Následuje
SP Slovinsko

Češi jdou na Makedonii, se kterou potřebují doma bodovat

Zlín - Tři dny poté, co v úvodním zápase kvalifikace o postup na mistrovství Evropy prohráli o šestnáct branek na půdě obhájce titulu Francie, čeká české házenkáře možná stěžejní utkání celé skupiny. Ve Zlíně přivítají Makedonii, s níž by se podle papírových předpokladů měli prát o druhé postupové místo, a tak potřebují bodovat. Utkání Česko - Makedonie sledujte živě od 13:20 na programu ČT sport a našem webu.

Brankář Petr Štochl
zdroj: AP autor: Jens Dresling

"Pokud nevyhrajeme, může se stát, že bude velmi brzo po kvalifikaci," uvedl gólman Martin Galia. "Víme, že to může být stěžejní zápas, to si lehce spočítáme. Zvlášť když se poslední zápas hraje v Makedonii, kde by bylo velmi těžké otáčet nepříznivý vývoj skupiny," řekl druhý brankář Petr Štochl. Český celek vstoupil do kvalifikace s výrazně omlazeným a oslabeným kádrem bez mnoha zraněných hráčů včetně kapitána Filipa Jíchy.

Jeden z dvojice nových trenérů Daniel Kubeš tak nechce dostávat mladé mužstvo zbytečně pod tlak. "Vytvářet na kluky tlak, že je to klíčový zápas, mi přijde úplně nesmyslné. My to dělat nebudeme. Musíme se soustředit na to, abychom se zase o kousek zlepšili. Budeme se kluky snažit namotivovat a vyvarovat se chyb, které jsme dělali ve Francii," řekl Kubeš.

Češi očekávají proti Makedonii úplně jiný zápas

"Je to nesrovnatelný tým, tam je na úrovni Francouzů jeden hráč, čili Lazarov. Samozřejmě i ostatní jsou výborní, většina ze Skopje, kde hrají oba mančafty Ligu mistrů," srovnával Štochl. "Je třeba jít s respektem k soupeři, ale jsou slabší tým než Francie. My hrajeme doma, zase jsme o něco zkušenější, o pár tréninků navíc. Tak snad bude vývoj příznivější," dodal.

Na Makedonii nemá český tým nejlepší vzpomínky. Na lednovém evropském šampionátu s ní remizoval, když zápas kontroverzními výroky ovlivnili rozhodčí. Reprezentanti nakonec nepostoupili ze skupiny. "Už bych to k tomu nevztahoval, je tu jiný tým, jiná kvalifikace. Tenhle tým do toho jde s čistým stolem," podotkl Štochl.

Bodová ztráta s Makedonci stála Čechy postup do další fáze i o dva roky dříve, v posledním utkání skupiny tehdy soupeři podlehli 21:27. "Máme s nimi hodně nevyřízené účty ze Srbska i Dánska, takže by bylo příjemné jim to teď vrátit," dodal Štochl. Makedonie v úvodním utkání kvalifikace porazila doma Švýcarsko 27:20. Z každé skupiny postoupí první dva celky a navíc nejlepší tým z třetích míst.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy