Následuje
Branky, body, vteřiny

Nic než výhra. Házenkářky startují kvalifikaci na ME s Portugalskem

České házenkářky načínají kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy v roce 2020. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného přivítají v Olomouci Portugalsko a proti papírově nejslabšímu týmu čtyřčlenné skupiny neberou nic jiného než vítězství. Přímý přenos vysílá ČT sport a web ctsport.cz od 20:05.

Jan Bašný s českými házenkářkami
zdroj: ČTK autor: Ondřej Hájek

V sobotu reprezentantky v druhém utkání nastoupí ve Skopje proti Severní Makedonii, zbývajícím soupeřem je Švédsko. Na šampionát do Norska a Dánska postoupí první dva týmy z každé čtyřčlenné kvalifikační skupiny.

"Myslím, že je to hratelnější skupina než předchozí dvě kvalifikační. Pokud z ní nepostoupíme, nebudeme se mít na co vymlouvat. Určitě jsme na postup z druhého místa favoritem, uvidíme, jak se této role zhostíme," řekl Bašný.

Házenkářky před startem kvalifikace řeší problém. Hrbková si natrhla sval

Klíčové pro jeho tým bude do bojů o šampionát dobře vstoupit. S Portugalskem se Češky utkaly v kvalifikační skupině o Euro 2014 a připsaly si dvě hladké výhry. Soupeř z Pyrenejského poloostrova dosud startoval na závěrečném turnaji jen v roce 2008.

"Portugalsko je soupeř, který se na první pohled jeví jako nejslabší, ale už letní výsledky všech juniorských a dorosteneckých výběrů ukázaly, že házená v Portugalsku má vzestupnou tendenci a prožívá jakýsi boom. Studovali jsme samozřejmě zápasy Portugalska z poslední sezony. Jsou to velice kvalitní utkání, je tam spousta hráček, které hrají v zahraničních ligách, družstvo má velkou kvalitu a jeho předvedená hra byla lepší než výsledky," uvedl Bašný.

"Proti Rusku třeba držely Portugalky 40 minut vyrovnané skóre. Tento tým se tak rozhodně nejeví jako slabý soupeř. K zápasu přistoupíme s pokorou a velkým respektem. Pokud ale chceme postoupit na Euro, s ničím jiným než s výhrou se nemůžeme spokojit," dodal Bašný.

Domácímu favoritovi bude chybět jedna z opor Michaela Hrbková, která se zranila ve víkendovém utkání bundesligy.

Český celek startoval na třech z posledních čtyř mistrovství Evropy a na minulém Euru skončil na 15. místě. Na prosincový světový šampionát se reprezentantky o jeden gól nekvalifikovaly.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy