Následuje
ZVVZ USK Praha - Reyer Venezia

Jícha prožívá bezesné noci. Z Kielu chce odejít do Barcelony

Kiel (Německo) - Hvězdný český házenkář Filip Jícha požádal představitele Kielu, aby ho prodali do Barcelony, která o něj má zájem. Odmítá však, že by hlavním důvodem chystaného přestupu byly osobní finanční potíže, o nichž se v německém tisku spekuluje po Jíchově rozhovoru pro deník Kieler Nachrichten. Oslovila ho zejména délka nabízené smlouvy a vysoké cíle Barcelony.

Filip Jícha
zdroj: chf.cz autor: Pavel Lebeda

"V současnosti mám bezesné noci. Do situace, že bych opustil klub, který tak miluju, jsem se nikdy nechtěl dostat. Toužil jsem tady zakončit kariéru. Ale teď mi nezbývá než prosit THW, aby mě rychle prodali a tím mi pomohli," řekl třiatřicetiletý Jícha.

V tiskovém prohlášení své zastupující agentury Sport Invest Marketing však odmítl spekulace tisku, že přestup chystá především kvůli finanční krizi. "Ano, mám nějaké závazky z minulosti, na které musím myslet při plánování budoucnosti, ale to neznamená, že bych trpěl nouzí," řekl.

Kiel je postaven na jeho osobnosti a chtěl v něm ukončit kariéru, jenže náhlá nabídka Barcelony jeho plány změnila. "Nebyla finančně nejvyšší, jakou jsem kdy dostal. Ale je velmi zajímavá nejen ekonomicky, ale i z pohledu toho, že mohu nadále bojovat o vysoké sportovní cíle včetně Ligy mistrů. A především: jde o čtyřletý kontrakt a v mém věku už jsem ani nepočítal, že mi někdo takovou nabídku předloží," uvedl třiatřicetiletý Jícha.

Zmařené investice

Nejlepší házenkář světa za rok 2010 nicméně v rozhovoru přiznal, že má finanční problémy. Ty se vážou k jeho působení v týmu TBV Lemgo, kdy se společně s více než dvěma desítkami profesionálních házenkářů stal obětí skandálu s nemovitostmi. "Když jsem přišel v roce 2006 ze Švýcarska do TBV Lemgo, spolehnul jsem se na jednoho finančního poradce a stejně jako mnoho dalších bundesligových hráčů jsem investoval hodně peněz do nemovitostí. Byl jsem mladý, naivní a neuměl jsem německy," uvedl Jícha. "Teprve po čtyřech letech jsem zjistil, že se z toho pro mě vyvinul problém. Spadl jsem do hluboké pasti," řekl plzeňský rodák.

Jíchova finanční situace se od té doby zlepšila, následky však stále nese. "Hodně se toho od té doby posunulo správným směrem, nicméně stále je to tak, že na to musím vydat měsíčně zhruba 40 procent svého platu," řekl český házenkář.

Povinnost táty od rodiny velí odejít

Přiznal, že čtyřletá nabízená smlouva v Barceloně se z finančního hlediska rovná pětiletému kontraktu v Kielu. "Byla by to velká pomoc. Lidé ve vedení Kielu o tom vědí. Ze sportovního hlediska tady musím zůstat, jako táta od rodiny mám naopak téměř povinnost do Barcelony odejít," uvedl Jícha, jenž se nikdy netajil přáním zakončit v Kielu kariéru.

V severoněmeckém klubu hraje Jícha od roku 2007 a za osm let v dresu THW získal 14 trofejí včetně sedmi německých titulů a dvou triumfů v Lize mistrů. V Kielu má smlouvu ještě na jednu sezonu s roční opcí, nicméně nyní chce klub s těžkým srdcem opustit.

"V Barceloně začíná příprava na novou sezonu 3. srpna. Vím, že klub dal Kielu poslední nabídku," řekl Jícha, jenž by měl v týmu úřadujících vítězů Ligy mistrů nahradit odcházející francouzskou hvězdu Nikolu Karabatice. "Vím, že ještě do roku 2019 můžu hrát na vysoké úrovni. To ale říkají všichni hráči, kteří si chtějí vyjasnit svou budoucnost," dodal se smíchem tahoun české reprezentace.

Jednání budou pokračovat od čtvrtka

Vedení Kielu má pro Jíchovy potíže pochopení, nehodlá se však své opory jen tak vzdát. "Musí (Jícha) řešit velký problém," řekl obchodní šéf klubu Thorsten Storm. "Ale je nutné mít pochopení také pro nás. Musíme mít na zřeteli zájem týmu a celého klubu, máme samozřejmě i své sportovní cíle," uvedl Storm, podle něhož je měsíc před startem ligy složité sehnat za hráče Jíchova kalibru odpovídající náhradu. Jednání o odchodu české spojky se povedou od čtvrtka, kdy se Storm vrátí z dovolené.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy