Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Rusko - Norsko

Jícha sbírá ocenění i jako trenér, je nejlepším koučem Bundesligy: Moc si toho vážím, říká

Bývalý nejlepší házenkář planety Filip Jícha začal skovstně i trenérskou kariéru. Hned v první sezoně na postu kouče házenkářů Kielu byl zvolen nejlepším trenérem Bundesligy. Váží si toho o to víc, že jako vůbec první má tohle ocenění i cenu pro nejlepšího hráče ročníku, kterou v minulosti dostal dvakrát. Jícha letos s Kielem vyhrál německou ligu, přestože se soutěž kvůli koronaviru nedohrála. Titul oslaví ve čtvrtek s týmem v improvizované oslavě s rouškami a v rukavicích.

Trenér Kielu Filip Jícha udílí pokyny
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst/Jan Huebner/Lakomski via

"Byl jsem samozřejmě překvapený, protože hned v první sezoně v roli šéftrenéra jsem to nečekal. Je plno velkých trenérských kapacit, které toho za celý život nedosáhly. Navíc to vyhlašují manažeři a kolegové trenéři. O to víc si toho ocenění vážím a jsem hrozně šťastný. Na druhou stranu bez mého týmu a organizace Kielu bych na to nemohl ani pomýšlet," uvedl Jícha v tiskové zprávě agentury Sport Invest, která ho zastupuje.

Nejlepší házenkář světa za rok 2010 dosáhl jako první v historii na prvenství v obou nejcennějších anketách v Německu, hráčům kraloval v letech 2010 a 2011. "Je za tím obrovské množství práce. Bez zkušeností, které jsem získal jako hráč, bych nikdy nemohl dělat trenéra na této úrovni. Oboje na sebe navazuje," tvrdí Jícha s tím, že nemůže říct, že trenérské řemeslo umí. "K tomu je třeba každodenní práce a neustálé sbírání nových podnětů. Já jsem rád, že jsem dostal příležitost v týmu, ve kterém hráči často ani trenéra nepotřebují. S takovými hráči je radost pracovat," uvedl bývalý reprezentační kapitán.

Kiel pod Jíchovým vedením získal titul po pěti letech. "Na jednu stranu je to jedno z nejnáročnějších prostředí, protože v házenkářském světě není moc míst, kam se ještě posunout výš. Takže tlak je tu hrozně velký, ale já věděl, do čeho jdu. Na druhou stranu fanoušci a lidé kolem týmu mě obrovsky respektují a úspěch nám přáli. Jsem moc rád, že nám první sezona takhle vyšla, a teď bychom měli dostat víc prostoru pracovat," mínil.

Je nám líto, video expirovalo.
Jícha: Hráčům jsem v Kielu řekl tři možné scénáře. Hlavní je ale varianta až další sezony

Velký respekt cítil po celou sezonu i u hráčů. "Moje hráčské úspěchy jsou u hráčů pozitivně vnímané. Pak je mít respekt u hráčů mnohem jednodušší než pro někoho, kdo ve hře neměl takové úspěchy. Takže startovní čára je pak trochu posunutá dopředu. Na druhou stranu já jsem ten, kdo strašně nerad někomu připomíná minulost. Neříkám jim, že my jsme to hráli takhle. Žije se přítomností," podotkl osmatřicetiletý Jícha, který ukončil hráčskou kariéru na podzim 2017.

Během sezony prožíval nejtěžší chvíle na konci loňského roku. "Listopad a prosinec, kdy jsme hráli často tři zápasy týdně, k tomu cestování po celém světě a docházely síly. Já věděl, že prosinec bude extrémně důležitý pro Bundesligu, abychom to přestáli. Využil jsem své hráčské zkušenosti a na mítincích jsem to hráčům vštěpoval. Před Vánoci jsme prohráli doma s Wetzlarem a navíc o sedm branek. Pak jsme na první svátek vánoční jeli do Göppingenu, kde je velmi nepříjemné hrát. Já věděl, že když ten zápas zvládneme, bude to ohromně důležité. Utkání jsme otočili a těsně o gól vyhráli. Byl to pro mě klíčový zápas," poznamenal Jícha.

Ve čtvrtek Kiel čeká opožděná oslava zisku titulu. Kdy se tým bude moci vrátit na hřiště, není jasné. "Máme povolenou ceremonii, kdy dostaneme talíř za vítězství v Bundeslize. Přijede ministr a prezident. Celé se to posouvalo, až to vláda povolí. Takže to budu mít tým poprvé od 13. března pohromadě. Ale je to jen na tu ceremonii a za speciálních opatření. Všichni musí mít roušku, rukavice. Tréninky naplánujeme až podle toho, kdy začne nový ročník. A to teď stále není jasné. Doufám, že to nebude tak dlouho a že se začne hrát v říjnu," dodal Jícha.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy