Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP Norsko

O účasti českých házenkářů na MS 2025 rozhodne play-off kvalifikace proti Rumunsku

Čeští házenkáři se v play-off kvalifikaci o postup na mistrovství světa utkají s Rumunskem. Dvojzápas začnou 8. nebo 9. května venku, odveta bude na programu 11. nebo 12. května. Rozhodl o tom dnešní los v Kolíně nad Rýnem, kde v neděli vyvrcholí evropský šampionát.

Mistrovství světa bude od 14. ledna do 2. února příštího roku hostit trojice zemí Dánsko, Chorvatsko a Norsko. Český tým se mezi elitou naposledy představil v roce 2015, kdy skončil v Kataru na 17. místě a vyhrál Prezidentský pohár pro poražené celky. Reprezentanti se měli před třemi lety představit na světovém šampionátu v Egyptě, kvůli vysokému počtu případů koronaviru v mužstvu ale na poslední chvíli účast odřekli.

Český tým před losem play-off figuroval mezi jedenácti nasazenými celky poté, co na vrcholícím mistrovství Evropy obsadil s jednou výhrou a dvěma porážkami 15. místo. Národní mužstvo se tím pádem vyhnulo silnějším soupeřům.

Proti Rumunsku by Češi měli být mírným favoritem, i když z nenasazené jedenáctky mohli dostat i papírově slabší protivníky. Oba týmy se naposledy utkaly v roce 2018 na přípravném turnaji v Polsku. Český celek utrpěl těsnou porážku 26:27, v zápase ale postrádal hlavní opory.

"Los je takový, jaký je. Nejdůležitější je náš tým, aby se na oba zápasy dobře připravil. Rumunsko je opravdu nebezpečný tým, zejména na domácí půdě, s různými typy obrany i fyzickými hráči. Je to soupeř, kterého musíme respektovat a dát si na něj dát pozor," uvedl španělský trenér českého týmu Xavier Sabaté.

"Je to určitě silný, ale hratelný soupeř. Hlavní bude, abychom se soustředili na naši hru. To bude ten nejdůležitější aspekt v tom, jestli dokážeme přes Rumunsko postoupit nebo ne. Mistrovství světa je pro nás velký cíl. Na poslední světové šampionáty jsme se nedostali. Teď po Euru máme všichni v hlavách, že bychom se chtěli fanouškům trochu více odvděčit a postoupit. A také ukázat, že házenou hrát umíme," uvedl pivot Vít Reichl.

Rumuni na končícím ME prohráli všechny tři zápasy v základní skupině a obsadili 22. místo. Na světovém šampionátu šestkrát po sobě chyběli, v dávné historii mezi roky 1961 až 1974 získali čtyři zlata. Češi neměli k souboji s Rumunskem daleko už v minulém play-off, tehdy ale z předchozího dvojzápasu postoupila Severní Makedonie.

"Rumunská házená je hodně fyzicky založená. Mají španělského trenéra, dá se očekávat aktivní obrana, o kterou se snažíme i my. Odveta na domácí půdě je pro nás výhoda. Všichni věříme, že přijde plná hala fanoušků jako během kvalifikace na Euro," uvedl Reichl.

"Je to play-off na dva zápasy, na 120 minut. Takže po prvním utkání určitě nebude nic rozhodnuté. Je jasné, že až druhý zápas rozhodne o tom, kdo postoupí. Bezpochyby je důležité, že budeme mít za zády během druhého utkání fanoušky," dodal Sabaté.

Není zcela jisté, zda národní tým ve světové kvalifikaci povede dosavadní trenér Xavier Sabaté. Španělský trenér by mohl být po rozpačitém vystoupení na evropském šampionátu v ohrožení, o jeho pozici by měla 30. ledna rozhodnout svazová exekutiva.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články