Následuje
Zimní Pražská tyčka

Házenkářskou reprezentaci povedou Kubeš s Filipem

Praha - Českou házenkářskou reprezentaci povedou od 1. července jako trenéři dlouholetí reprezentanti Daniel Kubeš a Jan Filip. Na lavičce nahradí duo Vladimír Haber, Jaroslav Hudeček, jimž vyprší smlouva po červnovém play-off o postup na mistrovství světa proti Srbsku.

Jan Filip a Daniel Kubeš
zdroj: ČTK autor: Vondrouš Roman

Základem je koncepční práce

Svaz podepíše s Kubešem a Filipem tříletou smlouvu do 30. června 2017. "To jim umožňuje dlouhodobou koncepční práci. To je právě to, co si od této dvojice slibujeme," řekl prezident házenkářského svazu Aleš Pospíšil. Oba trenéři jsou podle něj na stejné úrovni.

Je přesvědčen, že jde o dobrou volbu. "Pracovali jsme s poměrně dlouhým seznamem adeptů a došli jsme k jednoznačnému názoru, že tohle je ideální dvojice. Jsou to vynikající házenkáři nedávné a stále ještě současné doby, jsou to osobnosti respektované v Česku i v zahraničí, respektované současnými nejzkušenějšími českými reprezentanty," uvedl Pospíšil.

Házenkáře povede tandem Filip-Kubeš

První velkou akcí nového realizačního týmu bude kvalifikace mistrovství Evropy 2016, v níž se Češi utkají s Francií, Makedonií a Švýcarskem. "Chceme, aby noví trenéři navázali na pozitivní kroky současného vedení reprezentace, které se pustilo do omlazení kádru. Leží před nimi složitý úkol vtisknout nově utvářenému výběru svou tvář, produkovat atraktivní házenou a kráčet výkonnostně a výsledkově kupředu," dodal Pospíšil.

Kubeš ještě nemá trenérskou licenci

Šestatřicetiletý Kubeš je stále aktivním reprezentantem, po červnovém play-off ale skončí s kariérou. Opora německého Melsungenu už začala se studiem trenérské licence, dokončit by ji měla v červnu. Od nové sezony by měl Kubeš trénovat na klubové úrovni v Německu.

Jan Filip: "Reprezentace je nejvíc, co člověk může vést. Budeme se snažit, abychom českou házenou posunuli. Došlo k velkému omlazení kádru, naším úkolem je zabudovat nové hráče co nejrychleji."

Daniel Kubeš: "Jsem hrozně rád, že mám důvěru od hráčů, kteří jsou v současné době v kádru. Nebude to jednoduché pro mě jako pro trenéra, který začíná kariéru. Ale velkou výhodu vidím v tom, že jsem s týmem spjatý 15 let. Národní tým je moje srdeční záležitost."

Čtyřicetiletý Filip patřil v minulosti k hlavním oporám národního týmu, v 200 reprezentačních zápasech dal 991 branek. V roce 2004 byl vyhlášen nejlepším českým házenkářem. S reprezentací se jako hráč rozloučil předloni, nyní končí i jako hráč ve švýcarském St. Gallenu, kde dosud dělal hrajícího trenéra. Od nové sezony tam bude působit už jen jako kouč.

Tandem koučů se stejnými pravomocemi

Kubeš s Filipem k sobě mají velmi blízko, působili jako spoluhráči v Dukle Praha, Nordhornu a reprezentaci. "Výhoda je, že jsme na to dva. Jsou situace, kdy toho v sezoně máte hodně. Díky tomu, že jsme dva, si můžeme práci v přípravě rozdělit," uvedl Kubeš.

Haber s Hudečkem převzali český výběr předloni v září krátce před startem kvalifikace mistrovství Evropy. Na letošní šampionát v Dánsku postoupili z prvního místa, závěrečný turnaj se ale týmu v lednu nevydařil: skončil už po základní skupině s jedním bodem za remízu s Makedonií.

Po skončení Eura prodloužilo vedení svazu s Haberem a Hudečkem smlouvu do 30. června s tím, že poté převezme mužstvo nový realizační tým. "Haber s Hudečkem splnili dvě třetiny z toho, s čím ke kormidlu šli. Povedlo se postoupit na ME, omladit kádr, zklamáním bylo Euro v Dánsku. Věřím, že nová dvojice převezme tým po postupu na MS," dodal Pospíšil.

Přehled trenérů české reprezentace:

Vladimír Haber (199397)

Jiří Kekrt (199799)

Vladimír Haber (19992002)

Rastislav Trtík (200205)

Pavel Pauza (200508)

Martin Lipták (200812)

Vladimír Haber a Jaroslav Hudeček (201214)

Jan Filip a Daniel Kubeš (od 2014)

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy