Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Olympijský magazín

Čeští házenkáři jdou do boje, čeká je Německo

Niš (Srbsko) - Utkáním proti Německu dnes čeští házenkáři rozehrají mistrovství Evropy v Srbsku. Jejich cílem je postup ze skupiny, pošilhávají po obhajobě osmého místa z posledního šampionátu a tajně sní o tom, že si vybojují účast v kvalifikaci na olympiádu v Londýně. Přímé přenosy bude vysílat stanice ČT4.

Filip Jícha
zdroj: AP

Reprezentace jde tentokrát do boje v plné síle, což kouče Martina Liptáka naplňuje mírným optimismem, přestože poslední dva testy proti Srbům v Bělehradě výsledkově nezvládla. "Tím, že s námi jsou Pavel Horák s Davidem Juříčkem, máme o něco silnější tým než na mistrovství Evropy před dvěma lety a já si ve skrytu duše přeji, aby tohle výborné mužstvo skončilo líp než tehdy," řekl Lipták.

Z toho vyplývá nutnost vklínit se do nejlepší trojky v základní skupině, poslední tým na šampionátu skončí. Klíčem k účasti ve druhé fázi turnaje by měla být výhra nad Makedonií. Ta bude mít v Niši, kousek od makedonských hranic, sice bouřlivou podporu fanoušků, ale její nevýhodou je absence zraněné defenzivní opory Stoilova. Ohrožen je i start dalšího obranného pilíře Dimovského.

Podtitul Eura by mohl znít: podaří se někomu ukončit francouzskou nadvládu nad házenkářským světem? Výběr země galského kohouta od olympiády v Pekingu 2008 vyhrál i obhájil všechny dostupné trofeje a parta kouče Clauda Onesty na ústup z pozic nemyslí ani v Srbsku. Nemá důvod, neschází nikdo ze zlatých hochů a sehraný tým kolem Nikoly Karabatice, Thierryho Omeyera či Bertranda Gilla bude znovu těžko k zastavení.

Češi jako jedni z mála účastníků netrpí žádným zdravotním problémem v kádru. Hvězdy v čele s Filipem Jíchou jsou fit, také Alois Mráz z bundesligového Wetzlaru je připraven hrát navzdory tomu, že poslední přípravné zápasy po zranění prstu raději vynechal.

Komplikace potkaly i švédský výběr. Už dříve přišel o Oscara Carléna a nyní také o křídlo Atletika Madrid Jonase Källmana, který má problémy se srdcem. "Je to vyrovnaný mančaft, který udělal výborný výsledek na loňském domácím mistrovství světa. Zdobí je výborná obrana 0-6, dynamický útok s výbornou spoluprací se střelci," řekl Lipták.

Možná největší neznámou nakonec pro český tým bude úvodní soupeř Německo, které v přípravě podávalo rozpačité výkony a sbíralo spíše prohry. Hra Němců už nese rukopis nového kouče Martin Heubergera, který vystřídal legendárního Heinera Branda. 

I s ohledem na boj o místa v olympijské kvalifikaci nebude na šampionátu utkání, ve kterém by o nic nešlo. Češi potřebují uspět zrovna hned proti Němcům, kteří jsou jejich přímým konkurentem v bitvě o Londýn. "Olympiáda jde teď stranou. Jsme na mistrovství Evropy a chceme tady uspět. Jestli z toho vyjde něco víc, bude to fajn," dodal Lipták.

Je nám líto, video expirovalo.
Před šampionátem v Srbsku
Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy