Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Univerzitní osmy

Házenkáře čeká na lednovém MS v Egyptě domácí výběr i silné Švédsko

Čeští házenkáři si na lednovém mistrovství světa zahrají v základní skupině G se Švédskem, domácím Egyptem a vítězem kvalifikace Jižní a Střední Ameriky. S prvními dvěma soupeři se reprezentanti utkali v základní skupině i při své poslední účasti mezi elitou před pěti lety a oběma podlehli.

Čeští házenkáři
zdroj: ČTK/AP

Celkem 32 účastníků bude v Egyptě rozděleno do osmi čtyřčlenných skupin, z nichž vždy tři nejlepší týmy postoupí do další fáze.

V ní se 24 celků utká ve čtyřech šestičlenných skupinách a dva nejlepší z každé z nich projdou do čtvrtfinále. Turnaj se bude hrát od 13. do 31. ledna.

Český celek se představí na světovém šampionátu poprvé od roku 2015. Tehdy v Kataru obsadil 17. místo, když nepostoupil ze základní skupiny, ale poté vyhrál Prezidentský pohár pro vyřazené týmy.

Na šampionát se česká reprezentace dostala díky zrušení závěru kvalifikace včetně play-off kvůli koronavirové pandemii. Českému týmu pomohlo, že na letošním mistrovství Evropy postoupil ze skupiny a skončil na 12. místě.

Český celek figuroval před losem ve třetím ze čtyř výkonnostních košů a měl jistotu, že se vyhne Islandu, Brazílii, Uruguayi, Francii, Jižní Koreji, Japonsku a Bahrajnu.

Z nejsilnějšího prvního koše dostali reprezentanti Švédsko. Seveřané jsou sice podle získaných medailí historicky druhým nejúspěšnějším týmem světových šampionátů, poslední cenný kov mezi elitou však vybojovali už před 19 lety.

Poslední ze čtyř světových titulů si připsali ještě o dva roky dříve shodou okolností na šampionátu v Egyptě. Na minulém MS skončili pátí.

Český celek na Švédsko narazil i při poslední účasti na mistrovství světa a v Kataru utrpěl debakl 22:36.

Před pěti lety reprezentace shodou okolností ve skupině narazila i na Egypt a ve zřejmě klíčovém souboji o postup prohrála 24:27.

Africký celek startuje na světovém šampionátu nepřetržitě od roku 1993. Na minulém závěrečném turnaji obsadil osmé místo, jeho maximem je čtvrtá příčka z roku 2001.

Egypťané figurovali v druhém koši, který se losoval jako poslední. Coby pořadatel měli právo výběru skupiny a zvolili si tu s Čechy.

"Egypt si evidentně věří, o tom svědčí výběr této skupiny. Domácí jsou z pohledu sledovanosti rozhodně zajímavý soupeř, samozřejmě ale velmi těžký. Švédové jsou dlouhodobě velmi dobrý tým, se kterým jsme se střetli na mistrovství světa v Kataru. Tam se nám zápas proti nim vůbec nepovedl, ale teď je o šest let později. A třetí soupeř, tam vůbec nevíme, na čem jsme," uvedl jeden z dvojice českých trenérů Jan Filip.

"Hledali jsme informace o této kvalifikaci, ale nic k dispozici nemáme. Začneme se samozřejmě připravovat na Egypt a Švédsko. Uvidíme, jaké bude pořadí zápasů. Primární bude jako vždy připravit se na prvního soupeře a předpokládám, že během podzimu se dozvíme toho čtvrtého," dodal.

Kvůli koronavirové pandemii není jasné, zda na zápasy budou smět diváci. "Egypťané se chtějí předvést. Jsem přesvědčený o tom, že udělají maximum pro to, aby se šampionát uskutečnil. To v dnešní době není nic snadného, jak jsme viděli například i u včerejšího fotbalu. Tohle je pro sport podle mého názoru smrtící. V polovině ledna může být situace jiná, uvidíme, jak se to celé bude vyvíjet," přemítal Filip.

Tým Egypta celý šampionát otevře, česká skupina se tedy rozehraje hned v první den turnaje. "Divácky budou jistě dominovat místní fanoušci. I proto předpokládám, že budeme hrát v největší hale, pravděpodobně v Káhiře," dodal Filip.

Los základních skupin MS házenářů:

Skupina A: Německo, Maďarsko, Uruguay, Kapverdy.

Skupina B: Španělsko, Tunisko, Brazílie, Polsko.

Skupina C: Chorvatsko, Katar, Japonsko, Angola.

Skupina D: Dánsko, Argentina, Bahrajn, Kongo.

Skupina E: Norsko, Rakousko, Francie, vítěz kvalifikace Severní Ameriky a Karibiku.

Skupina F: Portugalsko, Alžírsko, Island, Maroko.

Skupina G: Švédsko, Egypt, Česko, vítěz kvalifikace Jižní a Střední Ameriky.

Skupina H: Slovinsko, Bělorusko, Jižní Korea, Rusko.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy