Následuje
Branky, body, vteřiny

Priority staronového šéfa české házené: stabilizovat hnutí a opřít se o regiony

Novým prezidentem házenkářského svazu se o víkendu stal Jaroslav Chvalný. Ve funkci působil už mezi lety 2001 až 2013. Jeho nynějším úkolem bude ustálit rozkolísané házenkářské hutí, které v posledních měsících řešilo obvinění vedení z netransparentnosti ohledně financování či špatné komunikace. "Musíme udělat základní kroky k tomu, aby se stabilizovala situace v oblasti komunikace a financí," prohlásil Chvalný.

Ondřej Zdráhala se raduje z českého vítězství
zdroj: REUTERS autor: Ognen Teofilovski

Chvalný se vrací do funkce po pěti letech. "Už jsem si odpočinul. Házená je můj život odmala. Trochu mě potěšila důvěra v tom, že bych já měl být ten, kdo to stabilizuje. To byl jeden z předpokladů. Druhý byl, že si seženu velmi silný tým, který házené rozumí a v hnutí má nějaký kredit."

Při volbě na mimořádné konferenci jasně porazil svého protikandidáta Michala Kabeleho. Chvalný tak potvrdil roli favorita voleb a od delegátů konference dostal 95 ze 111 hlasů. "Myslím si, že to bylo tím, že mě lidé znají, vědí, jaký mám přístup k financím, mládeži, regionům. Po čtyřech letech neklidu teď touží po stabilitě," řekl pětapadesátiletý vystudovaný ekonom.

Svaz totiž volil nového předsedu kvůli tomu, že předchozí šéf Radek Bendl k 31. lednu spolu s manažerem reprezentací Karlem Nocarem rezignoval. Důvodem byly útoky některých zástupců klubů, kteří funkcionáře už delší dobu obviňovali z neprůhledného financování či z nedostatečné komunikace.

"Některé kroky, které vedení udělalo, by bylo dobré komunikovat nejprve s tím, kdo to bude realizovat, tedy kluby a regiony. To chybělo. U reprezentace ten problém nebyl," uvedl Chvalný.

Bendl i Nocar jakékoli nesrovnalosti odmítají, už ale nechtěli dále působit v prostředí, které jim nedůvěřuje. Nový předseda Chvalný tak chce především zlepšit komunikaci a posílit důvěru v házenkářské obci.

Michaela Hrbková
zdroj: ČTK/Zavoral Libor

"Seznámím se s přesnými informacemi, vyhodnotíme je a budeme jednat se špičkami," řekl Chvalný, který nevyloučil ani spolupráci s házenkářskou ikonou Filipem Jíchou. "Přislíbil, že si sedneme a probereme to," dodal Chvalný.

Ten bude také usilovat o profesionalizaci trenérů v regionech a větší podporu talentované mládeže. "To je pilíř. Základ je v tom, že se musíme opřít o kraje, abychom měli více trenérů, abychom kvalitně pracovali na nejnižší úrovni. Pak vznikne konkurenceschopná reprezentace."

Převratné novinky podle svých slov nechystá, Chvalný chce nicméně efektivněji vyladit systém talentované mládeže v reprezentační oblasti. "Tam je našlápnuto dost, jen je potřeba naslouchat tomu, co by reprezentace ještě potřebovala v mezích našich možností."

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy