrovství Evropy a olympiáda teď není téma dne," řekl Lipták.

Házenkáři před nedělním vstupem do turnaje proti Německu sehrají ještě dvě přípravná utkání s domácími Srby, která poslouží k vyladění formy. "Až se bojím, že vše, co jsme si naplánovali, vychází. Udělali jsme spoustu taktické a kondiční práce. Popracujeme ještě na zápasové kondici, budeme pilovat protiútok a chceme se zaměřit také na způsob hry při osobní obraně na Filipa Jíchu," nastínil Lipták náplň přípravy už v dějišti šampionátu.

Český celek do turnaje vstoupí v neděli v 17:20 utkáním s Německem.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy