Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Čaroděj Galia. Nejlepší zápas kariéry? To ne, ale je to z říše snů, zářil brankář

Byl to on, kdo dvacet sekund před koncem vytáhl fantastický zákrok, který rozhodl o senzační výhře českých házenkářů na mistrovství Evropy 28:27 nad superfavoritem z Dánska. Martin Galia, jenž během souboje s olympijskými vítězi lapil sedmnáct střel, po utkání zářil štěstím, ale za životní zápas výhru nepovažuje.

Český brankář Martin Galia
zdroj: REUTERS autor: Ognen Teofilovski

"Nemyslím si, že životní zápas. Už mám něco za sebou," řekl Galia. "Každopádně jsme se koncentrovali od snídaně až po zápas, chtěli jsme ukázat všem, že házenou hrát umíme. Myslím, že je to jeden z historických úspěchů pro českou házenou," dodal zkušený brankář polského Górniku Zabrze.

V sobotu český celek v úvodním vystoupení na turnaji utrpěl debakl 15:32 se Španělskem, ale proti Dánům jako by byl na palubovce jiný tým. "Samozřejmě je to z říše snů, ale šli jsme si za tím. Myslím si, že nás trošku podcenili a už se do toho zápasu prostě nedostali. Ale to se ve sportu prostě stává," konstatoval Galia, který před šampionátem léčil virózu.

Je nám líto, video expirovalo.
Házenkáři na evropském šampionátu senzačně porazili Dánsko

Proti Dánsku dostal od úvodu přednost před brankářským kolegou Tomášem Mrkvou, jenž začal zápas se Španělskem, a mezi tyčemi kouzlil. "Jsem moc rád, že jsem týmu mohl pomoci. Snažil jsem se kluky furt hnát dopředu, ať se nedívají na tabuli. To je jedno, jestli je to o jeden, dva nebo tři góly," řekl.

"Na konci jsme viděli, že máme víc sil. Dánové hráli v sedmi lidech a nemohli se prosadit přes obranu. Dali jsme do toho vše, teď si musíme odpočinout a jdeme na Maďary," připomněl Galia středeční závěrečný zápas skupiny, v němž stačí Čechům k postupu do další fáze turnaje remíza.

V závěru přiváděl Dány k zoufalství a zákrok večera si nechal do poslední minuty, kdy Češi hráli ve dvojnásobném oslabení. Osobně ale považoval za zlom chycený sedmimetrový hod ze 43. minuty.

"Rozhodujícím zákrokem byla chycená sedmička proti Lindbergovi. Za celou kariéru jsem mu v bundeslize nechytnul asi žádnou sedmičku a říkal jsem před zápasem, že jak on půjde, tak si na něj nevěřím. (Trenér brankářů) Miloš Slabý mi řekl, že ji dneska chytnu. To byl z mého pohledu rozhodující okamžik," dodal karvinský odchovanec.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy