Kooperativa NBL 2023/2024

Francouzi udolali Španělsko a oba čekají na soupeře ve čtvrtfinále MS, Portugalce předstihli Maďaři

Na světovém šampionátu házenkářů jde o čtvtfinále. Do něho už postupili hráči Francie i Španělska, kteří si to rozdali jen o to, kdo půjde dál z prvního místa, a Francouzi vyhráli 28:26. V úvodních odpoledních zápasech osmifinálových skupin vítězili podle očekávání favorité: Slovinci porazili Černou Horu 31:23 a Maďaři přidrželi u dna druhé osmifinálové skupiny Kapverdy, které utrpěly už pátou porážku 30:42. Maďarsko si tak uhrálo postup do čtvrtfinále, když v tabulce předstihlo Portugalce, jež podlehli Švédům 30:32.

Marná byla snaha házenkářů Portugalska vybojovat si postupovou pozici v zápase s neporaženými Švédy. Drželi s nimi krok, poločas prohráli jen o gól a naonec jim scházely dva.

A tak se Švédy postupují ze skupiny Maďaři, kteří nastříleli outsiderovi z Kapverd dvaačtyřicet gólů a dostali se tak na druhé místo.

V zápase Islandu s Brazílií mělo jít ostrovnímu celku ještě o postup do čtvrtfinále, jenže jeden z favoritů šampionátu už před utkáním věděl, že na něj místo ve čtvrtfinále nezbylo. To bylo dlouho vidět i v utkání samotném. Islanďané prohrávali s ambiciózními Brazilci a poprvé se dostali do vedení až v 54. minutě, pak už ale vedení nepustili a zvítězili 41:37.

V utkání Írán - Polsko už šlo také jen o prestiž a Poláci potvrdili roli a nedovolili soupeři poprvé bodovat, zvítězili v klidu 26:22.

V pondělí se ve skupinách III a IV rozhodne o posledním čtvrtfinalistovi. Jistotu play-off od soboty mají Německo, Norsko a Egypt. Velmi blízko postupu jsou obhájci titulu Dánové, teoretickou naději si drží Chorvatsko.

Nedělní výsledky osmifinálových skupin MS házenkářů:

Skupina 1:

Černá Hora - Slovinsko 23:31 (8:15), Írán - Polsko 22:26 (10:16), Španělsko - Francie 26:28 (13:13).

Skupina 2:

Kapverdy - Maďarsko 30:42 (15:22), Brazílie - Island 37:41 (22:18), Švédsko - Portugalsko 32:30 (13:14).