Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
EURO 2024 Německo

Házenkářky už vědí, s kým se střetnou o Euro 2020. Je to hratelné, řekl Bašný

Švédsko, Severní Makedonie a Portugalsko – to jsou soupeřky českých házenkářek v kvalifikaci o postup na Euro v roce 2020. Tuto skupinu určil výběru trenéra Jana Bašného los v dánské Kodani. Na šampionát postoupí první dva týmy z každé ze sedmi kvalifikačních skupin.

Utkání Česko - Nizozemsko
zdroj: chf.cz autor: Alžběta Vejrostová

"Tabulkově to nejsou nejlepší týmy z daných košů, jsou tedy relativně hratelní. S Portugalkami jsme několikrát hráli, proti Makedonkám jsem osobně ještě s reprezentací nenastoupil,” konstatoval trenér Bašný. "Určitě byly v losu týmy, které jsem si přál méně než Portugalsko a Makedonii, takže nechci říct, že jsem spokojený, ale je to hratelná skupina. Pokud z ní nepostoupíme, tak se nebudeme mít na co vymlouvat. Určitě jsme na postup z druhého místa favoritem, uvidíme, jak se této role zhostíme,” uzavřel Bašný.

Jeho svěřenkyně, které v létě čeká play-off kvalifikace o postup na mistrovství světa proti Černé Hoře, byly při losu v druhém výkonnostním koši a měly jistotu, že se vyhnou Srbsku, Maďarsku, Španělsku, Slovinsku, Polsku a Chorvatsku.

Z prvního koše mohly Češky dostat i těžšího soupeře, než je Švédsko. Seveřanky jsou i tak papírovým favoritem skupiny. Na posledním světovém šampionátu skončily čtvrté, na minulém Euru šesté. Z kontinentálních mistrovství mají stříbro a bronz. V posledním vzájemném duelu předloni na světovém šampionátu vyhrály Švédky 36:32. "Se Švédkami jsme už hráli. Je to těžký soupeř, se kterým se nám nehraje moc dobře, ale to není až tak důležité ve srovnání se zástupci třetího a čtvrtého koše," konstatoval Bašný.

Makedonky na posledních třech mistrovstvích Evropy nestartovaly, mezi světovou elitou dokonce chyběly pětkrát po sobě. V roce 2012 české hráčky zdolaly Makedonii na turnaji v Kyjevě 32:22. "Makedonky nám ukázaly svou sílu už před dvěma týdny, kdy sehrály dva vyrovnané přátelské zápasy s Černohorkami. Viděli jsme videomateriál z těchto zápasů jako přípravu na play-off kvalifikace MS a Makedonky předvedly solidní výkon, i když Černá Hora nebyla v plné síle,” řekl Bašný. 

S Portugalskem se reprezentantky naposledy utkaly v kvalifikaci o Euro 2014 a zvítězily s přehledem 35:20 doma a 33:23 venku.

Šestikolová kvalifikace začne dvojzápasem v září, další dvě utkání budou na programu za rok v březnu a skupina poté vyvrcholí na konci května. Evropský šampionát se uskuteční od 4. do 20. prosince příštího roku v Norsku a Dánsku. Pořadatelskými městy budou Herning, Trondheim, Stavanger a Oslo, kde turnaj vyvrcholí souboji o medaile.

České házenkářky startovaly na třech z posledních čtyř evropských šampionátů. Vloni v prosinci na mistrovství ve Francii nepostoupily ze skupiny a obsadily předposlední, 15. příčku. Jejich maximem jsou dvě osmá místa z let 1994 a 2002. Stejnou pozici vybojoval národní tým předloni na světovém šampionátu.

Los kvalifikačních skupin:

Skupina 1: Nizozemsko, Španělsko, Rakousko, vítěz první fáze kvalifikace.

Skupina 2: Černá Hora, Maďarsko, Itálie, Litva.

Skupina 3: Německo, Slovinsko, Bělorusko, Kosovo.

Skupina 4: Rusko, Srbsko, Slovensko, Švýcarsko.

Skupina 5: Švédsko, Česko, Severní Makedonie, Portugalsko.

Skupina 6: Francie, Chorvatsko, Turecko, Island.

Skupina 7: Rumunsko, Polsko, Ukrajina, Faerské ostrovy.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články