Následuje
Aktuálně

Čeští házenkáři zdolali na ME Maďarsko a postoupili

Wiener Neustadt (Rakousko) - Čeští házenkáři zdolali ve svém třetím utkání na mistrovství Evropy ve Wiener Neustadtu Maďarsko 33:26 a z třetího místa ve skupině D si zajistili postup do další fáze turnaje. V ní narazí v Innsbrucku na Německo, Polsko a Slovinsko. Čtrnácti góly přispěl k vítězství Filip Jícha, jedenáctkrát se trefil Jan Filip. Maďaři se poučili z osobního bránění, s nímž na českého kanonýra Jíchu vyrukovaly Španělsko i Francie, a rovněž vsadili na tuto kartu. Fazekas chytil dvě úvodní střely a po dvou gólech svátečního střelce Lalusky vedl soupeř, který měl v hledišti značnou převahu, 2:0. Vzápětí se ale prosadil ze sedmimetrového hodu Jícha a rychle přidal i gól ze hry.

Svěřenci kouče Martina Liptáka opět vsadili na pozornou obranu 0-6, kterou podpořil výtečnými zákroky gólman Galia. Maďaři hráli hodně tvrdě, mnohdy až za hranicí pravidel, a dánští rozhodčí je za to trestali. Češi převzali iniciativu, parametry světového střelce prokazoval Jícha a k němu se přidal nejzkušenější český hráč Filip. Prosadil se z křídla, z rychlého protiútoku, ale i z postu spojky a český celek získal vedení 10:7. 

Soupeř jen těžko hledal prostor ke střelbě, a když už jej našel, stál mu v cestě skvělý Galia. Ve 24. minutě vedl český celek 13:8, ale poté přišel stejně jako v předcházejících zápasech výpadek. Čeští hráči polevili v koncentraci a stříleli z nepřipravených pozic. Toho dokázal protivník využít a sérií pěti branek vyrovnal, když úspěšný byl hlavně Nocarův spoluhráč Császár z francouzského celku Chambéry.


Českému celku pomohla další přesilovka, při níž se trefil poprvé po pěti neúspěšných pokusech z pravé spojky Vítek. Do kabin tak šel český tým s jednobrankovým vedením. 

Zato vstup do druhého poločasu vyšel českému mužstvu skvěle. Za necelé čtyři minuty lovil Fazekas míč ze své sítě čtyřikrát a rázem na světelné tabuli svítilo nadějných 18:13. Maďaři se však nehodlali vzdát. Dvakrát se trefil Császár, ale Češi vždy dokázali odpovědět.


Dál zářili gólman Galia, který měl bezmála padesátiprocentní úspěšnost zákroků, a v útoku Jícha. Jeho ruka byla téměř neomylná, dokázal ale také uvolňovat na křídlech Nocara s Filipem. Na to soupeř těžko hledal protizbraň. Po gólech Töröa a Katzirze sice snížil v 57. minutě na rozdíl čtyř branek, ale rozjetí čeští hráči si nehodlali nechat vítězství vzít. Naopak svoji kanonádu korunovali dalšími góly Jícha a Filip, kteří dovedli český celek k vítězství na mistrovství Evropy po dlouhých šesti letech a zároveň k vytouženému postupu.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy