Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
STRABAG Cup 2020 Zadov

Házenkářky na úvod porazily Ukrajinu a přiblížily se postupu

Bělehrad - České házenkářky úspěšně zvládly vstup do evropského šampionátu, kde startují po osmi letech. V úvodním utkání základní skupiny A porazily v Bělehradu zásluhou povedené první půle Ukrajinu 25:22 a přiblížily se postupu do další fáze, kam projdou první tři celky. Ve čtvrtek večer čeká tým kouče Jana Bašného souboj s olympijskými vítězkami Norkami.

Radost českých házenkářek
zdroj: ČTK autor: Libor Zavoral

Češky s Ukrajinou prohrály před osmi lety na šampionátu v Maďarsku i vloni na turnaji v Chebu, tentokrát ale byly na soupeřky dobře takticky nachystané a úvod klíčového utkání jim před liduprázdným hledištěm dvacetitisícové arény v Bělehradě vyšel na výbornou.

Ukrajinky se jim povedlo zaskočit nepropustnou obranou v čele s dobře chytající gólmankou Raníkovou. Nervózní soupeřky zbrkle střílely z nepřipravených pozic a za 23 minut dokázaly dát jen jednu branku ze hry. Naopak Češkám vycházely kombinace, a když zvýšily na 10:2, vzal si rozezlený ukrajinský trenér oddechový čas.

Ukrajinky do poločasu stáhly hrozivou ztrátu na pětibrankový rozdíl a po přestávce se jim českou obranu přece jen trochu podařilo otevřít. Náskok Bašného týmu se několikrát snížil na tři góly, blíž ve skóre se ale Ukrajina ani jednou nedostala.

Rozhodující moment přišel deset minut před koncem. Polská sudí po zákroku Redkové na Černou odpískala sedmimetrový hod a Ukrajinku navíc vyloučila, což Češky zužitkovaly k vedení 22:17. V nervózním závěru se soupeř připravil o možnost zabojovat o zvrat několika dvouminutovými tresty a český tým s přehledem dotáhl zápas k důležitému vítězství.

Shodně šesti góly se o něj zasloužily Luzumová a Štěrbová, kterou pořadatelé vyhlásili nejlepší českou hráčkou. "Vítězství je skvělé, ale musíme zůstat nohama na zemi a soustředit se na další zápasy. Chceme dojít tak daleko, jak to půjde, a těšíme se na utkání s nejlepšími týmy turnaje, včetně Norska a Srbska," uvedla Helena Štěrbová s výhledem na zbylé dva duely v základní skupině.

"Věděly jsme, že to nebude v druhé půli snadné, ale povedlo se nám to dotáhnout do úspěšného konce. Vítězství je naše a je to pro nás úžasný zážitek," radovala se pivotka Petra Vítková, která má jako jediná z českého týmu zkušenosti z předešlé účasti na velké akci před osmi lety.

Česko - Ukrajina 25:22 (12:7)

Sestava a branky: Raníková, Satrapová - Knedlíková 2, Keclíková, Chrenková 4/1, Poznarová, Salčáková, Růčková 1, Černá 2, Vítková, Hrbková 2, Martinková 2, Luzumová 6/3, Štěrbová 6, Matoušková. Nejvíce branek Ukrajiny: Borščenková 7. Rozhodčí: Brehmerová, Skowroneková (obě Pol.). Sedmimetrové hody: 7/4 - 5/5. Vyloučení: 2:6.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy