Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Házenkáři se o ME poperou s Makedonií, Islandem a Ukrajinou

Dubrovník (Chorvatsko) - Čeští házenkáři se v kvalifikaci mistrovství Evropy 2018 utkají s Makedonií, která bude v červnu jejich soupeřem v play-off o postup na světový šampionát 2017. Dalšími dvěma protivníky ve čtyřčlenné skupině jsou Island a Ukrajina. Rozhodl o tom los v dějišti šampionátu chorvatském Dubrovníku.

Čeští házenkáři
zdroj: chf.cz autor: Pavel Lebeda

Na závěrečný turnaj postoupí první dva týmy z každé ze sedmi kvalifikačních skupin a nejlepší celek ze třetích míst. Kvalifikační boje odstartují na začátku listopadu a vyvrcholí příští rok v červnu. Šampionát se koná v Chorvatsku v lednu 2018. Český celek na posledním Euru letos v lednu chyběl.

"Myslím si, že z toho, co bylo ve hře, je to určitě hratelná skupina, ale vyrovnaná. Z prvního koše byl Island soupeř, kterého jsme si přáli asi nejvíc. Ze druhého koše jsme si přáli asi tři týmy a mezi nimi i Makedonii. To ale nic nezmění na tom, že oba soupeři mají velikou kvalitu. Na posledních šampionátech hráli pravidelně, což vypovídá o jejich házenkářské úrovni. Ukrajina možná v posledních letech nepatří do top špičky, ale určitě je to kvalitní soupeř," uvedl jeden z dvojice českých trenérů Jan Filip.

Makedonie je zřejmě reprezentantům souzená. Vedle nadcházející baráže o světový šampionát totiž národní tým na tento balkánský celek narazil i v minulé evropské kvalifikaci a po výsledcích 27:27 doma a 28:32 v rozhodujícím duelu na soupeřově půdě nepostoupil.

Čechům se proti Makedonii nedařilo ani předtím, na evropských šampionátech v letech 2012 a 2014 je tento protivník zastavil ve skupině. Předloni na Euru po kontroverzních verdiktech rozhodčích remizovali 24:24 a o dva roky dříve prohráli 21:27.

"Je to poněkolikáté, co budeme bojovat v kvalifikaci s Makedonci. Určitě nám hrozili i nebezpečnější soupeři, každopádně Makedonie má velikou kvalitu. To, že se s Makedonci potkáváme tak často, nám trochu ulehčí přípravu," mínil Filip.

"Teď budou mít nového trenéra, což samozřejmě v další kvalifikaci a možná i v play-off o postup na MS, které nás teď čeká, může hrát roli, možná některé věci změní. Ale tým známe, známe jednotlivé hráče a myslíme si, že většina z nich bude v týmu působit dál," dodal.

Papírovým favoritem kvalifikační skupiny by měl být stříbrný celek z olympijských her v roce 2008 Island, při losu zařazený do prvního výkonnostního koše. Na lednovém evropském šampionátu ale obsadil až 13. místo a skončil dvě příčky za Makedonií. Češi se s Islandem utkali na loňském mistrovství světa v Kataru a nečekaně zvítězili vysoko 36:25. Jasným outsiderem skupiny je naopak Ukrajina.

Los kvalifikačních skupin:

Skupina 1: Dánsko, Maďarsko, Nizozemsko, Lotyšsko.

Skupina 2: Polsko, Bělorusko, Srbsko, Rumunsko.

Skupina 3: Španělsko, Rakousko, Bosna a Hercegovina, Finsko.

Skupina 4: Island, Makedonie, ČR, Ukrajina.

Skupina 5: Německo, Slovinsko, Portugalsko, Švýcarsko.

Skupina 6: Švédsko, Rusko, Černá Hora, Slovensko.

Skupina 7: Francie, Norsko, Litva, Belgie.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy