Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Česko bude spolupořádat Euro házenkářek 2026 s dalšími čtyřmi zeměmi

Vrcholná házenkářská akce se na české území vrátí po 36 letech. Evropská házenkářská federace (EHF) rozhodla o pořadatelství ženského mistrovství Evropy v roce 2026. S kandidaturou uspěl i Český svaz házené, který bude v Brně hostit jednu ze základních skupin. Euro se poprvé rozdělí mezi pět zemí. Kromě Česka turnaj uspořádá Polsko, Slovensko, Rumunsko a Turecko.

Je nám líto, video expirovalo.
Česko bude spolupořádat Euro házenkářek 2026

Český svaz původně usiloval o šampionát pouze s Polskem, EHF se ale nakonec rozhodla spojit všechny tři kandidatury. O mistrovství usilovaly také Rumunsko společně se Slovenskem a samostatně Turecko. Závěrečný turnaj mělo původně hostit Rusko, kvůli vojenskému útoku na Ukrajinu mu ho ale evropská federace odebrala. Mistrovství se uskuteční 3. až 20. prosince 2026.

Český svaz považuje přidělení pořadatelství za obrovský diplomatický úspěch. "Jsme opravdu rádi, že přivedeme po 36 letech do České republiky takový event, kterým Euro je. Můžeme představit českému publiku ženský národní tým v konfrontaci s nejlepšími týmy z Evropy," řekl prezident českého svazu Ondřej Zdráhala.

"Zároveň jsem se jistý, že tato akce pomůže nejen ženské házené v České republice, ale i házené jako celku. V týdnu, kdy se evropský šampionát u nás uskuteční, bude pozornost směřovaná pouze na házenou. Myslím si, že právě to je obrovský benefit," pochvaloval si čtyřicetiletý bývalý kapitán české reprezentace.

Vrcholná házenkářská akce se naposledy v tuzemsku konala ještě před rozdělením federace v roce 1990, kdy Československo uspořádalo mistrovství světa mužů. V samostatné historii dosud Česko závěrečný turnaj nehostilo. Svaz ještě za minulého vedení neuspěl se snahou spolu se Slovenskem a Polskem získat Euro žen v letošním roce, předtím stáhl rovněž společnou kandidaturu na kontinentální šampionát mužů v roce 2022 nebo 2024.

Brněnská skupina se bude konat buď v hale Rondo pro 7700 diváků, kde aktuálně hrají domácí zápasy hokejisté Komety, nebo v nově vznikající Areně Brno. Ta má pojmout zhruba 13 tisíc diváků. "Šampionát v Česku poprvé v samostatné historii je obrovská věc. Je to senzační zpráva nejen pro nás a všechny lidi kolem našeho národního týmu, ale pro celou sportovní a házenkářskou veřejnost. Jsem nadšená a ohromně se na to budu těšit, ať už budu v tu dobu kdekoliv," řekla brankářka Petra Kudláčková.

"V kontextu toho, jaké podpory se nám dostává při jakémkoliv domácím utkání, si asi v současné chvíli neumím představit, jaká elektrizující atmosféra může být na domácím šampionátu. Očekávám, že to bude něco obrovského a něco, co tu ještě nebylo," doplnila gólmanská reprezentační jednička.

Ženského mistrovství Evropy za dva roky se podruhé v historii zúčastní rozšířený počet 24 týmů, které budou rozděleny do šesti čtyřčlenných základních skupin. Vedle Brna je uspořádají také Katovice, Bratislava, Kluž, Antalya a Oradea. Vždy první dva týmy postoupí do dvou šestičlenných čtvrtfinálových skupin, které se odehrají v Kluži a Katovicích. Polské město bude hostit i semifinále a boje o medaile.

Rozšířené Euro s 24 účastníky se poprvé uskuteční letos na konci letošního roku, kdy ho budou pořádat Maďarsko, Rakousko a Švýcarsko. Česká reprezentace má nadějně rozehranou kvalifikaci, kterou zakončí na začátku dubna. Tým pod vedením norského trenéra Benta Dahla udělal v poslední době pokrok a v prosinci osmou příčkou vyrovnal své nejlepší umístění v samostatné historii na mistrovství světa. V dubnu také Češky poprvé čeká olympijská kvalifikace.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články