Následuje
Studio fotbal - Dohráno Plus

Češi a Slováci si ve společné extralize házenkářů nezahrají

Praha – Společná československá extraliga házenkářů nebude. Oba národní svazy definitivně projekt ČSE zastavily. Většina českých klubů neměla o soutěž zájem.

Plzeňští házenkáři
zdroj: ČTK autor: Adámek Ladislav

"Do příprav soutěže jsme investovali mnoho času s vidinou toho, že nová soutěž pomůže postupně zvýšit úroveň české házené. Naprostá většina tuzemských extraligových týmů se však odmítla do tohoto projektu zapojit," uvedl prezident Českého svazu házené Radek Bendl.

Soutěž se měla hrát za účasti deseti českých a šesti slovenských celků. Do uzávěrky 31. ledna ale poslalo přihlášku do soutěže jen Zubří. Přihlásila se i pražská Dukla, avšak s podmínkou, že do soutěže vstoupí minimálně šest extraligových klubů. Rozhovory o společné extralize trvaly přibližně rok, obě strany už dojednaly i generálního partnera. Vedení házené věřilo, že mužská federální liga přiláká fanoušky a přinese peníze, po vypršení několika termínů ale z projektu sešlo. 

Nejde jen o peníze

"Obě strany do příprav investovaly hodně času a úsilí. Ale rozhodnutí zda hrát, či nehrát ČSE se skládá z několika rovin zahrnující oblasti komunikace, partnerství a důvěry, rozhodně to není jen otázka financí," zdůraznil sportovní ředitel házenkářů Lovosic Vojtěch Srba.

České kluby zkritizoval prezident slovenského svazu Jaroslav Holeša a jejich postoj označil za arogantní a nekorektní. "Za Slovenský svaz musím vyjádřit velkou lítost, že se tento projekt nepodařilo rozběhnout. Na druhé straně je dobré poznat partnera před tím, než se s ním vydáte na dlouhou společnou cestu," uvedl šéf slovenské házené.

Federální liga se měla obnovit po 12 letech. Předchozí společná soutěž zanikla po pětileté existenci v roce 2005, protože marketingově neuspěla. V ženské kategorii se od roku 2002 hraje společná československá interliga. 

Společný ligový projekt vnímalo vedení českého svazu jako jednu z cest, která pomůže házenou zatraktivnit a posunout směrem k vyšší kvalitě a lepším výsledkům i na mezinárodní úrovni. "Není to samozřejmě jediný způsob k dosažení těchto cílů, proto se nyní budeme více soustředit na další projekty, které nás v příštích letech čekají. Jedná se například o výraznou podporu naší mládeže, zvýšení vizibility házené na veřejnosti či spolupořádání Eura v roce 2022 nebo 2024," prohlásil prezident svazu Radek Bendl.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy