Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Házenkáře v kvalifikaci čekají Švýcarsko, Francie a Makedonie

Varšava - Čeští házenkáři se v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy v roce 2016 v Polsku utkají s obhájci titulu a olympijskými vítězi Francouzi, Makedonií a Švýcarskem. Rozhodl o tom los ve Varšavě. Na šampionát postoupí první dva celky z každé skupiny a nejlepší tým z třetích míst.

Brankář Petr Štochl
zdroj: AP autor: Jens Dresling

Outsiderem šesté skupiny jsou Švýcaři, naopak jasným favoritem Francouzi, v posledních letech vládci světové házené. Výběr galského kohouta po skvělých výkonech vyhrál v lednu evropský šampionát v Dánsku, opanoval minulé dvě olympiády a dva z posledních tří světových šampionátů. "Myslím, že je jasné, kdo je favoritem celé skupiny. Francouzi jsou v současnosti nejlepším týmem světa, v lednu to v Dánsku přesvědčivě ukázali. O druhé postupové místo bude velká bitva," řekl brankář Petr Štochl.

Podobně vidí los manažer reprezentací Karel Nocar. "Myslím, že nejslabší budou Švýcaři, naopak protipól je Francie, patřící mezi top čtyřku celků, která je dál než další týmy. I když i u nich dochází k určité generační výměně, daří se jim to nahrazovat dalšími konkurenceschopnými kluky," řekl Nocar. "Je to velice těžká skupina. Jasný favorit je Francie, pro nás bude důležité, abychom se porvali o druhé postupové místo s Makedonií. Ale ani Švýcary nemůžeme podcenit," doplnil Nocar.

Český celek se naposledy s Francií utkal v roce 2010 na evropském šampionátu a po boji podlehl o gól. Předtím se oba týmy potkaly v kvalifikaci a doma Češi v listopadu 2008 senzačně zvítězili. "Tehdy to mělo velký ohlas, byli jsme jediným týmem, který je porazil mezi olympiádou a následným šampionátem," řekl pamětník Nocar. Na Makedonii nemá český tým nejlepší vzpomínky. Na lednovém evropském šampionátu s ní remizoval 24:24, když zápas spornými výroky ovlivnili rozhodčí.

Reprezentanti nakonec nepostoupili ze skupiny. "K tomu bych to neotáčel, už bych na to nekoukal. Na ME to byl jeden zápas na vrcholné akci v neutrálním prostředí, teď to bude v jiných kontextech," řekl Nocar. Bodová ztráta s Makedonci stála Čechy postup do další fáze i o dva roky dříve, v posledním utkání skupiny tehdy soupeři podlehli 21:27. "S Makedonci máme hodně nevyřízené účty ze Srbska i Dánska, takže by bylo příjemné jim to teď vrátit," uvedl Štochl.

Los kvalifikace ME:

Skupina 1: Chorvatsko, Norsko, Nizozemsko, Turecko,

skupina 2: Dánsko, Bělorusko, Litva, Bosna a Hercegovina,

skupina 3: Slovinsko, Švédsko, Slovensko, Lotyšsko,

skupina 4: Srbsko, Island, Černá Hora, Izrael,

skupina 5: Maďarsko, Rusko, Portugalsko, Ukrajina,

skupina 6: Francie, Makedonie, ČR, Švýcarsko,

skupina 7: Španělsko, Německo, Rakousko, Finsko.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy