Buly - debata expertů

Plzeň jediná z čela zvítězila, Petrovský nasázel 19 gólů Karviné

Praha - Házenkáři Plzně v prvním hracím kole po mistrovství světa zvýšili náskok v čele extraligy na tři body. Jako jediní z vedoucí čtveřice týmů totiž dokázali zvítězit, a to 32:23 na palubovce Zlína. Dosud druhé Zubří naproti tomu prohrálo těsně 28:29 v Lovosicích a dostala se před něj pražská Dukla, jež remizovala na hřišti čtvrtého Brna 25:25. Vojtěch Petrovský se pak postaral o nevídaný kousek, když za Frýdek-Místek nasázel 19 gólů Karviné a jeho tým v derby vyhrál 36:27.

Úsek mezi 16. a 25. minutou vyhrál Frýdek-Místek 8:1 a rázem vedl o pět branek. Hostům už se vyrovnat nepodařilo, spoustu jejich střel pochytal brankář Vít Pyško. "My jsme v zápase úplně vypadli z role, když se domácí dostali v první půli do vedení. Nechci snížit výkon hráčů Frýdku, ale v podstatě nás dneska porazili dva hráči, Petrovský s Pyškem. Je to naše kolektivní ostuda," prohlásil karvinský trenér Jaroslav Hudeček. Frýdek-Místek se po výhře posunul na šesté místo, soupeř zaostává za postupovou osmičkou o bod.

Dukla v Brně smazala ve druhém poločase čtyřbrankové manko a v poslední minutě Kastner rozhodl o bodové dělbě. "Byl to tvrdý, ale férový zápas. Na konci jsme si rozdělili body, což si myslím, že bylo spravedlivé," řekl kouč Dukly Jan Josef.

"Vzhledem k průběhu utkání je to pro nás ztráta. Měli jsme osud utkání ve svých rukách, ale vlastní nedůsledností jsme se strachovali o bod. Bohužel jsme se dopustili několika chyb. Ty však ještě můžeme vychytat do konce základní části a následně se jich vyvarovat v play-off," uvedl domácí trenér Andrej Titkov.

Lovosicím zajistil vítězství nad Zubřím dvacet sekund před koncem Josef Jonáš. Hosté přitom ještě ve 39. minutě vedli o tři góly. "Nevyhrálo lepší družstvo. My jsme zahráli trochu pod své možnosti," konstatoval nespokojený zuberský kouč Jiří Kekrt.

Lovosický Vladimír Šuma si postěžoval na špatně sehrané přesilové hry. "Budeme na tom muset zapracovat. Nejsme všichni úplně fit, ale odmakali jsme to skvěle jako mužstvo a je to kolikrát lepší, než kdyby to odtáhli jednotlivci," řekl trenér, jehož tým má nyní na pátém místě jen o bod méně než Zubří a Brno. V boji o play off si výhrami polepšily i Hranice a Jičín.

Výsledky 17. kola extraligy házenkářů

KP Brno - Dukla Praha 25:25 (13:10) Nejvíce branek: Hanták a Aspridis po 7, Zima 4 - Šůstek 9/1, Mubenzem 5, Sviták 4. Rozhodčí: Hanák, Pavlíček. Trestné hody: 4/1 - 2/1. Vyloučení: 6:7. Diváci: 680.

Lovosice - Zubří 29:28 (13:13) Nejvíce branek: Sýkora 6, Chroustovský 5/3, Hes a Jonáš po 4 - Řezníček 8, Šíra 7, Hrstka 6/4. Rozhodčí: Macho, Hájek. Sedmimetrové hody: 3/3 - 4/4. Vyloučení: 2:5. Diváci: 654.

Zlín - Plzeň 23:32 (10:18) Nejvíce branek: Indrák 6, Zbránek a Šáš po 3 - Tonar 7, Vinkelhöfer 7/5, M. Škvařil 6. Rozhodčí: Brůna, Halada. Sedmimetrové hody: 1/0 - 5/5. Vyloučení: 6:3. Diváci: 420.

Hranice - Litovel 32:28 (16:17) Nejvíce branek: Zemánek a Rachač po 7 - Šmalc 9, Dolák 6. Rozhodčí: Bubeníček, Kosmák. Sedmimetrové hody: 6/5 - 1/0. Vyloučení: 2:8. Diváci: 310.

Přerov - Jičín 19:39 (9:20) Nejvíce branek: Hradil 9/3, Buček 4 - Král 11/3, Zeman 5, Tomeš a Kubík po 4. Rozhodčí: Králíček, Letev. Sedmimetrové hody: 3/3 - 3/3. Vyloučení: 3:5. ČK: 29. Pernička (Přerov). Diváci: 93.

Frýdek-Místek - Karviná 36:27 (17:14) Nejvíce branek: V. Petrovský 19/3, Strack 5, Klaban 4 - Ivkovič 7, Veřmiřovský 6/1, Chudoba 5/1. Rozhodčí: Bečička, Horák. Sedmimetrové hody: 3/3 - 3/2. Vyloučení 6:8. Diváci: 530.