MS hráčů do 18 let 2024 Finsko

Světová jednička Day kraloval o čtyři rány i na Floridě

Ponte Vedra Beach (USA) - O celé čtyři rány zvítězil Australan Jason Day na floridském Ponte Vedra Beach. Na turnaji The Players Championship tak světová jednička triumfovala poprvé v kariéře a za odměnu nyní musí osmadvacetiletý golfista slýchat srovnání s Tigerem Woodsem.

Jason Day na The Players Championship
zdroj: Reuters autor: Jason Getz

Osmadvacetiletý Australan vedl soutěž na hřišti TPC Sawgrass v Ponte Vedra Beach od prvního kola a nakonec zvítězil s přesvědčivým náskokem čtyř ran. Na americkém okruhu PGA oslavil jubilejní desátý triumf.

Day měl po čtyřech kolech 15 ran pod par a pošesté v kariéře dokázal své vedení po 54 jamkách potvrdit i ve finálovém kole. Druhý skončil překvapivě Američan Kevin Chappell s celkovým skóre -11. O další ránu zpět se dělila o třetí místo čtveřice jeho krajanů Justin Thomas, Matt Kuchar, Colt Knost a Ken Duke.

Šanci útočit na Daye nevyužil Alexander Čejka. Pětačtyřicetiletý rodák z Mariánských Lázní reprezentující Německo byl po třetím kole druhý, ale finálové kolo nezvládl ideálně a skončil na děleném 9. místě.

Day vyhrál posedmé z posledních sedmnácti startů a je přirovnáván k Tigeru Woodsovi z USA, bývalé světové jedničce, která se v současné době zotavuje po zdravotních problémech. "Je skvělé být zmiňován ve spojitosti s Tigerem," řekl Day, který Woodse obdivoval jako malý a dnes jsou kamarádi. "Tiger říkal, že až se vrátí, tak mi nakope zadek. Tak se musím mít na pozoru a hlídat si záda," vtipkoval Day.

Jason Day ovládl The Players Championship

Před finálovým kolem byl podle svých slov nejvíce nervózní v kariéře. Náskok čtyř ran ale v klidu uhájil. "Není jednoduché být jedničkou a pořád sledován, ale neměnil bych, protože to jsem chtěl být a mám o to větší motivaci."

Loňský vítěz majoru PGA Championship zvládl finálové kolo, i když v noci špatně spal. Jeho tříletý syn se v noci pozvracel a Day chlapce utěšoval. "Nestresoval jsem se tím, jak to pak zvládnu, ale šel jsem si závěrečný den užít a povedlo se mi zahrát slušné kolo," řekl.

Day je po Stevu Elkingtonovi (1991 a 1997), Gregu Normanovi (1994) a Adamu Scottovi (2004) čtvrtým australským vítězem turnaje, kterému se přezdívá pátý major. "Čiší z něj klid a vítězné sebevědomí," řekl o něm Scott. Cutem do finálových kol neprošli obhájce titulu Rickey Fowler a další Američané Jordan Spieth a Phil Mickelson ani vítěz Masters Angličan Danny Willett.

Golfový turnaj The Players Championship série PGA Tour v Ponte Vedra Beach (par 72, dotace 10,5 milionu dolarů)

1. Day (Austr.) 273 (63+66+73+71), 2. Chappell 277 (71+67+70+69), 3. Thomas 278 (70+68+75+65), Kuchar 278 (71+67+72+68), Knost 278 (72+63+74+69) a Duke (všichni USA) 278 (74+67+65+72), 7. F. Molinari (It.) 279 (66+69+72+72) a Macujama (Jap.) 279 (68+71+67+73), 9. Čejka (Něm.) 280 (67+67+72+74), McDowell (Sev. Ir.) 280 (72+70+69+69) a Berger (USA) 280 (66+72+73+69).