Následuje
Marcialonga

Češi vrátili Ukrajině porážku a jsou stále ve hře o postup na ME

Zlín - Česká reprezentace zvádla odvetné kvalifikační utkání s Ukrajinci a v dramatickém duelu zvítězila na domácí půdě 32:25. Českému výběru se podařil především závěr klíčového zápasu, kdy dokázal soupeřům uniknout o sedm branek. Před třemi dny v Sumách reprezentanti nečekaně prohráli o tři góly (23:26), tentokrát po vyrovnané první půli zlomili odpor soupeře zlepšeným výkonem a rychlou hrou po změně stran.

Tomáš Babák v souboji s ukrajinskou obranou
zdroj: ČTK autor: Dalibor Glück

Český tým má po čtyřech odehraných zápasech ve čtyřčlenné skupině na kontě dvě vítězství a dvě porážky a vrátil se na postupové místo v tabulce. Kvalifikaci zakončí v červnu proti Islandu a v Makedonii. Na evropský šampionát do Chorvatska v příštím roce postoupí první dva celky z každé skupiny a nejlepší z třetích míst.

Tým trenérů Jana Filipa a Daniela Kubeše otevřel skóre ze sedmičky, ale pak opět dlouho nenacházel cestu k překonání důrazné a tvrdé obrany soupeře. Češi s obtížemi hledali prostor ke střelbě a po čtvrthodině prohrávali 5:8. Největší problém měli s uhlídáním střelce Sadového, který zatížil jejich konto v této části hry pěti brankami.

Daniel Kubeš, trenér českého týmu: "Podařilo se nám vyvinout tlak. Ukrajinci už proti němu neměli dostatek zbraní, aby byl zápas vyrovnaný."

"Vůbec to nebylo lehké, i když výsledek tak možná vypadá. Dlouho jsme nebyli schopni z nás dostat zklamání po prohře na Ukrajině. Což se projevilo i na hře. Dnes to bylo o vůli. Nám to moc nešlo. Cením si toho, že jsme se dokázali z deky vyhrabat. Výsledek už byl v pořádku," uvedl jeden z dvojice trenérů Daniel Kubeš.

Hrozící trhák odvrátili čeští házenkáři zpřesněním kombinačních akcí, několika zákroky se blýskl brankář Galia a střelecky se začal prosazovat Babák. Šňůrou pěti branek domácí otočili výsledek, slibný třígólový náskok se ale do přestávky ztenčil na minimum. Po změně stran Ukrajinci drželi ještě deset minut krok.

V české brance pak ale zazářil Mrkva, který po několika zákrocích založil rychlé protiútoky, jež vedly k důležitým brankám. Český tým postupně získal bezpečný náskok, zatímco Ukrajinci vypadli z rytmu, a navázal na listopadovou sedmibrankovou domácí výhru nad Makedonií (35:28).

"Postupem času bylo vidět, že jim dochází síly. My jsme přidali na rychlosti, důrazu i agresivitě. Kluci super bránili. A fantastické bylo publikum, které nám hodně pomohlo," řekl brankář Tomáš Mrkva. Nepochyboval, že pro český tým skončí kvalifikaci úspěchem.

"Jsem přesvědčený, že na Euro postoupíme. Jsme o rok starší a zkušenější. Věřím, že v posledním zápase v Makedonii vyhrajeme," dodal Mrkva. 

Utkání kvalifikace mistrovství Evropy házenkářů ve Zlíně:

ČR - Ukrajina 32:25 (14:13) 

Sestava a branky ČR: Mrkva, Galia 1 - Hrstka 7/1, Bečvář 2, Jurka 1, Motl, Sobol 4/2, Horák 3, Stehlík 3, Babák 4/1, Linhart, Petrovský 3, Škvařil 3, Hanisch, Šlachta 1, Landa. 

Nejvíce branek Ukrajiny: Sadovyj 5, Žukov 4, Ševelev, Denysov a Žuk po 3. 

Rozhodčí: Johansson, Kliko (oba Švéd.). Sedmimetrové hody: 6/4 - 3/2. Vyloučení: 5:10. ČK: 42. Sadovyj (Ukr.). Diváci: 2000 (vyprodáno). 

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy