Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Liga mistrů UEFA

Zemřela Marie Ďurovičová, poslední pamětnice trpkého gymnastického zlata z Londýna

V 95 letech zemřela nejstarší česká olympijská medailistka Marie Ďurovičová. V roce 1948 v Londýně byla pod dívčím jménem Kovářová členkou vítězného gymnastického družstva. Týmu, který se z britské metropole vracel s nejcennějším kovem, ovšem bez své kamarádky Elišky Misákové, která zemřela na dětskou obrnu.

Marie Ďurovičová
zdroj: ČTK autor: Kateřina Šulová

Před prvními poválečnými hrami v Londýně tehdy jednadvacetiletá sokolka z Lulče prošla náročnými vyřazovacími boji a dostala se mezi devět nominovaných. V olympijské soutěži, která se protáhla až do půlnoci, se československé gymnastky dlouho těsně držely druhé za Maďarkami.

Bezchybný výkon v závěrečné společné skladbě s kužely je vynesl na stupeň nejvyšší. "Nevzpomínám si, že byla rivalita. Každý cvičil, jak mohl nejlíp," vzpomínala před více než deseti lety Ďurovičová.

Radost z olympijského zlata ale gymnastkám zkalilo úmrtí jedné z členek družstva Elišky Misákové na dětskou obrnu přímo v britské metropoli.

Příběh českých gymnastek v čase 20:30:

Je nám líto, video expirovalo.
Zlatí čeští medailisté: družstvo sportovních gymnastek

Se závodní gymnastikou Ďurovičová krátce po Hrách stejně jako některé další členky zlatého družstva záhy skončila, protože komunistický režim zakázal činnost Sokola.

"To bylo kruté, ale nedalo se nic dělat. My jsme si na to zvykly a kašlaly na ně taky. My jsme byly sokolky a v Sokole nás měli rádi, protože jsme udělaly pro Sokol velké dílo," řekla k tomu předloni Ďurovičová v rozhovoru pro ČTK.

V nové sjednocené socialistické tělovýchově se už Ďurovičová angažovat nechtěla. Vrcholový sport vyměnila za rodinné a pracovní povinnosti. U sportu ale zůstala po celý život rekreačně, a to obdivuhodně dlouho. Ještě po osmdesátce lyžovala v Alpách a hrála tenis.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články