Následuje
BBV po 25 letech

Bratři Tonarové: Ukázali ten morál mančaftu, který v Plzni dlouhou dobu je

Jen těžko mohla být bitva o házenkářský titul vyrovnanější. Přestože plzeňští hráči v sérii prohrávali 1:2 na zápasy, dvakrát dokázali slezského obhájce z Karviné porazit v rozstřelu a poprvé po třech letech získali mistrovský titul. Západočeši podle bratrů Jakuba a Michala Tonara ve finále extraligy ukázali, jak silný a soudržný tým jsou. Oba uznali, že domácí byli spíše šťastnější.

Michal Tonar z Plzně (vlevo) a Radim Chudoba z Karviné
zdroj: ČTK autor: Ožana Jaroslav

Dramatické páté finále v normální hrací době skončilo 27:27, v sedmimetrových hodech se prosadilo všech pět plzeňských hráčů, zatímco hostující Michal Brůna selhal proti brankáři Karlu Šmídovi.

"Všichni tady budou souhlasit, že to bylo enormně náročné. V pátém utkání už se jede na morál. Tím, že to došlo znovu do sedmiček, finále jenom vygradovalo. My jsme byli zase šťastnější. Myslím, že v republice si už z nás dělali srandu, že jsme navždycky druzí, tak jsme jim aspoň trochu zavřeli pusu," řekl novinářům Jakub Tonar.

"Sedmičky jsou loterie. Tam je to buď, anebo. Je to jenom o štěstí. Jsem rád, že jsme to zvládli dvakrát za sebou. Znovu jsme ukázali ten morál tady toho mančaftu, který v Plzni dlouhou dobu je. Jsem strašně rád, že to dopadlo, a je to obrovská úleva. Netrávíme čas jenom na trénincích, ale i mimo hřiště. V takových klíčových momentech se mančaft semkne a věříme jeden druhému," doplnil Michal Tonar mladší, který proměnil rozhodující sedmičku.

Házenkáři Plzně se po třech letech vrátili na český trůn

Podle něj Plzeň i Karviná ukázaly, že jsou v ČR nejlepší. "Utkaly se dva mančafty, které jsou o krok někde jinde než celá extraliga. Celou sérii to bylo vidět, bylo to vyrovnané a rozhodlo se v pátém zápase. Spíš šťastnější mančaft vyhrál a jsme strašně rádi," uvedla plzeňská spojka.

Karviná dlouho tahala za delší konec. Po prvním poločase vedla 14:11 a na začátku druhé půle dokonce o pět gólů. "Během druhého poločasu jsme to hodili za hlavu. Věděli jsme, že je to poslední zápas. Muselo se do toho kopnout pořádně. Zaplaťpánbůh se to začalo pomalu otáčet. Pak už jsme byli v euforii a já už věděl, že to tady dneska dotáhneme," konstatoval Jakub Tonar.

Otec bratrů a trenér Talentu Michal Tonar starší o poločase v kabině zvýšil hlas. "Pokyny byly hlasité. On je takový, že nás nešetří, ale bylo to potřeba. My do toho nevstoupili zase dobře, zavánělo to tím, že to dopadne jako ten druhý domácí zápas, kdy jsme neproměňovali šance, nepohlídali to a možná odešli psychicky," připomněl Jakub Tonar týden starou domácí porážku 22:29.

Západočechy motivovalo i to, že Karvinští už po třetím zápase takřka plánovali mistrovské oslavy. "Věděli jsme, že po jednoznačné výhře u nás budou nahoře. Bylo tam cítit, že přípravy na oslavy už měli. Asi nebyli úplně koncentrovaní a toho jsme chtěli využít. Už nebylo moc šancí na vymýšlení nových věcí. Šli jsme do toho a vyšlo to. Dneska jsme to tady umlátili, ubojovali a na sedmičky šťastně dokončili," dodal Michal Tonar mladší.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy