Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
KOWAX Valašské rally ValMez 2020

Házenkáři oznámili nominaci. Trenéři Filip s Kubešem se před ME dočkali prodloužení smlouvy

Do nominace českých házenkářů na mistrovství Evropy se nevešla levá spojka Vojtěch Patzel. Do konečné sedmnáctky jmen naopak pronikl pivot Jan Mojžíš, který poprvé hrál za národní A-tým teprve na konci prosince. Nominaci oznámili trenéři Jan Filip s Danielem Kubešem, kterým byla prodloužena smlouva o tři roky.

Česká reprezentace při přípravném utkání na Euro v Zubří
zdroj: Český svaz házené

Zranění nepustí na Euro dva pivoty Leoše Petrovského s Janem Užkem, který si poradil koleno. V nominaci tak zůstal Mojžíš, přestože byl na konci prosince až dodatečně nominován k přípravným zápasům se Slováky. 

"Oproti ideální představě nám chybí akorát Leoš. To nás donutilo trošku změnit nominaci a celkově strategii toho, jak na pozici pivota a v obraně budeme hrát. To byl asi největší zásah. Ale jinak je to přesně podle plánu, v zásadě jsme spokojeni, v jaké formě hráči jsou," uvedl trenér Kubeš. "V širší nominaci 28 hráčů jsme měli pět pivotů, teď máme tři. Musíme doufat, že zůstanou zdraví," dodal Filip.

Je nám líto, video expirovalo.
Filip s Kubešem oznámili nominaci házenkářů na ME

Premiéra na velké akci čeká vedle Mojžíše i Dominika Soláka a Matěje Klímu, jenž na levé spojce dostal přednost před Patzelem. "Vojta Patzel byl na podzim dvakrát zraněný. V říjnu před Švýcarskem se zranil, pak začal hrát a opět se nám zranil. Nakonec byl v pořádku. Rozhodovali jsme se mezi ním a Matějem. Ten zahrál druhou půlku podzimu výborně, dominoval v české lize. A v těch přípravných zápasech za reprezentaci si nominaci vybojoval," řekl Filip.

Na Euru se představí i dva hráči, kteří předloni chyběli na minulém kontinentálním mistrovství. Zranění tehdy vyřadilo Tomáše Babáka a z rodinných důvodů nestartoval Miroslav Jurka. S týmem se bude v Brně do čtvrtečního odjezdu na Euro připravovat i křídelní hráč Jakub Štěrba, neboť Tomáš Číp má problémy s třísly. Do šampionátu by měl ale být v pořádku.

Český celek bude na Euru, které budou poprvé hostit tři země (Rakousko, Norsko a Švédsko), obhajovat nečekané šesté místo. V základní skupině ve Vídni reprezentanti od 10. do 14. ledna postupně změří síly s domácím výběrem, Severní Makedonií a Ukrajinou. Do další fáze projdou první dva týmy.

"Soupeři jsou na papíře hratelní, ale rozhoduje se na hřišti. Evropa se za absolutní špičkou vyrovnává a každý může porazit každého. Chceme se svými výkony dostat v jednotlivých zápasech na hranici našeho maxima či za tuto hranici. To je náš hlavní cíl a od něj se vše bude výsledkově odvíjet," řekl Filip.

Jan Filip
zdroj: ČTK autor: Stejskal Ivo

Od postranní čáry povedou hráče trenéři Jan Filip a Daniel Kubeš, s nimiž český svaz těsně před vstupem do evropského šampionátu prodloužil smlouvu o další tři roky. Bývalé reprezentační opory vedou reprezentaci od léta 2014. Největšího úspěchu s národním týmem zatím současní trenéři dosáhli předloni na evropském šampionátu, kde reprezentanti nečekaným šestým místem vyrovnali maximum v samostatné historii.

"Jsem rád za důvěru, kterou jsme dostali dál. Že můžeme pokračovat v té práci, kterou tu nějaké roky děláme. Naším dalším cílem je zase do toho do budoucna dostat co nejvíc mladých hráčů, s tím jsme do toho na začátku šli. Možnost učit se od hráčů jako Horák, Zdráhala, Galia je pro ně zkušenost k nezaplacení," uvedl Filip.

Bývalé reprezentační opory Filip s Kubešem vedou reprezentaci od léta 2014. Největšího úspěchu s národním týmem zatím současní trenéři dosáhli předloni na evropském šampionátu, kde reprezentanti nečekaným šestým místem vyrovnali maximum v samostatné historii.

"Osobně mě ta práce tady naplňuje, dává mi smysl. Je to věc, která mi dělá opravdu radost. Máme spoustu hezkých příběhů. V ten moment, kdy se kluci dostanou do nároďáku a na mistrovství, často se jim otevírá možnost dostat se do zahraničí a prožít házenkářský život podobný, jako jsme měli my s Honzou," doplnil Kubeš.

"Jsem velice rád, že naše spolupráce bude pokračovat i v dalším tříletém období. Jan Filip s Danielem Kubešem tvoří výbornou trenérskou dvojici, která systematickou a koncepční prací dokázala s mužskou reprezentací uhrát například šesté místo na Euru 2018. Daří se jim také postupně do týmu zapracovávat mladé talentované hráče," řekl předseda reprezentační svazové komise Daniel Čurda.

"Prodloužení je z mého pohledu tedy logické. Vážím si, že jednání probíhala korektně a konstruktivně, a za svaz se těším na další roky spolupráce," dodal.

Nominace:

Brankáři: Martin Galia (Zabrze/Pol.), Tomáš Mrkva (Bergischer HC/Něm.).

Střední spojky: Ondřej Zdráhala (Plock/Pol.), Tomáš Babák (Bergischer HC/Něm.), Roman Bečvář (TuS N-Lübbecke/Něm.).

Pivoti: Štěpán Zeman (Coburg/Něm.), Petr Šlachta (Aue/Něm.), Jan Mojžíš (Emsdetten/Něm.).

Levé spojky: Dominik Solák (Karviná), Matěj Klíma (Dukla Praha), Pavel Horák (Kiel/Něm.).

Pravé spojky: Dieudonné Mubenzem (Hüttenberg/Něm.), Stanislav Kašpárek (Szeged/Maď.).

Levá křídla: Jakub Hrstka (Desava/Něm.), Marek Vančo (Elbflorenz/Něm.).

Pravá křídla: Tomáš Číp (Baia Mare/Rum.), Miroslav Jurka (Zubří).

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy